Začiatkom júla sme si na celom Slovensku pripomenuli sviatok venovaný našim vierozvestcom; 5. – 7. júla sa uskutočnil už 35. ročník Cyrilometodských dní v Terchovej.
Na úvod zamyslenie. V súvislosti so spomínaným sviatkom sv. Cyrila a sv. Metoda a pripomínaním ich živého odkazu je veľmi dôležité upriamiť pozornosť aj na širšie súvislosti a kontext. Dlhodobo, so zvýšeným akcentom od vzniku novej štátnosti v roku 1993, voláme po udržiavaní národnej spolupatričnosti a zmysluplnej viery. Po prebúdzaní a posilňovaní prirodzeného vlastenectva, ako aj po hrdosti na odkaz predkov. Všetko spomenuté adresujeme azda najviac mladším generáciám. Hľadáme schodné cesty (často dávno vychodené, „len“ trochu zarastené rokmi nevšímavosti), pozitívne motivácie aj otvorené príležitosti ako všetko spomenuté dosiahnuť.
Práve tento sviatok – štátny aj cirkevný – je priam ideálnou príležitosťou, pravidelne napĺňanou v Nitre, na Devíne aj v iných končinách Slovenska. Už po niekoľko rokov začiatkom júla, keď prídem do Terchovej na severozápade našej vlasti, opätovne si uvedomím, aké je to vlastne jednoduché, prirodzené a oslobodzujúce. Stačí vedome a kontinuálne udržiavať tradíciu: cez nespochybnenú vieru generácií, prejavy prirodzeného folklóru a ďalšie kultúrne „platformy“ i dopĺňanú hladinu vedomostí (a povedomia). Potom tam zákonite v krásnom prostredí malofatranskej prírody (a vlastne kdekoľvek) stretávate prirodzene sebavedomých ľudí, ktorí vedia, kam patria.
■ DLHODOBÁ TRADÍCIA
Aspoň toľko teda na úvod k nedávnemu sviatku, počas ktorého sme opäť vyššie uvedenú skutočnosť mohli konštatovať v rodisku Juraja Jánošíka. Z radostného pohľadu dlhodobej aktuálnosti je známe, čitateľom SNN zvlášť, že Terchová je úzko spätá s odkazom a pripomínaním spolupatrónov Európy, neskôr už svätých mužov, ktorí z Grécka priniesli na územie našich predkov duchovné poklady a položili základy mnohému budúcemu. Ako dôkaz stačí uviesť, že už v roku 1990 bola Terchová prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni! Aj tamojší Kostol sv. Cyrila sv. Metoda, diecézna svätyňa, je najväčším chrámom pod Tatrami a Fatrami zasvätený solúnskym b
■ SLOVO POVOLANÉHO
In medias res hovorí riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak, spoluzakladateľ, organizátor a mnohonásobný účinkujúci v jednej osobe: „Tak sme to plánovali a tak to aj bolo. Tridsiate piate pokračovanie Cyrilometodských dní v Terchovej malo, samozrejme, aj slávnostný a jubilujúci charakter. Spoločným úsilím obce, farského úradu a Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej sme pripravili duchovný, kultúrny a spoločenský program, ktorým sme dôstojne a slávnostne prezentovali misiu sv. Cyrila a Metoda na územie našich predkov a zároveň zdôrazňovali aktuálnosť ich odkazu pre dnešnú dobu. Počas troch dní sme mali možnosť duchovne sa povzbudiť na svätých omšiach, krížovej ceste, liturgii sv. Jána Zlatoústeho, zúčastniť sa na procesii veriacich na vrch Oravcové, kde s veľkým spoločenstvom, mnohými kňazmi, za hudobného sprievodu terchovských muzikantov, dychovky, spevákov a pohľadom na Terchovú sme slávili slávnostnú Cyrilometodskú svätú omšu.“
■ KULÚRNE ŠIROČINY
Dodávame, že návštevníci širokospektrálneho podujatia sa zúčastnili aj na viacerých sprievodných programoch, na vernisážach výstav (z tvorby rezbára Jozefa Rakovana v Terchovskej galérii umenia a panelová výstava spomienok na predchádzajúce ročníky v Kostole sv. Cyrila a Metoda), podujatí spojenom s premiérou spomienkového filmu Milana Kosca... Kultúrny rozmer podporili vystúpenia v areáli pod Kulichovou sochou Juraja Jánošíka, kde okrem domácich heligonkárov vystúpili folkloristi aj dychová hudba. Rodičia s deťmi si pozreli bábkové divadlo a rozveselili sa s pútnikmi z farnosti Korňa v spoločnosti kňaza, terchovského rodáka vdp. Miroslava Lysičana.
■ DÔSTOJNÉ FINÁLE
Súčasťou Cyrilometodských dní bolo aj udeľovanie ocenení osobnostiam, ktoré roky pomáhajú podujatiu. Zaslúžený potlesk tentoraz zožal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie a kameraman Peter Chmela. Cyrilometodské dni ukončil dôstojný záverečný galakoncert v podaní umeleckých telies a sólistov Slovenskej filharmónie. Podujatie podporili mnohé osobnosti z domova i zo sveta. Osobnou účasťou ho poctil emeritný arcibiskup Ján Babjak, SJ, a Mons. Tomáš Galis, žilinský diecézny biskup. Poslom dobrých správ bol Stojan Lekoski, ktorý priniesol a na verejnosti predniesol pozdravné listy z Macedónskej republiky. Z prastarého pôsobiska sv. Cyrila a Metoda sa takto prihovoril metropolita Povardarsky Agatangel a Dr. Gjorge Ivanov, bývalý prezident Macedónskej republiky, ktorý už terchovské Cyrilometodské dni navštívil aj počas svojho mandátu… Ako rámcuje Rudolf Patrnčiak: „Bolo nám dopriate nádherné počasie, ktoré spríjemnilo sviatočné dni. Vďaka tomu sme mohli program realizovať aj v exteriéroch prekrásnej terchovskej prírody.“ Nečudo, že po skončení slávností sa organizátori zhodli na tom, že Terchová opäť zorganizovala podujatie, ktoré vyzdvihuje hodnoty, prezentuje kultúru oslavujúcu ľudské stvorenie, ponúka nádej a dokazuje verejnosti, že je hodná 21. storočia. Pokračujúca tradícia je z pohľadu života súčasníkov aj národa dôkazom, že dielo a odkaz vierozvestcov sú večné. Trvalé do budúcnosti, akoby odjakživa prítomné v životoch generácií našich predkov aj ľudí dneška. Jedným z pevných pilierov, dýchajúcich stále novým životom, sú Cyrilometodské dni v Terchovej na severozápade Slovenska.
Text a foto: Igor VÁLEK