Anonymné vyššie územné celky


zelenayová webPOZNÁMKA

Anonymné vyššie územné celky                                                                                                      

Eva ZELENAYOVÁ

Trojstupňový systém verejnej správy, ktorý sa v roku 2001 premietol do vzniku samosprávnych krajov, vzišiel z odporúčaní Európskej únie. Samosprávne orgány na každej úrovni pôsobia autonómne. Až tak, že niektoré rozhodnutia zastupiteľstiev vyvolávajú rozpaky, ba až otvorený nesúhlas. Najmä vtedy, keď majú charakter celoštátneho významu. Nevyhnutne sa vnucuje otázka, aká je motivácia volených zástupcov, keď konajú v rozpore so záujmami občanov? Dlhodobo nízka volebná účasť okolo dvadsiatich percent oprávnene otvára aj otázku o potrebe samosprávnych krajov vôbec.

Nízka účasť voličov do zastupiteľstiev môže byť vyjadrením nezáujmu, nedôvery alebo aj dôsledkom anonymnej činnosti týchto orgánov. Vo všeobecnosti jestvuje sklamanie z politiky aj politikov a niektorí kandidáti dokonca provokujú svojimi volebnými heslami. Povedzme Monika Flašíková-Beňová. Bola favoritka na funkciu predsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja. Podporovala však adopciu detí homosexuálnymi pármi. Pre Bratislavský kraj požadovala viac európskej politiky. Flašíková-Beňová je europoslankyňou za Smer a jej stratégia v kampani naznačovala, že buď celkom stratila prehľad o slovenskej spoločnosti, alebo ju hodlá násilne prevychovávať. Najmä v súlade s cieľmi homosexuálnej menšiny. Do kampane išla s agendou, ktorá nenachádza na Slovensku širšiu podporu. Ukázal to aj nedávny Národný pochod za rodinu v Košiciach či veľká vlna protestov voči novej stratégii ľudských práv s inkorporovanými požiadavkami skupín LGBTI. Mimochodom, na sociálnej sieti sa v minulosti negatívne vyjadrila aj na adresu Slovenských národných novín. Kričala na Oskara Dobrovodského, keď zorganizoval v Bratislave Pochod za slušný a bezpečný život. Dobrovodského nazývať extrémistom je pritom nezmysel. Nezvládla ani televízny prenos v TA3. Jej prepadu sa preto nemožno čudovať.

Umiestnenie Mariána Kotlebu v prvom kole volieb zasa naznačuje, že v Banskobystrickom kraji sa radikalizujú voliči. Pokojne možno povedať, že víťazom krajských volieb – v prenesenom slova zmysle – sa stal práve Marián Kotleba. Dostal sa do druhého kola a ako poslanec získal najviac hlasov v župnom parlamente.

Kontrast medzi volebným programom niektorých kandidátov   a duchovným dedičstvom národa je očividný najmä v roku 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Potrebuje Slovensko viac Európy alebo Európa viac Slovenska? Odpoveď na túto otázku máme od najvyššej cirkevnej autority sveta – pápeža Jána Pavla II. V roku 1996 nám odkázal: „Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte. Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokoju európskeho kontinentu svojimi tradíciami, kultúrou, mučeníkmi a vyznávačmi, ako aj živými svedkami svojich nových generácií.“     



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.