Žiadny strach pred veľkými zvieratami ‒ tak by sa dalo nazvať úsilie troch politikov susedných štátov strednej Európy – Maďarska, Rakúska a Česka na pôde Európskeho parlamentu. V slávnostnej viedenskej atmosfére oznámili vytvorenie nového poslaneckého klubu, frakcie, v novozvolenom Európskom parlamente.
Parlament má 720 kresiel a minimálny počet poslancov nového klubu musí byť 23. Strany troch politikov majú dovedna 24. To ale je sebavedomie. Kto sleduje politické počínanie maďarského premiéra Orbána, jediného predsedu vlády spomedzi troch, českého Babiša a rakúskeho Kickla, vie, že ide o prešibané, všetkými masťami premastené politické líšky. Maďarská strana FIDESZ pred troma rokmi sama odišla z najväčšieho a najvplyvnejšieho poslaneckého klubu ľudovcov, ktorý drží parlamentné liace a je súčasťou mocenského kartelu v parlamente. Odišla preto, aby predišla vylúčeniu, ktoré sa nezadržateľne blížilo...
Dnes sa Viktor Orbán vracia uprostred mediálnej atmosféry, keď neprejde jeden deň, aby nebol na pretrase. V dňoch, keď sa stalo Maďarsko na pol roka predsedom orgánov Rady EÚ vyvolal Viktor Orbán búrku tzv. „mierovou misiou“. Začal ju v Kyjeve, bola to jeho prvá návšteva od začiatku vojny vo februári 2022. To Únia vysoko ocenila, kým sa jej neušla studená sprcha. Maďarský politik išiel vzápätí na stretnutie s ruským prezidentom do Kremľa. A odtiaľ na stretnutie s čínskym prezidentom do Pekingu. Obe návštevy iba oznámil v NATO, ale nijako nekonzultoval s partnermi v EÚ. Brusel na všetky strany oznamoval, že nekoná v mene EÚ a nemá nijaké poverenie, nijaký mandát rokovať o akýchkoľvek mierových návrhoch. Právnický servis, úradníci právnej služby bruselskej Rady EÚ označili Orbánovo počínanie za porušenie zásad lojality, na čo národné štáty zaväzuje príslušnosť k Únii.
Neuveriteľnú bodku za týmto turné cez pol zemegule nezavŕšil na samite NATO. To bolo v americkom hlavnom meste Washingtone na stretnutí čelných predstaviteľov tridsiatich dvoch členských štátov Aliancie. Odtiaľ odišiel pred skončením. Ale nechal tam svojho ministra zahraničných vecí, aby kritizoval dvojtvárnosť súčasnej politiky NATO. A Orbán zatiaľ odletel na Floridu za exprezidentom Trumpom. Tým Trumpom, ktorý sa o niekoľko dní po Orbánovej návšteve stal obeťou atentátu. A to ho katapultovalo do kľúčovej pozície v novembrových amerických prezidentských voľbách.
Či už tým prezidentom bude, alebo nie, isté je, že Orbán je jediný politik EÚ, ktorému hneď zdvihnú telefón vo Washingtone, v Kyjeve, Moskve či Pekingu, vo Viedni či v Prahe ani nehovoriac. A, samozrejme, vzhľadom na verejné vyhlásenia politikov aj v Bratislave.
Iba v Bruseli nie, ba naopak, inštitúcie EÚ zamietli tradičné stretnutia v rámci maďarského predsedníctva, ignorujú stretnutia čelných politikov, pošlú tam iba druhú ligu alebo jednoducho úradníkov ministerstiev. Slovensko sa ku kritike maďarského polročného predsedníctva nepridalo.
Cieľom novej frakcie v štrasburskom parlamente má byť viac národnej suverenity, presnejšie obrana národno-štátnej suverenity voči Európskej únii, rozbitie prevádzačských sietí, cielené opatrenia voči nelegálnym migrantom a ich urýchlené vypovedanie, ako aj zmena prístupu ku klimatickým opatreniam tzv. zeleného údelu.
Mier, poriadok, rozvoj. To sú heslá trojice, ktorá chce priveľa ‒ nielen zmeniť, ale aj zmenšiť 720-členný parlament s poukázaním, že svetovej veľmoci USA stačí 435 členov snemovne reprezentantov.
Dušan D. KERNÝ
Foto: Internet