Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 2 apríla, 2025
Menu

Slováci, píšte po slovensky

14 novembra, 2012
Menej ako minúta čítania minút čítania

Pod týmto mottom, ktoré je zároveň odkazom pre budúce generácie, sa 12. 10. 2012 konala spomienková slávnosť k 250. výročiu narodenia Antona Bernoláka – rímskokatolíckeho kňaza, slovenského jazykovedca, kodifikátora prvého slovenského spisovného jazyka, významného predstaviteľa slovenského národného obrodenia a osvietenskej literatúry, ale aj čelného predstaviteľa prvého národného hnutia v 2. polovici 18. storočia.

 Organizátorom podujatia bol MO MS v Bardejove v spolupráci s CVČ. Po úvodnej hymnickej piesni Kto za pravdu horí v podaní matičného spevokolu ZBOROVČAN moderátorka privítala všetkých prítomných matičiarov i priaznivcov Matice slovenskej a vzácnych hostí, ktorými boli Ladislav Matisko, predseda KR MS Prešovského samosprávneho kraja, Miroslav Bujda, prednosta ObÚ v Bardejove, Miroslav Gešper, člen výboru Matice slovenskej v Martine a pracovník OP MS vo Vranove nad Topľou, Juraj Bochňa, riaditeľ HOS v Bardejove a predseda OR MS v Bardejove a mnohí ďalší. Jadrom prog-ramu bol poučný a hodnotný prejav o živote a diele Antona Bernoláka, o motívoch jeho činov a pohnútok, ale aj činov jeho stúpencov na pozadí historických skutočností, spoločenských, politických a kultúrnych pomerov v Uhorsku v 18. storočí. Prejav pripravila a predniesla Milada Lovacká, podpredsedníčka MO MS v Bardejove.
K účastníkom osláv sa prihovoril aj hosť Ladislav Matisko, ktorý potvrdil historické fakty z predneseného prejavu a svoju pozornosť sústredil na významný počin A. Bernoláka v boji za svojbytnosť slovenského národa a za spisovný slovenský jazyk, ktorý je dôležitým a určujúcim znakom každého národa. Kladne zhodnotil aktivitu MO MS v Bardejove a CVČ na poli vzdelávania, kultúry a osvety pri udržiavaní národného povedomia v dnešnom globalizovanom svete. Zdôraznil, že tak ako Bernolák bojoval za uzákonenie prvého slovenského spisovného jazyka, musíme aj my chrániť a zveľaďovať svoj spisovný jazyk, hoci po stáročiach už je v inej podobe po jazykovedných úpravách. Na tomto slávnostnom zhromaždení v duchu odkazu A. Bernoláka obrátil sa na MO MS v Bardejove a na účastníkov zhromaždenia prijať a zorganizovať petíciu občanov za dodržiavanie kodifikovanej formy slovenského spisovného jazyka s cieľom zvýšenia jazykovej kultúry. Za aktuálnu príčinu pokladal fakt, že pod vplyvom cudzojazyčných prvkov sa náš ťažko vybojovaný jazyk deformuje nielen vo verejnosti, ale aj pracovníkmi v školstve, v kultúrnych inštitúciách, v tlači, v médiách. S petičným návrhom účastníci osláv súhlasili. O slovo sa prihlásil aj predseda Matice slovenskej v Bardejove, ktorý predstavil ďalšiu aktivitu bardejovských matičiarov. Je ňou zhotovenie pamätnej tabule revolučným dejateľom v rokoch 1848 – 1849, a to Ľ. Štúrovi, J. M. Hurbanovi a M. M. Hodžovi. Návrh prezentoval PhDr. Mikuláš Lovacký – akademický ma-liar. Na realizáciu tohto projektu bola na slávnosti vyhlásená dobrovoľná finančná zbierka.

Milada Lovacká

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia