Diskvalifikujú slovenského prezidenta


Vláda, ktorej modré balóniky držal, skoro padla

Diskvalifikujú slovenského prezidenta

Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Poslanci Sulík a Žitňanská sú nadmieru rozhorčení: prezident Ivan Gašparovič hodlá ešte pred skončením svojho mandátu využiť svoje právomoci a vymenovať troch ústavných sudcov. Exministerka Lucia Žtiňanská chce dokonca podať žalobu na Ústavný súd SR, len – ako sama povedala – nevie, ako podanie formulovať. Je to obraz obrovskej nenávisti, ktorú opozícia prechováva aj k prezidentovi, aj k úspešnému smerovaniu vlády Roberta Fica. Bývalý predseda parlamentu Richard Sulík sa dokonca vyjadril, že jeho strana nikdy nebude „kolaborovať so Smerom, ktorý chce Slovensku len a len zle“.

  • ZDRAŽOVANIE

Ako to však bolo počas predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej, keď Sulík zastával vysokú funkciu predsedu parlamentu? Slovensko sa vtedy stalo v eurozóne krajinou, ktorú postihlo druhé najväčšie zdražovanie, nezamestnanosť bola väčšia, než je dnes, a podstatne zdraželi aj energie. To podľa Sulíkovej logiky bolo pre Slovensko „dobre“. Naozaj tým myslel dobre, ba práve na rast nezamestnanosti bol patrične hrdý, pretože podľa jeho logiky „keď rastie nezamestnanosť, tak tí, ktorí prídu o prácu, to sú tí málo kvalifikovaní, teda nízko platení. Zostanú kvalifikovaní, lepšie platení, tak logicky priemerná mzda na Slovensku môže vzrásť“. Jeho vízie úspešnej existencie Slovenska spočívali aj v tom, že odmietneme stratégiu Bruselu, týkajúcu sa záchrany eurozóny, a odmietneme účasť na eurovale. Na tom napokon vláda, ktorej modré balóniky držal dovtedy pevne v rukách, padla. A napokon padla aj Sulíkova strana SaS, aj keď sa chválil, že „sme prvá strana po dvadsiatich rokoch, ktorá nevznikla z nejakého štiepenia, delenia iných strán, ale na zelenej lúke“. Navrhoval nechať skrachovať Grécko a Španielsko, údajne podľa článkov samej európskej ústavy. Líder politickej strany, ktorý žije vo vlastnom svete, odporuje demokratickému poslaniu politických strán tým, že chce, aby vládli podnikatelia. V susednom Česku je jeden taký už pri kormidle a od začiatku má s tým vláda Bohumila Sobotku problémy.    

  • NEDOSTATOK UMU

Prezident Ivan Gašparovič je ešte stále v aktívnej funkcii hlavy štátu, a preto vymenovanie ústavných sudcov mu legitímne náleží, darmo sa „útlocitná“ Lucia Žitňanská bude rozčuľovať nad údajnou protiústavnosťou jeho kroku. Ľudia, ktorí žijú zo závislosti od hnevu, neváhajú sa pustiť i do toho najlepšieho. Rozum má svoje medze, ale obmedzenosť je neobmedzená. Súčasný prezident sa vždy hlásil k svojej zodpovednosti, s tým, že „si ju nesie sám a na nikoho ju nedá“. Pred začatím svojho pôsobenia v prezidentskom úrade povedal: „Rozhodnúť sa kandidovať do funkcie hlavy štátu nikdy nie je jednoduché a len tak zo dňa na deň povedať, že idem kandidovať, to je taký hazard aj s vlastnou osobou.“ Nie každý to tak pociťuje. Najmä ak nedostatok umu plnosť vrecka zakryje. A k tým Sulík a Žitňanská inklinujú.

 2 Komentárov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.