Podľa prieskumov si 77 % ľudí myslí, že je dobré že sme v EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 1. decembra (TASR) – O dôležitosti a význame členstva Slovenskej republiky v Európskej únii sa ľahšie hovorí s občanmi, než v politických kruhoch. Medzi politickými stranami sa všeobecne málo hovorí o Európe. Najviac vtedy, ak sa nám nepáči konkrétne ustanovenie. Nestačí iba hovoriť, že Európska únia je dobrá, pretože z nej máme možnosť čerpať finančné prostriedky. V relácii CD Klub na TABLET.TV to uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

"Pre Slovensko je dôležité, aby sa aj politické strany vo verejnom priestore viac rozprávali o Európe. Okrem poukazovania na možnosť čerpania prostriedkov z eurofondov je potrebné hovoriť aj o dôležitosti európskych tém pre občana," povedal Miko. Doplnil, že politické strany nemajú veľký záujem o to, aby sa Európa stala vnútropolitickou témou. "V tomto vidím veľký potenciál na zlepšenie," zdôraznil.

Podľa Mika majú Slovensko a jeho občania relatívne dobré pochopenie toho, čo dobrého pre nás Európska únia znamená. "Posledné prieskumy ukazujú, že až 77% ľudí si myslí, že je dobré, že sme súčasťou Európskej únie. Je to veľmi vysoké číslo. Vedľa toho je ale číslo, ktoré poukazuje na fakt, že máme jednu z najnižších účastí v eurovoľbách. Keď si zoberieme, že koľkí veria, že je dobré, že sme v EÚ a koľkí sa na voľbách do Európskeho parlamentu naozaj zúčastnia, je tam rozdiel približne 60%, čo je naozaj veľký rozdiel," zdôraznil Miko s tým, že takýto percentuálny rozdiel je pre neho ťažko stráviteľný a pochopiteľný.

V tejto súvislosti je, podľa jeho mienky, potrebné byť viac prítomný v teréne a tiež aj navštevovať obce a lokality mimo veľkých miest a stretávať sa s ľuďmi. "Treba zistiť, prečo je to tak a takisto pomôcť, aby to tak nebolo," priblížil. Rovnako spomenul, že pokiaľ ide o dôveru občanov Slovenska voči EÚ, v porovnaní s občanmi z Českej republiky sme na tom lepšie.

"Môj názor je, že veľmi záleží na postojoch politických lídrov. Obaja českí prezidenti, predchádzajúci aj ten súčasný, majú často pripomienky voči EÚ a zatiaľ nevynechali príležitosť, aby nezvýraznili to, čo je na EÚ komplikované a zlé. Menej bolo zdôrazňovania, čo je dobré," odôvodnil. Spomenul aj to, že situácia sa mení a v Čechách dôvera občanov voči EÚ narastá.

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu Miko zdôrazňuje, že ísť voliť je dôležité. "Ľudia dnes na voľby najčastejšie reagujú tak, že v trinástich poslancov, ktorí sedia v europarlamente, ktorý má 751 členov, nemajú dôveru. Spochybňujú, že majú možnosť niečo pre nich zmeniť. Povedia si, že aj keď by sa vo voľbách angažovali, ich voľba nič nezmení," povedal.

"Poslanci, aj keď len trinásti, môžu zmeniť veľa. Dokonca aj jeden má tú možnosť, ak je dobre vybratý. Ak vie dobre argumentovať, tak aj jeden poslanec je schopný nastaviť postoje k danému problému. Vôbec nie je pravdou, že na tom jednom nezáleží, pokiaľ nehovoríme o takom poslancovi, ktorý bude iba sedieť a počúvať," uzavrel Miko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.