Symboly Veľkej noci nás pozývajú do boja proti zlu
Baránok a zástava – obeť a víťazstvo
Viliam JUDÁK – Foto: Emil SEMANCO, archív SNN
Každé obdobie občianskeho, ale najmä liturgického roka prináša bohatstvo myšlienok, ktoré zvyčajne vyjadruje človek navonok určitým symbolom. Tak ako jednotlivé ročné obdobia sú symbolizované svojimi plodmi, napríklad leto klasom, jeseň strapcom hrozna, tak aj v slávení jednotlivých tajomstiev v liturgickom roku môžeme cez adventné obdobie prežívať neopakovateľné chvíle pri svetle adventných sviec, cez vianočné sviatky zas pri vianočnom stromčeku či jasličkách.
Aj Veľká noc – najdôležitejšie sviatky liturgického roka – má svoju symboliku.
Z hľadiska vznikajúceho nového života v prírode je to napríklad vajíčko alebo rozkvitnutá ratolesť. Z pohľadu posvätného tajomstva je to veľkonočná svieca – paškál, ale aj veľkonočný baránok, ktorý nechýba na stole mnohých kresťanských rodín. Baránok bol pre Židov symbolom zmierenia, obety, ale aj záchrany: krv baránka, ktorou natreli veraje dverí pri odchode z egyptského otroctva zachránila vyvolený národ pred smrťou. Na pamiatku tohto zázračného vyslobodenia sa v Izraeli konala každoročne slávnosť paschy. V predvečer tohto veľkého sviatku obetovali otcovia rodín na chrámovom nádvorí v Jeruzaleme jednoročného bezchybného baránka. Okrem toho denne, ráno i večer, prinášali starozákonní kňazi obetu baránka ako prejav živej úcty k jedinému pravému Bohu.
■ SYMBOL BARÁNKA
Ježiš zomrel práve v tú hodinu, keď sa v chráme zabíjali baránky na veľkonočnú slávnosť. Aj na základe toho, ale i mnohých proroctiev, je Ježiš chápaný ako novozákonný nepoškvrnený baránok. Preto veľkonočný baránok s víťaznou zástavou a radostným aleluja symbolizuje Ježiša ako víťaza nad smrťou. Tak ako krv baránka v Egypte zachránila starozákonný ľud, tak krv novozákonného baránka zachraňuje ľudstvo a otvára mu nové možnosti slobody.
Zástava v blízkosti veľkonočného baránka znázorňuje obetu a víťazstvo. Tento symbol nám nemusí byť vôbec vzdialený, ak si ho pripomenieme cez udalosti také dôverne blízke najmä pri športových akciách: keď športovec stojí na stupni víťazov, na stožiari sa vztyčuje zástava jeho krajiny. Je to prejav veľkej pocty tomu, ktorý vynikajúco reprezentuje svoju vlasť.
■ VÍŤAZNÁ ZÁSTAVA
Víťazná zástava v rukách Krista – tu symbolizovaného baránkom – je aj pozvaním: poďte do mojej blízkosti! Zhromaždite sa pod moju zástavu, ak chcete prežiť. Vytiahnime spoločne pod ňou do boja proti zlu, hriechu a smrti. So mnou sa kráča k láske, radosti, trpezlivosti, dobrote a vernosti. Ak si pri našom uvažovaní o symbole Veľkej noci aj uvedomíme, že každý kresťanský symbol – aj náš veľkonočný – vyrástol zo zapáleného srdca a je v ňom koncentrovaná silná viera, hlboký cit a pevné odhodlanie žiť a zomrieť za Krista, a ak ho takto prijmeme do svojho života, urobili sme veľa: iste sme sa aspoň trocha priblížili k veľkonočnému tajomstvu.
Autor je nitriansky biskup