(Ne)záhady okolo stavovskej organizácie žurnalistov


To, čo sa deje v Slovenskom syndikáte novinárov, už nevyzerá ako náhoda

(Ne)záhady okolo stavovskej organizácie žurnalistov

Ivan BROŽÍK – Foto: SNN

Udalosti okolo Slovenského syndikátu novinárov (SSN) vrhajú čoraz horšie svetlo nielen na stavovskú novinársku organizáciu, ale aj na novinárov na Slovensku ako takých. Tí, ktorí majú odhaľovať kauzy, zrazu vlastnú vytvárajú a čoraz viac sa v nej utápajú. Treba však pripomenúť – našťastie – iba niektorí.

 

Naopak, novinársku česť napriek hrozbe trestných oznámení na pôde SSN čoraz viac bránia niektoré orgány inštitúcie a jej radoví členovia. Štatutárny predstaviteľ – predsedníčka Tamara Valková – v situácii, keď je SSN na pokraji ekonomického krachu a v očakávaní exekučného konania a následne mu hrozí, že príde o vlastnú budovu bez náhrady (taký je princíp dražby, ktorú iniciuje exekútor),  podala abdikáciu a vzdala sa – v liste orgánom SSN, ako aj členom – funkcie k 1. máju 2014.

■ NEPOCHOPITEĽNÉ KROKY

Pôžička, ktorú v dávnejšom období uzavrel SSN za mimoriadnych okolností (aby boli dodržané stanovy, museli členovia kompetentných orgánov hlasovať per rollam, teda nie riadnym zasadnutím) s nebankovou inštitúciou, mala byť vyrovnaná do konca februára 2014. V opačnom prípade budova SSN v najlukratívnejšej časti hlavného mesta prepadne v prospech nebankovky. To, že by išlo o čistý zisk vyjadriteľný stovkami percent dlžnej sumy, je druhoradé. Nie však natoľko, aby už v tom čase nevznikalo podozrenie z pokusu o prípravu a vykonanie trestného činu neznámym páchateľom v spolupáchateľstve. Štát však dáva právo ochrany dlžníkom, aby voči exekučnému konaniu podali námietku. Štatutár SSN – predsedníčka, tak nielenže nelogicky neurobila, ale to aj odmietala v komunikácii s orgánmi SSN a jeho členmi urobiť. Na vyjadrenie odporu k takémuto kroku dokonca verejne abdikovala na funkciu štatutárneho zástupcu organizácie.

■ ĎALŠÍ SNEM...

Slovenské národné noviny majú overené, že hoci predsedníčka SSN námietku nepodala, urobili tak v zákonnej lehote niektorí členovia jeho ústredných orgánov. Krátko na to predsedníčka SSN oznámila, že abdikáciu berie späť a zvolá mimoriadny snem členov SSN na jún. Je zarážajúce, že právničke nie sú jasné ani dôsledky abdikácie a obmedzené možnosti jej vzatia späť, ale aj to, že snem sa pokúšala zvolať v rozpore so stanovami SSN. Tie totiž nepoznajú inštitút mimoriadneho snemu. Najviac však pozornosť púta rozhodnutie udržať sa vo vedení SSN napriek skôr oznámenému odchodu. Túto možnosť podľa našich informácií predstavenstvo SSN v rámci svojich právomocí zamietlo a pokúsi sa v spolupráci so štatutárnymi zástupcami zabrániť najhoršiemu – exekúcii majetku stavovskej organizácie. Možnosti na to podľa niektorých odborníkov stále existujú.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.