Kto je Andrej Kiska?


kiska - štvorecPOZNÁMKA

Kto je Andrej Kiska?

Peter JÁNOŠÍK

Kandidát na prezidenta Slovenskej republiky Andrej Kiska potenciálneho voliča, ale nielen jeho, upúta najmä neotrasiteľnou suverénnosťou, rovnako neotrasiteľnou vierou zmeniť celý slovenský svet a z toho vyplývajúcou nebývalou samoľúbosťou. Novodobý narcista odmietol, že by mal súkromné lietadlo, hoci jedna z firiem, v ktorých figuruje, ho vlastní. On sám by sa najradšej rozdal celý, bez suity akýchkoľvek politikov – preto sa aj vystríhal s nimi nadviazať vzťahy.

Nezávislosť je ten jeho kategorický imperatív, s ktorým by chcel obohatiť slovenský politický život. Pritom mu neprekáža, že nemá prakticky nijaké politické skúsenosti. Sokrates mal žiaka, ktorý chcel byť politikom, a pritom sa zaprisahal, že od nikoho nebude získavať politické skúsenosti. Veľký učiteľ ho poriadne vysmial, že chce rozdávať rozumy, ktoré nemá potvrdené inými, až suverén sám z kruhu jeho žiakov odišiel. Rovnako Kiska sa už teraz teší, ako bude nezištne rozdávať svoje rozumy poslancom Národnej rady SR. Podobnosť s Babišovým zmýšľaním nezaprie, ale zdráha sa učiť sa aj od neho. Ako hovorí, má svoju cestu, predstavu a myšlienky. Aj preto sa rozhodol priamo pre prezidentský úrad, a nie pre založenie politickej strany. Priznáva, že nerozumie štátnym inštitúciám a nemá s nimi skúsenosti, stačí mu, že na prezidenta by mal kandidovať človek, ktorý má skúsenosti z ekonomiky, zo zdravotníctva a zo sociálnej práce.

kiska fotoAndrej Kiska zbohatol v deväťdesiatych rokoch, keď založil splátkové spoločnosti Triangel a Quatro, služby ktorých využila veľká časť obyvateľstva s nižšími príjmami. Nedávno som našiel preukaz Quatro aj celý splátkový kalendár z tejto spoločnosti. Kúpil som si vtedy stôl za tritisíc korún, ale so všetkými poplatkami ma vyšiel na štyritisícpäťsto. Quatro si dalo päťdesiatpercentnú maržu, ktorá tam zostala zrejme dodnes. Pritom si Kiska robí reklamu, že má v sebe veľa manažérskeho a sociálneho. Na doméne Ihned.cz dostal otázku: Splátkový predaj už pre niekoho v internetových diskusiách znamená úžeru. Čo v takomto prípade s dôverou?

Tak Kiska zbohatol a dnes sa so svojím šťastím chce podeliť s ostatnými. Zdravý rozum hovorí, že manažérstvo a sociálne cítenie sa vzájomne vylučujú. A Kiska zostal sporivý. Na predvolebnú kampaň minul tristotisíc eur, čo istotne pri takom veľkom a honosnom cieli, akým je úrad prezidenta, nie je veľa. V deväťdesiatych rokoch zarobil toľko peňazí, že sa mohol stať filantropom na hlavný úväzok. Rozhodol sa venovať tomu, čo má podľa neho najväčší zmysel, a to pomáhať iným. Preto chce rovno prezidentský úrad. Podľa Kisku politici si žijú vo svojich zlatých klietkach a o skutočných problémoch ľudí nemajú často ani predstavu. Zato on vie všetko, všade bol a všetko videl. Teraz je jeho cieľom kandidovať za prezidenta a zvíťaziť. Ďalšiu diskusiu, čo bude, keď nevyhrá, necháva na budúcnosť. Samoľúbosť, akú len ťažko nájsť…

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.