Najstaršie pútnické miesto na Slovensku – starobylá Skalka pri Trenčíne – privítalo aj tento rok umelcov, účastníkov už sedemnásteho ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2024.
Zanietení organizátori po vyjadrení hlavných organizátorov – Mesta Trenčín a Trenčianskeho osvetového strediska v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a súhlase nitrianskeho biskupa Jeho Eminencie Mons. Viliama Judáka (pútnické miesto Skalka patrí pod správu Nitrianskeho biskupstva) – pristúpili k príprave podujatia. V termíne od 9. 6. – 14. 6. 2024 v areáli Malej a Veľkej Skalky, najmä však v interiéri a exteriéri novopostaveného pútnického domu na Malej Skalke, tvorili trinásti výtvarní umelci (aj fotograf) a literáti zo Slovenska i zo zahraničia (Česko a Poľsko). Slovenskú „výpravu“ tvorili výtvarníci Andrej Michalík, Jozef Vydrnák, Veronika Weberová, Michal Zdravecký, Pavol Rusko a Erik Ondrejička (poslední dvaja tvorili aj literárne) a literáti Rudolf Dobiáš, Elena Hidvéghyová-Yung a Miro Mališ. Kurátorom sympózia a výstav po sympóziu je historik a znalec umenia PhDr. Marián Kvasnička.
■ ŠPECIFICKÝ ROČNÍK
Tento ročník mal aj špecifikum – v roku 2024 si spomínané pútnické miesto pripomína 800. výročie založenia benediktínskeho opátstva na Skalke pri Trenčíne nitrianskym biskupom Jakubom I. v roku 1224. Treba pripomenúť aj fakt, že benediktíni sa okrem duchovnej služby venovali i vzdelávaniu a výchove. Preto si organizátori už pri príprave sedemnásteho ročníka a potom v jeho priebehu symbolicky pripomenuli túto aktivitu rehole a zmysluplne nadviazali na ňu. Oslovili účastníkov vo výtvarnej sekcii, ktorí sa okrem výtvarnej tvorby venujú či venovali i pedagogickej činnosti. Logicky bol súčasťou bohatého programu aj jubilejný desiaty ročník odborného historického seminára Okno do histórie, tentoraz s jasne znejúcim názvom Benediktíni a Skalka (1224 – 2024) vo Verejnej knižnici M. Rešetku v Trenčíne. Jedným z vrcholov bola aj slávnostná vernisáž v sobotu 20. júla 2024 popoludní, v krásnom počasí a za potešiteľného záujmu.
■ RACIONÁLNE PLÁNOVANIE
Zmysluplne plánovať, to znamená aj otvorene a uvážlivo rekapitulovať vykonané, dosiahnuté. Tentoraz sme tak urobili v krátkom rozhovore za celý organizačný tím podujatia s výtvarníkom a koordinátorom výtvarnej sekcie sympózia Jozefom Vydrnákom, ktorý nám na úvod povedal: „Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA vzniklo z úcty a na podporu najstaršieho pútnického miesta na Slovensku Skalky pri Trenčíne a jeho neopakovateľného genius loci. Je venované aj pre dnešnú dobu stále aktuálnemu odkazu benediktínskych mníchov a pustovníkov zo Skalky a hlavných patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi.“
- Sympózium ‒ to sú, pravdaže, ľudia, tvorcovia umeleckých diel, v tomto prípade výtvarníci a umelci...
„Áno, máte pravdu, jedenkrát či viackrát sa na sympóziu v doterajších ročníkoch zúčastnilo deväťdesiatjeden výtvarníkov z ôsmich štátov: z Poľska, Česka, Maďarska, zo Srbska, z Ruskej federácie, Nemecka, zo Španielska, z Moldavska a štyridsaťdva literátov zo Slovenska. V niektorých ročníkoch tvorili autori paralelne vo viacerých sekciách. V rokoch 2008, 2009, 2010 Daniel Hevier vo výtvarno-literárnej sekcii; v roku 2013 v hudobno-literárnej sekcii Vlastimil Dufka SJ, Daniel Hevier a Sima Martausová; v roku 2015 a v roku 2023 v literárno-fotografickej sekcii Jan Tluka. Špecifikom v roku 2010 bola i filmová sekcia s účastníkmi Jaroslavom Pištekom a D. Hevierom. Pri výbere účastníkov sympózia kladieme dôraz na autorov z krajín V4. Výber z výtvarných a literárnych diel, vytvorených účastníkmi počas podujatia, ako aj vizuálno-grafické zdokumentovanie diania na sympóziu každoročne mapuje reprezentačný katalóg.
- Je veľmi dobré, že veľkoformátová verzia katalógu je až do ďalšieho ročníka sympózia k dispozícii návštevníkom kláštora na Skalke. Viem však, že ste rozvinuli myšlienku putovných výstav. Kde všade sa vám ju podarilo zrealizovať?
„Robíme tak aj preto, že takto upravené verzie katalógov jednotlivých ročníkov slúžia i na propagáciu a informovanosť. Nielen o sympóziu, ale i o pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne počas roka na putovných výstavách ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA, ktoré organizátori podľa logistických a finančných možností realizujú z výberov výtvarných diel, poskytnutých účastníkmi sympózia. V rámci putovného projektu boli zrealizované v minulých rokoch výstavy napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům v Uherskom Brode, v galerijných priestoroch neogotického kaštieľa v Galante, počas Dní slovanské kultury vo výstavných priestoroch Reduty Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Na prelome rokov 2016 – 2017 bol výber z diel vystavený na Morave v galérii návštevníckeho centra Slovanského hradiště v Mikulčiaciach. Na jeseň 2017 bola inštalovaná výstava zo sympoziálnej zbierky v Múzeu mincí a medailí v Kremnici. Výber diel z desiatich ročníkov ORA ET ARS – SKALKA bol prezentovaný na jar 2018 vo výstavných priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na Námestí SNP v Bratislave. Zatiaľ najvzdialenejším výstavným projektom ORA ET ARS VIATOR bola výstava výberu diel z jedenástich ročníkov v dominikánskom kultúrnom centre VERITAS v Košiciach (6. 12. 2018 – 28. 2. 2019).“
Vidieť znamená vedieť, poznať znamená pochopiť. Aj preto spolu s organizátormi sympózia radi pozývame na výstavu z výberu diel zo sedemnásteho ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2024, ktorá do 1. septembra trvá v priestoroch Mestskej veže v Trenčíne na Sládkovičovej ulici č. 4. Kto to nestihne, katalógy z minulých ročníkov sympózia a kultúrno-historické prílohy OKNO, ako aj ďalšie informácie o pútnickom mieste, jeho rozvoji a perspektívach nájde na webových stránkach https://visit.trencin.sk/ora-et-ars/ a či www.putnickemiestoskalka.sk
Text a foto: Igor VÁLEK