Pretvorili dolnozemskú rovinu

Vďaka rozsiahlej publikačnej činnosti o zahraničných Slovákoch je meno spisovateľa literatúry faktu Jána Jančovica medzi čitateľmi dobre známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aj v najnovšom diele, ktoré vyšlo uprostred leta a má názov Pretvorili dolnozemskú rovinu, autor publikuje mnohokrát objavné údaje. Bádaním v miestach pôsobenia osobností obohatil a rozšíril ich profil spresnenými údajmi o ich bibliografii.

 Ján Jančovic svojimi osobnými návštevami v prostredí, o ktorom píše, dáva dielu výnimočný charakter. Podobne je to aj v knižke, ktorú sme 17. októbra 2012 v Dome Matice slovenskej v Lučenci uvítali do života. Kniha má dve časti. V prvej časti uvádza biografické profily osobností pôsobiacich na Dolnej zemi a zachytáva aj ich životné príbehy. Predstavuje obraz života slovenských intelektuálov, odborníkov aj kultúrnych činovníkov, ktorí svojím novátorským dielom v oblasti vzdelávania, kultúry a vied pomáhali dolnozemským Slovákom prežiť, ale najmä pozdvihnúť duchovnú a hmotnú úroveň. Druhú časť knihy tvoria príklady, postrehy a profily súčasníkov a súčasný život Slovákov na dolnozemskej rovine. Z nich viacerí zastávajú vo svojich krajinách významné funkcie a ďalší stoja na čele slovenských organizácií a spolkov, a tým pomáhajú udržiavať ich národnú identitu. Kniha vyšla vo Vydavateľstve Matice slovenskej a hoci je určená pre širokú verejnosť, môže byť aj vhodnou učebnicou pre rôzne stupne škôl.
V úvode podujatia vystúpil Detský folklórny súbor Radosť, ktorý pôsobí pri FS Ipeľ v Lučenci. Následne sa prítomným prihovorila Alena Rezková, riaditeľka Domu MS, ktorá všetkých prítomných srdečne privítala a viedla celý priebeh besedy s autorom knihy. No a po krátkom priblížení novej knihy, slova sa ujal sám autor a pútavým spôsobom rozprával o podnetoch, ktoré ho viedli spracovať túto problematiku, a pridal tiež pár milých príhod z bádania po nových poznatkoch. Potom sa prítomným prihovoril Stanislav Muntág, riaditeľ Vydavateľstva MS, ocenil spoluprácu, prínos autora a jeho knihy a poprial mu mnoho tvorivých síl. Následne vyzval riaditeľku Domu MS v Lučenci, aby sa ujala slova i slávnostného aktu vyprevadenia novej knihy do života. Poliatu vínom, čo zmienené je v knihe, a slovami, čo boli milé, poslali sme knižku v ústrety čitateľom. Nech jej cesta rovinatá je a rovno k ľuďom putuje!

Alena RezkováPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.