Otrasená konkurencieschopnosť

thumbnail

Európsky okrúhly stôl pre priemysel (ERT) ako jedna z dôležitých záujmových skupín v EÚ vyzýva komisiu EÚ, aby urýchlila reformy na zlepšenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. V opačnom prípade pravdepodobne čoskoro odídu do zahraničia najmä energeticky náročné podniky. „Európa rýchlo stráca konkurencieschopnosť,“ povedal predseda ERT Jean-François van Boxmeer v rozhovore pre viacero denníkov a odborných časopisov.

„Deindustrializácia postupuje v Európe rýchlejšie ako dekarbonizácia,“ vyplynulo zo správy bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Van Boxmeer preto navrhuje čím skôr odporúčania z tejto správy uviesť do praxe. Predvída tiež zhoršovanie vzťahov s USA. Budúci americký prezident Donald Trump avizoval zavedenie colných opatrení voči EÚ a ďalším štátom. Pravdepodobne sa odvráti od prehnaných klimatických cieľov. Tiež existuje riziko, že európske spoločnosti sa presťahujú do USA. To sa už ukázalo pri zákone o znižovaní inflácie za prezidenta Joea Bidena. Ak ho EÚ nebude nasledovať, európsky priemysel stratí konkurencieschopnosť. Podľa jeho slov, už ju teraz rapídne stráca. Príklad: V roku 2000 bol podiel štátov EÚ na celosvetovej priemyselnej produkcii 22,5 percenta, teraz je to 14,5 percenta. Podiel Číny vzrástol z 10  na 28 percent, podiel USA klesol o 5 percent. Energeticky náročné odvetvia ‒ ako výroba ocele a hliníka ‒ už nie sú konkurencieschopné pre ceny energií. Európa má náklady na elektrickú energiu o 65 percent vyššie ako USA. Úpadok zvyšuje prísna regulácia kvôli Zelenej dohode. Van Boxmeer odporúča nevyhýbať sa jadrovej energii. Z krátkodobého hľadiska je možné uvažovať o solárnej a veternej energii, ale z dlhodobého o vodíkovej a jadrovej energii. Zelenú dohodu považuje za unáhlenú. Za dôležité považuje, aby sa Európa stala realistickejšia pri tempe energetickej transformácie, aby sme našu prosperitu neohrozili dekarbonizáciou. Ako riziko vníma aj politickú situáciu. Politická situácia v štyroch najväčších ekonomikách EÚ je v súčasnosti veľmi odlišná. Budúca vláda v Nemecku je neznáma, situácia vo Francúzsku je komplikovaná. Španielsko sa spamätáva z následkov tragických záplav vo Valencii. V Taliansku je momentálne väčšia stabilita. Tento pohľad odborníka na predpokladaný vývoj priemyselnej výroby v Európskej únii a jeho riziká by mala naša vláda pozorne sledovať. Priemysel na Slovensku je silne prepojený práve na obidva súperiace bloky – zvyšok EÚ a USA. Nesmieme zabúdať na príslovie: Keď sa rúbe les, lietajú triesky.

Text: Milan ČASNOCHA MIKŠ

Foto: Internet 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.