Pri príležitosti 220. výročia narodenia banskobystrického biskupa Mons. Dr. Štefana Moysesa, prvého predsedu Matice slovenskej, sa 8. septembra 2017 zišli v Bratislave predstavitelia Matice slovenskej a Matice chorvátskej. Hostiteľskú stranu viedol predseda MS Marián Tkáč a chorvátsku delegáciu Stjepan Damjanović, predseda Matice chorvátskej. Na podujatí sa zúčastnili významní hostia – Djura Deželić, bývalý chorvátsky veľvyslanec v SR, Stjepan Sučić, podpredseda partnerskej Matice, a členovia jej vedenia: Alojz Jembrih, Renata Husinecová a Zrinka Kovačevićová. Maticu slovenskú zastupovali aj Štefan Martinkovič, Ivan Mrva a Peter Mulík.
Privítanie chorvátskych hostí sa uskutočnilo pri buste Štefana Moysesa vo vestibule budovy MS v Bratislave. V Univerzitnej knižnici zas pri pamätnej tabuli Štefana Moysesa privítala hostí generálna riaditeľka knižnice Sylvia Štasselová. Akademik Damjanović zvýraznil historické a kultúrne väzby medzi Slovákmi a Chorvátmi. Chargeé d´affaires Chorvátskej republiky v SR Ankica Vlašićová ocenila rozvoj vzájomných vzťahov oboch Matíc. Hostia navštívili aj pamätné miesta uhorského snemu, kde Štefan Moyses zastupoval Chorvátsko, ktoré sú v budove knižnice.
Seminárna miestnosť Univerzitnej knižnice v Bratislave na Klariskej ulici sa stala dejiskom prezentácie knihy Alojza Jembriha Tragom života i rada Stjepana Moysesa u Zagrebu (Po stopách života a diela Štefana Moysesa v Záhrebe). Knihu predstavil sám autor. V diskusii ku knihe vystúpili Stjepan Sučić a Zrinka Kovačevićová. Zavŕšením programu bolo podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Maticou slovenskou a Maticou chorvátskou. Okrem iného sa v ňom píše: „Stáročné spolužitie Slovákov a Chorvátov v jednom štáte, spoločná obrana kresťanskej Európy a úsilie o národnú emancipáciu a národné obrodenie vytvorilo veľmi pevné väzby medzi slovenským a chorvátskym národom. Spolupráca našich elít v minulosti je zárukou aj budúcej spolupráce medzi našimi národmi … podporujeme humanistické, kresťanské a demokratické tradície Európy, ktoré sú pilierom kultúrneho, duchovného a spoločenského vývoja nášho kontinentu v 21. storočí … súhlasíme s novou formou spolupráce Matice slovenskej a Matice chorvátskej a odporúčame vládam našich krajín, aby sa Matice ako historické overené inštitúcie stali integrálnou súčasťou štátnej kultúrnej politiky.“
Predseda MS Marián Tkáč ocenil pamätným listom prof. Alojza Jembriha a odovzdal matičnú medailu miestnemu odboru Matice slovenskej v Záhrebe s pamätným listom jej predstaviteľovi Zlatkovi Jevakovi. Podujatie sa skončilo spoločnou večerou v tradičnej slovenskej reštaurácii.
Text a foto: Jozef KRSTENÝ