Rusíni a Matica slovenská v historickom dialógu
Kultúrno-osvetový pracovník Matice slovenskej Jaroslav Kerekanič v spolupráci s MO MS v Kysuckom Novom Meste uviedol pre svojich kysuckých matičných kolegov a miestnych gymnazistov prednášku Rusíni a Matica slovenská v historickom dialógu.
V úvode zazneli informácie o vzniku matíc slovanských národov v 19. storočí aj Matice slovenskej na základe Memoranda národa slovenského. Prednášajúci predstavil dejateľov, zakladateľov Matice slovenskej, prvú a druhú matičnú budovu, národné kultúrne inštitúcie ako Živena, Slovenský spevokol či Muzeálnu slovenskú spoločnosť.
Pripomenul aj vznik Slovenskej národnej knižnice, ktorá vznikla vďaka úsiliu Matice slovenskej a dodnes uchováva národné písomné dedičstvo. Rovnako i novodobú históriu Matice slovenskej, jej poštátnenie v 20. storočí, ako aj vznik tzv. Mladej Matice od roka 2011, ktorá sa zameriava na prácu s mládežou a popularizáciu národnej identity medzi mladými Slovákmi.
V druhej časti vystúpenia sa venoval rusínskej menšine na Slovensku – ich historickému vývoju, pôvodu a pôsobeniu v rámci Matice slovenskej. Spomenul osobnosť Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho, spoluzakladateľa Matice slovenskej a zástancu práv Slovákov i Rusínov. Priblížil aj zložité dejiny Rusínov v 20. storočí, najmä po pripojení Podkarpatskej Rusi k ZSSR a následnej ukrajinizácii.
Prednáška svojím obsahom naplnila základné poslanie Matice slovenskej – viesť mládež k záujmu o národné dejiny, kultúru a vlastné korene. Účastníci si odniesli množstvo hodnotných poznatkov a inšpiratívnych myšlienok, ktoré posilňujú vedomie príslušnosti k slovenskému národu i úctu k národnostným menšinám, ktoré spoluvytvárajú mozaiku našich dejín.
Text a foto: Jana HRUBÁ, pracovníčka Mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste