Národ sa nemôže stať prosíkajúcim bezdomovcom


Matica slovenská pri záchrane pôdy využila právo, ktoré jej dáva zákon

Národ sa nemôže stať prosíkajúcim bezdomovcom

Ivan BROŽÍK – Foto: archív SNN

Národ pripravený o vlastnú pôdu, lesy, vodu a nerastné bohatstvo ťažko môže byť schopný prežiť. Matica slovenská svojimi aktivitami na odborných fórach, ako aj svojimi apelmi na kompetentných úradníkov štátu a zástupcov ľudu v parlamente  na stránkach našich novín v minulosti dôrazne využila svoje postavenie v národe a zastala sa bezbranných občanov, farmárov, hospodárov a podnikateľov.

 

Tí na slovenskej pôde dorábajú aj v tých najhorších ekonomických podmienkach a v ostrej konkurencii obchodných reťazcov potraviny pre nás všetkých. Takéto právo jej dáva článok 26 zákona číslo 460/1992 Zbierky zákonov, ako aj zákon číslo 68/1997 Z. z. O Matici slovenskej. Pripomenul to aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška v liste predsedovi Matice slovenskej Mariánovi Tkáčovi.

■ NEFORMÁLNE ZÁVERY

Matica slovenská ako národná ustanovizeň vo februári zorganizovala v Trnave Okrúhly stôl práve na tému ochrana slovenskej pôdy a jej potenciál pri zvyšovaní zamestnanosti a potravinovej bezpečnosti.  Závery z tohto fóra nezostali „na stole“. Zásluhou Viliama Oberhausera a predsedníctva MS sa téma nielen dostala tam, kde by jej mali venovať pozornosť, ale bola určite jedným zo spúšťačov záchrannej akcie v hodine takmer dvanástej. Pretože po 1. máji 2014 našu pôdu môže vykupovať na akýkoľvek cieľ ktokoľvek zo zahraničia, kto má dostatok peňazí. Zrazu sa zjavila (zmysluplná) petícia, iniciovaná poslancami Obyčajných ľudí za záchranu našej pôdy, zrazu vláda mimoriadne rokovala o návrhoch, ktoré by zákonným spôsobom odvrátili túto hrozbu, zrazu sa hovorí o legislatívnej núdzi a mimoriadnom rokovaní parlamentu...

■ PREDBIEHAME ČAS

Nielen varovaním z Okrúhleho stola MS, ale aj ponukou riešení, ktoré dostali od našej organizácie na pracovné stoly poslanci parlamentu, jeho predseda a taktiež predseda vlády. V čase uzávierky tohto vydania SNN však ešte nebolo známe, či a kedy parlament mimoriadne zasadne a upraví zákon o ochrane pôdy. Matovičovi Obyčajní ľudia upozorňujú, že „od prvého mája si bude môcť slovenskú pôdu kúpiť každý bohatý Číňan alebo Arab, pestovať na nej plodiny a predávať ich do svojich domovských krajín. Nám zostane iba kupovať si potraviny z cudziny, ak nám nejaké potraviny predajú..., namiesto podpory domácich farmárov púšťame z rúk to najcennejšie, čo doma máme“. Ak by sa presadilo vládne riešenie, do septembra našu pôdu neochráni nič a nikto.

HLAS NÁRODNIAROV

Vo vyhlásení Rafaela Rafaja zo Slovenskej národnej strany sa k tejto téme okrem iného píše: „Vláda pod tlakom na poslednú chvíľu v zrýchlenom konaní prijíma kozmetický a kontroverzný návrh, pričom spôsobila minimálne mesačné eldorádo, v ktorom pripravení cudzinci pôdu lacno skúpia...  Predložený návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku málo razantne ochraňuje verejný záujem k získavaniu slovenskej pôdy cudzími vlastníkmi. Rezort sa doslova bál pomenovať hlavnú príčinu, ktorou je priepastný rozdiel v cene pôdy na Slovensku a v západnej Európe, ako aj rozdiel v kúpnej sile Slovákov a cudzincov. Západ lacno skúpil strategické podniky a teraz si brúsi zuby aj na lacnú slovenskú pôdu.“ Sme presvedčení, že tentoraz vyvolala efektívny tlak na vládu a parlament aj Matica slovenská.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.