Predčasné dôchodky neostanú bez zmeny
Róbert HÖLCZ ‒ Karikatúra: Andrej MIŠANEK
Sociálna poisťovňa nedávno zverejnila informáciu, že každý štvrtý senior u nás popri poberaní dôchodku aj pracuje. Pracujúcich dôchodcov v SR je trinásť percent, čo je viac ako priemer v EÚ. V susedných krajinách najviac dôchodcov pracuje v Česku ‒ 27,5 percenta, v Maďarsku ‒ 20,1 percenta a v Poľsku 13,1 percenta. Pokiaľ ide o vek nároku na riadny dôchodok, u nás je to šesťdesiattri rokov, najneskôr do riadneho dôchodku sa odchádza v Španielsku, Dánsku a Grécku, a to vo veku šesťdesiatich siedmich rokov…
Európsky štatistický úrad sa rozhodol zistiť, čo je dôvod, že dôchodca popri poberaní dôchodku ďalej pracuje? Výsledky zisťovania, pokiaľ ide o Slovensko, prekvapili, keďže vo všeobecnosti sa predpokladalo, že pohnútkou ďalej pracovať je nízky dôchodok. Tretina respondentov však uviedla, že dôvodom je finančná atraktívnosť ponúk zárobkov.
■ ZLATÁ ÉRA PENZIÍ
Podľa názoru niektorých sociológov zažívajú dôchodcovia „zlatú éru penzií“. Toto konštatovanie zohľadňuje viac zreteľov ‒ do dôchodku odchádzajú v nízkom veku, poberajú trinásty dôchodok a v posledných dvoch rokoch sa penzie zvýšili o pätinu. Kto mohol, využil možnosť odísť do predčasného dôchodku nielen v roku 2023, keď boli podmienky viac ako výhodné, ale aj v roku 2024, aj keď podmienky už boli nastavené prísnejšie, najmä pokiaľ ide o minimálny počet odpracovaných rokov, ako aj o zvýšenie krátenia za každý neodpracovaný mesiac z 0,3 na 0,5 percenta po odpracovaní štyridsiatich rokov do času nároku na odchod do riadneho dôchodku. Od roka 2025 sa predčasnému dôchodcovi zvyšuje počet minimálne odpracovaných rokov o niekoľko mesiacov. Za roky 2023 až 2024 odišlo do predčasného dôchodku vyše tridsaťtisíc zamestnancov, čo v niektorých sektoroch spôsobilo vážne problémy.
■ DÔCHODKOVÉ POČTY
Predčasný dôchodca zaiste pozná mechanizmus výpočtu dôchodku z priebežného piliera. Suma dôchodku vtedy závisí od súčinu troch čísiel ‒ a síce od počtu rokov platenia odvodov do Sociálnej poisťovne, od aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá však závisí od medziročného rastu priemernej mzdy v treťom štvrťroku predchádzajúceho roka, a od všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako podiel hrubej mzdy za každý kalendárny rok k priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve. Výsledná suma je krátená za každý mesiac do nároku na riadny dôchodok o 0,5 percenta.
Ak predčasný dôchodca odvádzal odvody okrem už spomínaného prvého piliera aj do druhého dôchodkového piliera a sporil už aj v treťom doplnkovom dôchodkovom pilieri, určite sa zaujíma o spôsob výberu úspor z nich pokiaľ možno jednorazovým výberom. V prípade druhého piliera táto možnosť závisí od vypočítaného predčasného dôchodku z prvého piliera. Keď bol v roku 2024 vyšší ako stanovená referenčná suma 651,70 eura a v roku 2025 bude vyšší ako 684,10 eura, môže si usporené peniaze vybrať jednorazovo všetky, čo napokon platí aj v roku 2025.
■ DOŽIVOTNÁ PENZIA
V prípade, že vypočítaný predčasný dôchodok bude však nižší ako spomínané referenčné sumy, potom si musí kúpiť doživotnú penziu v životnej poisťovni. Tento spôsob výberu peňazí z druhého piliera bude pokračovať až do roka 2028. Od roka 2029 si bude môcť predčasný dôchodca vybrať z úspor v druhom pilieri len polovicu a druhú polovicu úspor si nechá vyplácať po častiach desať rokov, pričom tie sa budú ďalej zhodnocovať Ak si bude chcieť predčasný dôchodca vybrať úspory z tretieho dôchodkového piliera ‒ tak iba tie, ktoré doň vložil sám, a nie tie, ktoré vložil zamestnávateľ. Nasporené vlastné peniaze však môže vybrať najskôr po desiatich rokoch od trvania zmluvy s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou. Zákon dnes pripúšťa štyri spôsoby výberu, ktoré je s ňou však potrebné vopred dohodnúť.
.