SLOVO O SLOVENSKU
Matica slovenská bola a je terčom útokov od svojho vzniku, ktoré pretrvávajú dodnes. Maďari ju v roku 1875 dokonca zrušili. Tlačili na ňu čechoslovakisti počas prvej Československej republiky, ľudáci počas Slovenského štátu a následne ju oklieštili komunisti. Matica vždy obhajovala v prvom rade záujmy slovenského národa, a preto čelila týmto zákernostiam. Demokratická Slovenská republika má tridsaťdva rokov. O jej vznik sa v rokoch 1991 až 1992 výrazne zaslúžila aj Matica. Napriek tomu musí čeliť útokom, tentoraz od politikov či médií z progresívneho a liberálneho spektra. A zámienku si našli. Je totožná, ktorú voči nej používali komunisti. V Matici slovenskej vraj cítiť zápach ľudáctva…
Snažia sa vytvoriť predstavu, akoby národná kultúrna ustanovizeň existovala len počas prvej Slovenskej republiky a jej dnešní predstavitelia glorifikujú politiku Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Nie je to pravda. Je to účelové falšovanie dejín so zámerom poškodiť dobré meno Matice a znevážiť jej prácu, ktorá opäť v prvom rade obhajuje záujmy všetkých Sloveniek a Slovákov.
Matica slovenská pri príležitosti osemdesiateho výročia skončenia druhej svetovej vojny 7. mája ocenila in memoriam dvanásť známych matičných osobností, ktoré sa aktívne zapojili do odboja i Slovenského národného povstania a doplatili na to svojím zdravím či dokonca životom. V ustanovizni pôsobili desiatky zamestnancov a tisíce radových členov, ktorí aktívne podporovali protifašistický odpor. Matica teda nebola len poplatná vtedajšiemu režimu. Bola demokratická a akceptovala aj protivládne názory. Ako to v rozhovore uviedol súčasný predseda Matice slovenskej Marián Gešper, vtedajší správca Jozef Cíger Hronský vedel o svojich kolegoch, že podporujú odboj a neudal ich. Citoval pritom spomienky dramatika a odbojára Petra Karvaša, ktorý povedal: „Vedel, o niektorých spomedzi nás, že sme v spojení s posádkou plk. Perka, napojenou na prípravu ozbrojeného odporu.“
Na podujatí sa zúčastnili aj piati poslanci koaličných strán Smer a Hlas. Ocenili prácu ustanovizne a prisľúbili doriešenie otázok jej inštitucionálneho financovania. Škoda, že takýchto hlasov je ako šafranu. A verejnému priestoru dominujú skôr klamstvá o Matici, jej histórii i súčasnosti. Žiaľ, aj koaličná SNS predložila do parlamentu novelu zákona o Matici, ktorú považuje jej vedenie za účelovú, v rozpore s matičnou samosprávou a politicky motivovanú.
Maroš SMOLEC, šéfredaktor SNN