Ako je to so širokými lakťami a s úzkymi charaktermi


lipšicNejasnosti okolo registra fyzických osôb môže osvetliť poslanec Daniel Lipšic

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

„Našou ambíciou je spájať voličov na základe príbehov ľudí, ktorí majú za sebou konkrétne skutky... Tento projekt je nový, ale nevytvárajú ho nové tváre. Nakoniec, ani ja nie som nová tvár,“ povedal Daniel Lipšic pri predstavovaní svojho nového politického subjektu Nová väčšina začiatkom septembra.

„Ľudia majú pocit, že v našej krajine vládnu široké lakte a úzke charaktery. Že v našej krajine nevyhrávajú nápady najschopnejších, ale svojvôľa najmocnejších. Že v našej krajine sa dá za peniaze kúpiť všetko, dokonca aj pravda. Že v našej krajine sa do tváre spravodlivosti vysmievajú arogantní mafiáni, oligarchovia a rôzne „gorily“, kým slušní občania sa márne domáhajú práva a spravodlivosti...,“ napísal bývalý šéf rezortov spravodlivosti aj vnútra vo svojom blogu. Symptomatické pritom je, že ústavný činiteľ v súvislosti so Slovenskom nehovorí o štáte, ale o akejsi „krajine“. Nijaká bezmenná „krajina“, ktorá by mu dávala plat z daní všetkých poplatníkov, neexistuje. To by mal vedieť... A vari aj tuší, že „mafiánov, oligarchov a rôzne ‚gorily‘“ mohol zbaviť smiechu práve on, keď bol vo funkciách ministra spravodlivosti či ministra vnútra.

Lipšic„... ľudia nám takmer všetci hovorili jednu vec: majú pocit, že so slušnosťou na Slovensku ďaleko nezájdu. Že vyhrávajú tí, ktorí podvádzajú, kradnú, klamú, a nie slušní ľudia, ktorí dodržiavajú zákony a snažia sa slušne vychovávať svoje deti. Títo ľudia sú sklamaní, ale nie sú rezignovaní. Majú obavy z budúcnosti, ale nemajú strach. Sú znechutení, ale chcú hľadať nádej. Čo s tým? Musíme si položiť otázku: Je možné zmeniť stav v našej krajine nejakými drobnými úpravami zákonov?“

„Myslíme si, že doba kozmetických zmien sa už vyčerpala. Myslíme si, že Slovenskú republiku treba postaviť odznova,“ uzavrel D. Lipšic. Nuž, ak chce niečo stavať odznova, azda by sa predtým mal vrátiť k tomu, čo nám zanechala minulosť.

KAUZA REGOB

Na internetovej stránke http://lipsic.net/evidencia-obyvatelstva.html sa objavili zaujímavé informácie z rezortov, v ktorých pôsobil. IS REGOB znamená informačný systém registra obyvateľov. Všetko sa začalo údajne obstarávaním formou rokovacieho konania bez zverejnenia. Rokovacie konanie bez zverejnenia bolo odôvodnené tým, že „ide o uzavretie čiastkovej zmluvy na základe platnej rámcovej zmluvy“. Podľa zdroja, zmluva rámec určite presiahla. Následne bola zmluva rozšírená siedmimi dodatkami. Predmetom dodatkov 4 až 7 bolo rozširovanie alebo úprava IS REGOB celkovo v sume 4, 256 milióna eur. Na zmluvu nadväzujú nové zmluvy. Už nie ako dodatky, ale ako nové zmluvy po rokovacích konaniach odôvodnených autorskými právami na IS REGOB. Je podozrenie, že zbytočne dochádza k súbehu troch zmlúv súvisiacich s registrom obyvateľov, resp. fyzických osôb. Je tu zmluva na rozvoj registra, zmluva o údržbe a zároveň zmluva na nový register (IS RFO). V roku 2011 prebiehala realizácia nového IS RFO v celkovom plnení v objeme 10,403 milióna eur.

NEPRIMERANÉ CENY

Podľa internetu, zmluva o dielo na informačný systém Registra fyzických osôb má číslo SE-15-55/OVO-2010. Údajovo ide o rovnaký register ako REGOB lenže s osobami, ktoré nie sú obyvateľmi SR. Cena za dielo je 21,182 milióna eur. Dielo je financované z európskych fondov. Opäť vzniká podozrenie, že plnenia mohli byť duplicitné s plneniami v minulosti. Na REGOB (v súčasnosti bežiaci register obyvateľov) bolo investovaných viac ako 23 miliónov eur. Nový systém pomenovaný ako Register fyzických osôb (RFO) je za 21 miliónov eur a je rozšírením REGOB-u o niektoré funkcie. V rámci plnenia sa na internete objavili aj dokumenty potvrdzujúce časti plnenia zmluvy. Dodávateľovi bola vyplatená faktúra 4500191224 zo dňa 18. 5. 2011 vo výške 1 338 348,48 eura, obsahovala aj „Súčinnosť pri vyhotovení legislatívnej analýzy a návrhu legislatívnych zmien“. Sumu – v prepočte vyše 40 miliónov korún – vyplatili len za písomné analýzy. Z toho iba 34-stranový dokument Vytvorenie podkladov pre návrh právneho rámca stál 157 310 eur. Teda vyše 4,7 milióna korún. Jedna strana dokumentu stála 4 626 eur. V redakcii máme aj ďalšie oskenované dokumenty a faktúry, ktoré potvrdzujú, že cena pre dodávateľa za vytvorenie jednej strany textu sa pohybuje v priereze dokumentov od 1 161 eur do 5  518 eur. Pritom nejde o analýzy, ktoré by objavili liek proti rakovine alebo ochránili národnú bezpečnosť, alebo vedeli ovládať počasie. Napríklad len návrh informačnej kampane stál 18 151 eur. Podľa našich dokumentov – faktúry boli vystavené, ministerstvom evidované a ručným podpisom bolo odobrené ich preplatenie.

Napriek tomu, že tento systém sa začal budovať už v roku 2003, pokračovalo sa aj počas ministerovania D. Lipšica. Počas roku 2011 sa objavili na ministerstve spomínané vysoké faktúry. Preto sme sa chceli opýtať, čo o týchto zmluvách vedel a ako ich hodnotí. V súvislosti s nejasnosťami okolo vyššie spomenutých záležitostí sme poslanca Daniela Lipšica mailom na adresách daniel_lipsic@nrsr.skdaniel@lipsic.sk oslovili: „Ako politik, verejný činiteľ, bývalý minister spravodlivosti, minister vnútra a poslanec NR SR iste máte záujem na pravdivom informovaní verejnosti o nejasnostiach, ktoré boli verejne prezentované na internete okolo niektorých zmlúv podpísaných aj počas vášho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra. Budeme Vám vďační, ak našim čitateľom i celej verejnosti predstavíte svoje stanovisko.“ Do uzávierky tohto čísla sa nám poslanec nevyjadril. O stanovisko rovnako žiadame terajšie vedenie ministerstva vnútra.


 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.