Výsledky uspokojili, no sú ešte...


bločková lotéria - štvorecBločkovú lotériu sme testovali počas celého septembra

Výsledky uspokojili, no sú ešte...

Text a foto: Ivan BROŽÍK

Redakcia Slovenských národných novín sa tiež zapojila do bločkovej lotérie. Zaujímali nás praktické skúsenosti, registrovali sme kladné aj záporné ohlasy. Po septembri je čas hodnotiť. Na rozdiel od jarných mesiacov a obdobia pred letom, keď občania dostávali o tejto hre dostatok informácií a ak chceli, vedeli o nej takmer všetko, počas posledných dní augusta a prvých týždňoch septembra akoby vládlo informačné embargo. A to práve v dňoch spustenia lotérie.

Všetci sme mali možnosť do lotérie zapojiť potvrdenia z registračných pokladníc, vydané s dátumom 1. september 2013 a so sumou vyššou ako jedno euro.

UTAJENÝ ZAČIATOK

Možností bolo niekoľko – terminály štátnej lotériovej spoločnosti, krátke textové správy alebo nespoplatnené registrovanie potvrdeniek za nákupy pomocou internetu – ako jediné nespoplatnené, ak obídeme ponuku jedného z obchodných reťazcov. V redakcii sme zvolili internet. Prvá informácia, ktorú sme nedostali, nám chýbala už prvého septembra. Bol to dátum, ktorý bol ako prvý platný pre hru, no nie pre jej začiatok. Až neskôr sa verejnosť dozvedela, že lotéria sa „spúšťa“ až 16. septembra, dovtedy nijaká infolinka ani možnosť mailových otázok neboli naporúdzi. Ani samotná stránka lotérie na webe lotériovej spoločnosti.

Organizátori zjavne podcenili výhrychtivosť obyvateľov Slovenska a aj vzhľadom na vyššie napísané nebolo možné ani v deň spustenia lotérie – 16. septembra, zaregistrovať dovtedy len odkladané bločky. Aj po úspešnej registrácii server „padal“, a tak zaregistrovať denne aspoň štyri bločky, ktoré bežne človek nazbiera, bolo úlohou na hodinu aj dve. Neskôr už to šlo bez problémov.

■ BEŽNÝ OBČAN

V úlohe priemernej vzorky obyvateľstva s priemernou mzdou a pri zohľadnení priemerných životných nákladov sme za celý mesiac zaregistrovali 27 bločkov v primeranej cene za nákup. Z rôznych predajní, prevádzok ponúkajúcich služby i od trhovníkov. Verte, v októbri už na to mať čas nebudeme. Hra na bločky si totiž vyžaduje archiváciu samotných bločkov, potvrdenie za ich registrovanie a dennú registráciu, ak nemáme na konci mesiaca deň nazvyš. Zamestnaný človek alebo matka starajúca sa o rodinu na to nemôže mať čas. Z tohto pohľadu, a najmä po zistení, že do lotérie jeden občan zaregistroval až 2 700 bločkov, teda ak boli všetky v minimálnej hodnote jedno euro, musel mať príjem ako poslanec parlamentu a vyšší, sme to pre október a ďalšie mesiace vzdali.

NAPRIEK TOMU FAJN?

Za prvý týždeň lotéria zaznamenala vyše sedem miliónov registrácií. Už za prvý mesiac má štát dôvod na kontrolu viac ako dvetisíc obchodníkov podnikateľov pre podozrenie z niečoho nekalého. Po mesiaci má svojho výhercu – mladú mamičku zo skromných pomerov. Jednu z desiatich výhercov. Trochu málo na toľký záujem, no tentoraz šťastie sadlo tam, kde malo. Ak milióny tých, ktorí registrujú pokladničné bloky do štátnej lotérie, budú takto usilovne pokračovať, výber daní zo strany štátu sa určite zlepší. Ale iba v prípade, ak to nebude niekoľko sto bločkov z jednej pokladnice jedného hypermarketu denne od jedného „hráča“. To potom lotéria stráca zmysel. Na druhej strane – a to je tiež na zamyslenie – ponúkame aj názor jedného čitateľa: „Ročne vydám niečo cez 150 pokladničných dokladov a keďže to dávam k faktúram, je toho dosť málo... Vzhľadom na inštaláciu softvéru fiškálnej kasy a PC ma to celé stálo asi toľko, že každý jeden doklad, ktorý vydám, má cenu päť eur. Pritom podnikám v oblasti, kde je normálny rabat na úrovni percenta, ale zákazníka vyhodiť nemôžete... Teda ak chcem žiť, musím dať bez dokladu, a to platí aj pre odberateľa... normálne ukradneme dane a sme zlodeji ...“

AKO NA PODVODY?

Naša skúsenosť pri opakovanom platení počas celého mesiaca v najrôznejších obchodných prevádzkach je pesimistická. Ak zákazník rýchlo nevezme blok, ten okamžite končí u predavača a ten ho vo vhodnej chvíli buď použije do lotérie, alebo nahradí blokom s tým istým číslom, ale na menšiu sumu. Na oficiálnom trhu sú „modifikovateľné“ elektronické pokladnice, na čiernom trhu možno zohnať program, ktorý bločky „prerába“, každý má nejakého priateľa, ktorý sa vyzná v programovaní. Jediná výhra pre štát, sekundárne pre nás všetkých – berte si vždy bloček bez ohľadu na to, či hráte v tejto lotérii. Inak nevyhrá nikto, alebo – je bločková lotéria naozaj až taká „fajn“?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.