Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 15 apríla, 2025
Menu

Významné podujatie so širokým spektrom tém venovaných Rusínom

30 januára, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť

Koncom minulého roka sa vo Vihorlatskom múzeu v Humennom uskutočnila významná konferencia pod názvom Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť. Podujatie bolo venované odkazu tejto významnej osobnosti rusínskej histórie a kultúry a jeho vplyvu na súčasnú identitu a povedomie Rusínov. Konferenciu obohatilo päť odborných prednášok od renomovaných lektorov, ktoré pokryli široké spektrum tém súvisiacich s rusínskou históriou, kultúrou a identitou.

Teológ Ján Šafin analyzoval Význam diela Aristova pre Rusínov, ktoré zohráva významnú úlohu v pochopení historických procesov formujúcich rusínsku kultúru. Poukázal na to, ako jeho práca ovplyvnila sebapoznanie a hľadanie miesta Rusínov v strednej Európe.

  • SLOVANSKÉ VZORY

Tajomník Svetovej rady Rusínov a predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák predstavil život a dielo Irineja Chanáta, blízkeho spolupracovníka Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho. Chanáta, narodeného v roku 1857 v Jakubanoch, formovalo kňazské rodinné prostredie a duchovná služba vo výrazne rusínskych obciach. Prednáška zdôraznila jeho prínos k rozvoju rusínskeho povedomia v ťažkých spoločenských podmienkach. Slavista, vydavateľ a publicista Miloš Zverina v prednáške Karpatské slovanské vzory zdôraznil dôležitosť tradičných symbolov v kultúrnom a duchovnom dedičstve karpatských Slovanov, ku ktorým Rusíni neodmysliteľne patria. Gréckokatolícky kňaz Ivan Barna predstavil významnú inštitúciu v dejinách a súčasnosti rusínskej kultúry Spolok svätého Jána Krstiteľa (Obščestvo sv. Joana Krstiteľa). Osvetový pracovník Matice slovenskej Jaroslav Kerekanič sa v príspevku Rusíni v tieni genocídy: Stratené dedičstvo zaoberal tragédiami, ktoré postihli Rusínov počas prvej svetovej vojny, najmä v súvislosti s koncentračným táborom Thalerhof. Jeho prednáška priblížila systematické represie a potláčanie rusínskej identity, ktoré zanechali hlboké rany v kolektívnej pamäti tohto národa.

  • KULTÚRNY PROGRAM

Popri odborných príspevkoch konferenciu obohatil aj kultúrny program. Vystúpil folklórny súbor Chemlon, konkrétne Dievčenská spevácka skupina Bosoročky a Mužská spevácka skupina Hačure.  Podujatie sa konalo s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, Mesta Humenné, Rusínskeho záujmového združenia, Rady rusínskych regiónov Slovenska, Záujmového odboru Matice slovenskej slovensko-rusínskej vzájomnosti A. I. Dobrianskeho a Miestneho odboru Matice slovenskej v Humennom.

Laura HANCOVÁ ‒ Foto: archív SNN

 

 

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia