Bratislava 15. júla (TASR) - Povinnosti zamestnávateľov týkajúce sa pracovných podmienok a lekárskych preventívnych prehliadok zamestnancov sa od augusta zmenia. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú podpísal prezident Andrej Kiska. TASR informovali z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.
Podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré novelu predložilo, takto Slovensko reaguje na výčitky Európskej komisie (EK) v súvislosti s nedostatočnou implementáciou európskej legislatívy. Ministerka Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) je presvedčená, že ochrana zdravia zamestnancov sa teraz zlepší. Opozícia však mala na to iný názor. Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) je presvedčený, že právna norma zbytočne zaťaží ľudí.
Novela po novom určuje zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť dohľad nad pracovnými podmienkami pre všetkých zamestnancov, bez ohľadu na kategóriu rizikovosti práce. Túto povinnosť bude možné realizovať aj prostredníctvom bezpečnostných technikov.
Povinnosť absolvovať lekárske preventívne prehliadky v kategórii 1 alebo 2, o ktorých novela hovorí, už aj v súčasnosti stanovujú osobitné predpisy, napríklad v prípade nočnej práce, u vodičov, železničiarov, príslušníkov ozbrojených síl alebo pracovníkov SBS. Nejde o novinku, tieto povinnosti mali zamestnávatelia aj zamestnanci už v minulosti. Ostatných pracovníkov v prvých dvoch kategóriách sa povinné prehliadky netýkajú.
Pre zamestnancov v kategórii 3 a 4 zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci v určenej frekvencii zostávajú bez zmeny. Platí teda pre ne súčasný právny stav.
Podľa stanoviska EK bola slovenská legislatíva v nesúlade so smernicou o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci v časti týkajúcej sa zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov. Podľa platného znenia zákona je zamestnávateľ v súčasnosti povinný zabezpečiť ju len pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce zaradené do kategórie 3 a 4, kým podľa stanoviska Európskej komisie sa povinnosť zamestnávateľa chrániť zdravie týka všetkých zamestnancov, bez ohľadu na kategóriu práce a rizika pre zdravie.
Pomoc pre farmárov
Farmári budú môcť opäť predávať svoje výrobky na trhoch. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť nadobúda dňom vyhlásenia.
Obmedzenie ambulantne predávať potraviny v obciach, kde sa nachádza maloobchodná predajňa, tak končí po niekoľkých dňoch. Obmedzenie presadil len nedávno v parlamente poslanec za stranu Smer-SD Andrej Kolesík. Zdôvodňoval to tým, že chcel zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa. Obmedzenie však zabránilo plnému využitiu rôznych nových foriem ambulantného predaja, ako sú napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo farmárske trhy.
"Návrhom sa zabezpečí možnosť predávať na tzv. farmárskych trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja využívaných predovšetkým malými domácimi chovateľmi, pestovateľmi a výrobcami poľnohospodárskych produktov," zdôvodnil novelu minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD).
Novela reaguje aj na vytýkané nedostatky zo strany Európskej komisie (EK) pri preberaní eurosmernice z roku 2005 o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu. "EK uvádza, že podľa jej názoru ide v slovenskej legislatíve o duplicitnú úpravu vzťahov, na ktoré sa uplatňujú ustanovenia eurosmernice. Pretože ide o smernicu charakteru maximálnej harmonizácie, členské štáty nie sú oprávnené prijať alebo ponechať v platnosti odlišnú právnu úpravu," dodal vo vládnom materiáli rezort hospodárstva.
Opozičný poslanec Gabriel Csicsai (Most-Híd) v parlamente neuspel so svojím návrhom, aby mohli farmári na trhoch predávať aj ovce, kozy, kone či hovädzí dobytok, a to na základe súhlasného stanoviska príslušného orgánu veterinárnej správy. Súčasný zákon totiž zakazuje na trhových miestach predávať živé zvieratá, toto obmedzenie sa nevzťahuje len na predaj sladkovodných rýb, domácej vodnej hydiny, domácej hrabavej hydiny, domácich králikov, psov, mačiek či drobných hlodavcov na propagačné účely.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR