Washington 17. júla (TASR) - Spojené štáty v stredu uvalili na ruskú ekonomiku dosiaľ najrozsiahlejšie sankcie, ktoré sa týkajú spoločností a bánk ako Gazprombank či Rosneft, ale aj ďalších popredných energetických a zbrojárskych podnikov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Washington konštantne zvyšuje svoje finančné sankcie voči Moskve pre jej zasahovanie do vnútroštátnych záležitostí susednej Ukrajiny. Podľa americkej vlády pokračuje Kremeľ v "provokačnom" konaní.
Nemenovaný vysoko postavený činiteľ administratívy prezidenta Baracka Obamu potvrdil, že sankcie sú navrhnuté tak, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na globálnu ekonomiku.
Šéf Oválnej pracovne označil nové postihy voči Rusku za "závažné a cielené", pričom uviedol, že Moskva zlyhala pri deeskalácii násilia na východnej Ukrajine, dopĺňa agentúra AP.
Na rozšírení sankcií voči Rusku sa v stredu dohodli aj lídri Európskej únie s cieľom potrestať spoločnosti, ktoré podľa nich pomáhajú podkopávať ukrajinskú suverenitu. Svoj zoznam spoločností a jednotlivých osôb, na ktoré sa opatrenia budú vzťahovať, zverejní únia koncom mesiaca.
Putin: Nové sankcie privedú rusko-americké vzťahy do slepej uličky
Sankcie, ktoré Spojené štáty uvalili voči Moskve, privedú americko-ruské vzťahy do "slepej uličky", varoval v stredu ruský prezident Vladimir Putin počas svojej návštevy Brazílie. Zároveň dodal, že na posúdenie ich plného rozsahu sa musí ešte oboznámiť s detailmi, informovala dnes agentúra Reuters.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Rosnefť Igora Sečina sú americké sankcie voči tomuto ruskému štátnemu energetickému podniku ilegálne, pretože nemajú s ukrajinskou krízou nič do činenia. Sečin ďalej uviedol, že sankcie poškodia akcionárov amerických firiem a bánk, ktoré spolupracujú s Rosnefťom.
"Rozhodnutie zahrnúť Rosnefť na sankčný zoznam je neoprávnené, subjektívne a protizákonné," povedal Sečin po stretnutí s Putinom v Brazílii. Sečin je členom delegácie podnikateľských lídrov, ktorí prezidenta sprevádzajú na summite hospodárskeho zoskupenia BRICS. "Ide o snahu zhoršiť ekonomickú situáciu našich občanov," dodal Sečin na adresu sankcií, ktoré odstavili dotknuté ruské podniky od amerického finančného systému.
Sankcie, publikované na webovej stránke amerického ministerstva financií, sa zatiaľ netýkajú Gazpromu, najväčšej ruskej plynárenskej spoločnosti, ktorá energeticky zásobuje väčšinu Európy.
D. ROGOZIN: Rozšírenie sankcií voči Rusku je nelegálne
Nové rozšírenie sankcií USA na ďalšie ruské firmy za postup Moskvy voči Ukrajine a jej podiel na kríze v susednej krajine, sú nelegálne. Vyhlásil to dnes podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin, ktorého cituje agentúra Reuters.
Podľa neho sankcie uvalené na ruské zbrojárske firmy prinášajú neférovú konkurenčnú výhodu americkým firmám.
Generálny riaditeľ druhej najväčšej ruskej banky VTB Andrej Kostin tiež označil nové sankcie za neprimerané a varoval, že môžu mať ničivé dôsledky pre celý svetový finančný systém.
"Pravdaže sú tieto sankcie neprimerané a pravdaže, nezodpovedajú podstate alebo právnym normám súčasných medzinárodných vzťahov, zvlášť na poli finančníctva a bankovníctva," povedal Kostin pre agentúru Itar-Tass.
"Som presvedčený, že ak nepodnikneme kroky, aby sme zastavili takéto jednostranné činy, môžeme sa stať svedkami devastujúcich následkov pre globálny finančný systém," dodal.
Ruský akciový index MICEX dnes v reakcii na nové kolo sankcií klesá a spolu s ním aj akcie veľkých firiem, napríklad najväčšieho producenta ropy Rosnefť, či ďalších energetických, finančných a zbrojárskych spoločností.
Presnejšie, ruský index MICEX sa dnes do 8.37 SELČ znížil o 2 % na 1444,6 bodu a index RTS klesol o 3,2 % na 1306,9 bodu.
Hodnota akcií spoločnosti Rosnefť sa znížila o 4 %, ale krátko po otvorení burzy sa nakrátko prepadla až o 6 %. Kurz rubľa oproti doláru zatiaľ klesol o 1 %.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR