Svet má nového pápeža
Matej MINDÁR – Foto: internet-teraz.sk, TASR
Ôsmeho mája 2025, v deň osemdesiateho výročia ukončenia druhej svetovej vojny, svet spoznal novú hlavu Katolíckej cirkvi pápeža Lev XIV. Dnes už bývalý americký kardinál Robert Francis Prevost sa stal v poradí 267. nástupcom Ježiša Krista. Jeho hlavnou úlohou na Petrovom stolci bude okrem iného zjednocovať a zmierovať takzvané liberálne a konzervatívne prúdy v rámci Cirkvi.
Nový pápež Lev XIV., rovnako ako jeho predchodca František, pochádza z amerického kontinentu. Narodil sa 14. septembra 1955 v USA v meste Chicago v štáte Illinois Louisovi Mariusovi Prevostovi, ktorý mal francúzsko-taliansky pôvod, a Mildred Martínezovej, ktorá mala španielsky pôvod. Má dvoch bratov: Louisa Mártina a Johna Josepha. Je prvým pápežom, ktorý pochádza z rehole augustiniánov, pomenovanej po svätom Augustínovi.
- AUGUSTIÁN
Detstvo a mladosť prežil v Spojených štátoch amerických. V roku 1977 vstúpil v Saint Louis do noviciátu Rádu sv. Augustína (O. S. A.) v provincii Panny Márie Dobrej rady v Chicagu a prvé rehoľné sľuby zložil 2. septembra 1978. Slávnostnú profesiu vykonal 29. augusta 1981. Teologickú formáciu absolvoval na Catholic Theological Union v Chicagu. Vo veku dvadsiatich siedmich rokov ho predstavení poslali do Ríma na štúdiá kánonického práva na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského (Angelicum). V Ríme prijal kňazskú vysviacku 19. júna 1982 v augustiniánskom kolégiu sv. Moniky.
V roku 1988 odišiel do misie Trujillo (Peru), kde sa stal riaditeľom spoločného formačného projektu pre augustiniánskych kandidátov z vikariátov Chulucanas, Iquitos a Apurímac. V tejto juhoamerickej krajine pôsobil počas jedenástich rokoch na rôznych dôležitých funkciách. V roku 1999 bol zvolený za provinciála provincie „Matky Dobrej rady“ v Chicagu a o dva a pol roka neskôr ho generálne zhromaždenie rádu zvolilo za generálneho predstaveného augustiniánov, pričom v roku 2007 bol znovuzvolený na druhé funkčné obdobie. V októbri 2013 sa vrátil do svojej provincie v Chicagu, kde bol riaditeľom formácie v kláštore sv. Augustína, prvým radcom a provinciálnym vikárom.
Tieto funkcie zastával až do 3. novembra 2014, keď ho pápež František vymenoval za apoštolského administrátora peruánskej diecézy Chiclayo a titulárneho biskupa v Sufare. Do diecézy slávnostne vstúpil 7. novembra za prítomnosti apoštolského nuncia Jamesa Patricka Greena, ktorý ho vysvätil za biskupa 12. decembra – na sviatok Preblahoslavenej Panny Márie Guadalupskej – v Katedrále Santa Maria.
- MENO LEV
Dvadsiateho šiesteho septembra 2015 ho František vymenoval za biskupa v Chiclayo. V marci 2018 bol zvolený za druhého podpredsedu Peruánskej biskupskej konferencie, kde zároveň pôsobil ako člen Ekonomickej rady a predseda Komisie pre kultúru a vzdelávanie. V roku 2019 sa stal členom Kongregácie pre klérus a v roku 2020 aj Kongregácie pre biskupov. Za apoštolského administrátora diecézy Callao bol vymenovaný 15. apríla. Tridsiateho januára 2023 ho pápež povolal do Ríma ako prefekta Dikastéria pre biskupov a predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, pričom mu udelil hodnosť arcibiskupa. Na konzistóriu 30. septembra 2023 ho František kreoval kardinálom.
Po svojom zvolení za pápeža Leva XIV. 8. mája 2025 prevzal zodpovednosť za celú Katolícku cirkev. Dôvod, prečo si nová hlava Katolíckej cirkvi vybrala meno Lev, je nasledovný. Jeho predchodca Svätý Lev Veľký, nazývaný pápež pokoja a učenia, bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov Cirkvi v prvých storočiach kresťanstva. Do dejín sa zapísal ako vynikajúci teológ, neochvejný obhajca pokoja a výnimočný diplomat. Ako pápež sa prostredníctvom legátov zúčastnil na Chalcedónskom koncile, ktorý potvrdil dogmu o dvoch prirodzenostiach Krista – božskej a ľudskej.
Pápež Lev XIII. ako zakladateľ sociálneho učenia Cirkvi pôsobil na Petrovom stolci v čase spoločenských a hospodárskych zmien na konci 19. storočia ‒ najmä počas rastúcich vplyvov marxizmu a liberálneho kapitalizmu. Pripomínal aj nevyhnutnosť spolupráce medzi Cirkvou a štátom, kresťanskú antropologickú víziu človeka a potrebu starostlivosti Cirkvi o robotnícku triedu. Tento pápež sa venoval nielen spoločenským otázkam, ale aj obrane Cirkvi pred herézami. Bol tiež autorom známej Modlitby k sv. Michalovi archanjelovi, ktorú zložil v roku 1886 a nariadil ju modliť sa po každej svätej omši.
- KONTINUITA
Je isté, že nový súčasný pápež Lev XIV. sa bude počas svojho pontifikátu vo veľmi veľkej miere inšpirovať svojimi uvedenými predchodcami. Tento fakt je istou nádejou pre celú Katolícku cirkev, že súčasný zástupca Ježiša Krista, bude v súčasnom globalizovanom svete,plnom zhubných ideológií, brániť jej pravé učenie.
Autor je asistentom poslanca NR SR