- Ako vnímate aktuálne vyjadrenia predsedu SMK pána Berényiho o tom, že jedinou cestou pre Maďarov na južnom Slovensku je autonómia?
Som rád, že väčšina Maďarov na Slovensku má iný názor ako pán Berényi, a jeho slová nemajú prílišnú podporu. Ľudia dnes potrebujú prácu, plácu a pokoj pre život svojich rodín a nie rôzne zástupné témy či stupňovanie napätia.
- Minister Miroslav Lajčák prezentoval v Budapešti záujem súčasnej slovenskej vlády o dobré a konštruktívne vzťahy s naším južným susedom.
Aj z prvého stretnutia, ktoré som absolvoval s predsedom vlády V. Orbánom, vyšiel jasný signál, že v našom obojstrannom záujme nie je vyhrocovať spory. Ak sú tu prípady rôznych provokácií, ako napríklad prelepovanie názvov ulíc na území SR extrémistami z Maďarska, jasne ich odsúdime ako neprijateľné a v prípade potreby budeme konať a vyvodíme dôsledky. Máme informácie, že na provokačných podujatiach proti Trianonu pred slovenským veľvyslanectvom sa zhromaždilo už menej ľudí. Aj to, že sa do parlamentu dostal Most – Híd a nie radikálnejšia SMK, naznačilo, že ani na Slovensku nie je vôľa po rozdúchavaní napätia. Jasne však odsúdime a podnikneme potrebné kroky pri akomkoľvek pokuse o narušenie integrity a ústavného poriadku našej krajiny.
- Ako je na Slovensku možné, že politický subjekt (SMK) podľa všetkého vedie cudzí štátny občan pán József Berényi?
Nemám informácie o tom, že by pán Berényi maďarské občianstvo mal, ale ak to tak je, v zmysle zákona, ktorý sme prijali, musí o slovenské občianstvo prísť. Ak toto nenahlásil, hrozí mu pokuta vyše 3 300 eur. Pripravujeme novelu zákona o štátnom občianstve. Avšak naďalej zabránime, aby sme tu mali občanov inej národnosti bez väzby na druhý štát a s volebným právom v druhom štáte. Novela by mala byť v tom, aby tí, ktorí získajú občianstvo inej krajiny na základe pobytu v danom štáte, nestratili slovenské.
Zhováral sa Ivan BROŽÍK