SLOVO O SLOVENSKU 17 - 2014


KERNÝ webSLOVO O SLOVENSKU

Dušan D. KERNÝ

Čas medzi Veľkou nocou a májovými sviatkami napĺňa naše dni mnohými stretnutiami. Zrazu si uvedomujeme, že spoločnosť sa rozdeľuje  stále väčšmi. Objavujú sa veci, na ktoré sme neboli pripravení. Zaskočili nás len preto, že pod tlakom problémov dňa sme tisnutí k podenkovosti. Ba priamo k zemi. Všetky sviatky, ku ktorým sa väčšina hlási, nás učia o pravom opaku, hovoria nám o prináležitosti k trvalým hodnotám. Napriek tomu vidíme v politike otvorenú otázku o tom základnom, čo civilizované pomery tvorí – otvorenú otázku o spolunažívaní. V politike sa to nazýva kohabitácia, spôsob, ako rozliční, rôzni či protichodní predstavitelia navzájom vedno vychádzajú, aby to nebolo na škodu ľuďom.

Krížová cesta, putovanie po zastaveniach Ježiša Krista nám ukázalo, ako cirkev nalieha na to, aby sa uľahčila situácia chudobných, nezamestnaných, ako je dôležité dať ľudom prácu a ako brojiť proti úžere a moci peňazí a aj proti tým, ktorí slúžia výlučne im a zisku. Cirkev hovorila jazykom, ktorým hovoria v májové dni iní. 

Dnes nejde len o spolunažívanie, ale aj o to, aby sme našli vždy veci, na ktorých sa zhodneme. Teda nie všeobecnú zhodu, ale to, v čom sa dá postupovať spoločne. Preto napríklad patriarcha Kyryl vyzýval v znovupostavenom Chráme Krista spasiteľa veriacich i neveriacich, postiacich sa i nepostiacich sa za prítomnosti ruského prezidenta, predsedu vlády, ktorých hlasy sa vliali do volania mnohotisícovej masy, volania nádeje: Naozaj vstal z mŕtvych! Vždy ide o to, na čom sa zhodneme a či dáme prednosť tomu alebo tomu, na čom sa nezhodneme. Prečo o tom písať? Lebo dnes na Slovensku ide o to, ako veci nazývame, akým jazykom hovoríme, či slovenčinu osedláva jazyk konfrontácie, konfliktu, nepriateľstva a agresie alebo jazyk pravdy. Na to má každý píšuci či hovoriaci vplyv a má aj osobnú zodpovednosť.
1 Komentár

  • Awwww.. I got support from from my people! I love 3akka! Never been there, but my soul is there with my people! Anyways.. if taking pics will cause problems, then don’t worry about them! VN:F [1.9.20_1166]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.