Skip to content

Dnešný dátum:

piatok, 18 apríla, 2025
Menu

Koalíciu sa v parlamente podarilo Robertovi Ficovi opäť naštartovať

7 apríla, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Po osemnástich mesiacoch má NR SR predsedu

Ivan BROŽÍK – Foto: internet

Niekoľko dôvodov na vydýchnutie by teda volič vládnej koalície aj našiel, ak by úporne hľadal. Pretože, ako sa zdá, vonkajších alebo neočakávaných vplyvov na pokoj v štáte je naozaj viac, ako by sa nám mohlo páčiť. Ako keby Slovensko nemuselo bojovať aj s vnútornými nepriateľmi a Bruselom.

Pri všetkej úcte k Svätej stolici a duchovnému názvosloviu „habemus papam“. Teda máme po poldruha roka od parlamentných volieb konečne predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. A to Richarda Rašiho zo strany Hlas-SD. Koaličný Andrej Danko, počiatočná silná brzda voľby funkcionára do tejto pozície, je s novým predsedom zrazu „kamarát“. A z „vďačnosti“ hneď odmietol návrhy zákonov z dielne podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka zo Smeru. Našťastie, opozíciu máme takú, akú máme, a iba vďaka jej nižšej účasti na hlasovaní vládny návrh či návrhy napriek odporu predsedu SNS prešli. Spomeňme bleskom, že išlo o vyslanie našich vojakov do medzinárodných mierových misií v Pobaltí a o vytvorenie takzvaných „žandárskych“ zborov.

  • PREZIDENT VÍTA

Prezident Peter Pellegrini víta, že Slovensko má opäť troch riadne zvolených najvyšších ústavných činiteľov. Vyhlásil to na sociálnej sieti v reakcii na zvolenie Richarda Rašiho za predsedu Národnej rady SR. „Blahoželám novozvolenému predsedovi NR SR Richardovi Rašimu,“ uviedol prezident. Podotkol, že sa teší na vzájomnú spoluprácu v prospech všetkých ľudí na Slovensku. Richard Raši získal v tajnej voľbe hlas od všetkých sedemdesiatich deviatich poslancov, ktorí boli prítomní na hlasovaní. Výsledok voľby vyhlásil v stredu v pléne parlamentu podpredseda NR SR Peter Žiga.

  • MEDZITÝM SLINTAČKA

Zlou správou je, že sa na našom juhu objavilo jej štvrté ložisko, naopak, dobrou zas to, že za päť pracovných dní nepribudlo piate. Zostáva iba veľmi dúfať. V tejto téme sa klasicky prejavila „intelektuálna hĺbka myšlienok“ našej opozície, ktorá jednohlasne zvolala a volala, že za slintačku môže Ficovo MDŽ a nekompetentnosť vlády a jej odborníkov. Ako studená sprcha v liečebnom zariadení na pacienta s duševným ochorením v tejto súvislosti zaznela správa odborníkov z Európskej komisie o tom, že vláda Slovenskej republiky urobila všetkými odborníkmi odporúčané opatrenia, že postupuje proti šíreniu nákazy v súlade s uznávanými postupmi a že urobila, čo urobiť mala tak skoro, ako sa to urobiť dalo. Ale vysvetlite to našej narcisticky samoľúbej opozícii. Viac o nákaze sa dočítate aj na strane 5.

  • JÓBOVA ZVESŤ

Za takú možno považovať oznámenie spoza oceánu, že USA uvaľujú vysoké dovozné clá na automobily vyrábané v Európe. Teda v Nemecku, v Česku a najmä na Slovensku. Spojené štáty zavádzajú clá vo výške 25 percent na dovoz „všetkých automobilov, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch“. Clá vstúpia do platnosti 2. apríla, dodal Donald Trump v Bielom dome. Ide o mimoriadne vážne ohrozenie existencie automobiliek u nás a zamestnanosti v nich. A to iba „vďaka“ neschopnosti či skôr neochote Bruselu dohodnúť sa s momentálne „zlým americkým prezidentom“. V tomto duchu sa vyjadril aj premiér R. Fico a volal po protiopatreniach.

  • ŠIMEČKOVA SLEPOTA

Vodca progresívcov Michal Šimečka, pravdepodobne z absencie nielen iných, ale akýchkoľvek myšlienok, vytiahol opozičný evergrín – zmrazenie platov poslancov. Žiada, aby „Fico konal“. Akosi však taktne pozabudol na progresívneho primátora Bratislavy. Totiž podľa údajov, zverejnených nezávislým mestským poslancom Martinom Winklerom, Vallo od roka 2019 navýšil svoj plat z 5 316 eur až na aktuálnych 7 920 eur mesačne – čo predstavuje nárast o štyridsať percent. Takáto odmena je nielen vyššia ako u jeho predchodcov, ale vysoko prevyšuje aj platy primátorov hlavných miest v krajinách V4. Buď je Šimečka slepý a hluchý, alebo nehanebný, alebo všetko spolu, ale požiadavku na zmrazenie miezd politikov by asi mal začať realizovať predovšetkým medzi svojimi progresívcami.

  • POSUN NA MEDIÁLNOM POLI

Zvolenie nových členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu predstavuje významný krok v posilnení verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Rezort kultúry očakáva, že rada bude efektívne napĺňať svoje poslanie a prispievať k rozvoju kvalitného a objektívneho mediálneho prostredia.

Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská. „Týmto krokom bola rada kompletne obsadená a môže pristúpiť k plneniu svojich úloh,“ priblížil rezort. Aj k voľbe definitívneho, nie iba dočasného generálneho riaditeľa verejnoprávneho média. Poslanci Národnej rady SR zvolili v hlasovaní päť nových členov Rady STVR. Členkou za oblasť televízneho vysielania sa stala Eva Koprena a za oblasť rozhlasového vysielania Igor Gallo. Do rady ako odborníka za oblasť ekonómie zvolili Marcela Behra, za oblasť práva Davida Lindtnera a za oblasť informačných technológií Martina Daňka.

  • OPOZIČNÝ FOLKLÓR

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR k návrhu na odvolanie Roberta Kaliňáka z funkcie ministra obrany sa bude (z pohľadu výroby SNN) konať v utorok (1. 4.) od 8. hodiny. Informovala o tom z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelária NR SR. Návrh iniciovali poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Opozícia žiada Kaliňákov odchod, pretože v majetkovom priznaní neuviedol vlastníctvo vily v Chorvátsku. Výsmechom argumentácie opozície i reality samotnej sú nasledujúce vety. Zákon podľa lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča hovorí, že verejný funkcionár nesmie pri výkone svojej funkcie uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom. Napriek skutočnosti, že rokovanie sa udialo po uzávierka tohto vydania SNN je málo pravdepodobné, že by NR SR odvolala ministra obrany.

  • LIPŠICA ROZTRHNE

Podmienky získania nároku na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov sa upravia. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR. Návrh sa týka aj výsluhového dôchodku generálneho prokurátora, nárok naň získa po štyroch rokoch funkčného obdobia ‒ avšak len v prípade, ak funkciu prokurátora vôbec vykonával najmenej dvadsať rokov, čo sa bývalého špeciálneho prokurátora D. Lipšica netýka.

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia