M. Číž: Je záujmom všetkých, aby bola národná rada džentlmenský orgán

Na snímke podpredseda Národnej rady NR SR Miroslav Číž. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 30. novembra (TASR) - Je elementárnym záujmom všetkých, aby Národná rada (NR) SR bola orgán džentlmenský a rešpektovali sa v ňom pravidlá, ktoré sú stanovené. V parlamentnej rozprave k vetovanej novele Rokovacieho poriadku NR SR to dnes vyhlásil Miroslav Číž (Smer-SD).

"Ukazuje sa, že rokovací poriadok sleduje aj racionalitu vystúpení a má to obrovský význam. Každá organizácia má na začiatku stanovený program a sleduje sa, či sa dodržiava. Opozícia však zvolila čisto politický prístup," odkázal na margo kritiky z opozičných radov.

Podľa Číža má novela rokovacieho poriadku dva momenty, o ktorých má zmysel diskutovať. Prvým je obmedzenie dĺžky času na vystúpenie v rozprave a druhým povinnosť predsedajúceho sledovať porušovanie poriadku v sále a jeho právo vykázať poslanca. "Nepočul som ale jediný moment vo vystúpeniach opozície, ktorý by naznačoval, že tieto ustanovenia sú nesprávne. Až 90 percent európskych parlamentov má opatrenia tohto typu a fungujú tak od nepamäti," povedal Číž.

Pripomenul, že v parlamente dochádza k pohŕdaniu právom a pokynmi predsedajúceho. "Nastúpil problém, a ten sme cítili najmä odvtedy, ako prišla skupina OĽaNO. Začal s tým Alojz Hlina (v súčasnosti predseda KDH, pozn. TASR), ktorý provokoval, búchal topánkou, principiálne nerešpektoval predsedajúceho, fyzicky napádal. Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) vysypal kolegovi zo SaS (Martinovi Poliačikovi, pozn. TASR) na hlavu kýbeľ striekačiek. Môže byť záujmom kohokoľvek, vrátane prezidenta Andrej Kisku, aby toto pretrvávalo?" pýtal sa Číž.

Zsolt Simon (nezaradený) odmietol postoj niektorých koaličných poslancov, podľa ktorých hlava štátu vetovaním novely rokovacieho poriadku politikárči. "Rokovací poriadok bez obmedzenia vystúpení tu bol doteraz, boli diskusné príspevky trvajúce viac ako 20 minút a neboli problémom. Nechajte priestor na politickú diskusiu v parlamente a neobmedzujte čas. Vláda je podriadená parlamentu a nie naopak," apeloval opozičný poslanec.

Simon sa domnieva, že koalíciu bolí kritika zo strany opozície. "Ale máte kauzy a zodpovedáte za ne vy. Máte pocit, že kritika zo strany opozície je neopodstatnená? Dajte si ruku na srdce a pochopíte, že je na mieste. Stotožňujem sa s pripomienkami prezidenta, lebo novela rokovacieho poriadku je náhubkovým zákonom," vyhlásil s tým, že vládna trojka chce obmedziť opozíciu.

"Varujem vás. Smer-SD si už vyskúšal pobyt v opozícii a keď si myslí, že bude vládnuť stále, tak vám hovorím, že to tak nebude. Občania sa pomaly, ale isto, zobúdzajú. To, čo stvárate s týmto zákonom, je rovnaké, ako to, čo stvárali komunisti. Ale aj pre nich prišiel deň D, keď sa povedalo dosť. Keď priestor v parlamente obmedzíte, on sa raz vytvorí tak, ako sa v roku 1989 vytvoril na uliciach. A ten priestor vás zmetie," uzavrel Simon s prosbou, aby väčšina parlamentu vypočula šancu, ktorú dal plénu prezident a novelu rokovacieho poriadku opätovne neschválila.

Dušan Čaplovič (Smer-SD) Simona upozornil, že pravidlá rokovacieho poriadku platia rovnako pre koalíciu aj opozíciu a neobsahuje voči žiadnej z týchto strán nič neštandardné. "Všade v zahraničí, kde som chodil ako podpredseda vlády, regula obmedzenia času existuje a platí aj pre koalíciu, aj pre opozíciu. Nerozumiem preto diskusii, že by bol zákon protiústavný či nedemokratický," povedal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.