Ľudová kultúra je studnica poznania
Prečo časť kultúrnej obce organizovala počas letných prázdnin protesty proti niektorým personálnym rozhodnutiam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej?
Medzi právomocí ministra kultúry patrí menovanie i odvolávanie štatutárov organizácií pod správou ministerstva kultúry. Robili tak všetci predchodcovia ministerky Šimkovičovej. Prekvapuje nás doslova hystéria a nenormálny politický aktivizmus skupiny umeleckej obce. Sú to neprimerané, propagandistické až lživé výstupy niektorých umelcov. Pripravujú ich mimovládny sektor. Pichli sme do osieho hniezda. Nepáči sa nám, že z nás robia každý deň živé terče. Nie sme žiadni ničitelia slovenskej kultúry. Práve naopak – staviame ju z hlavy na nohy. V našej kultúrnej obci sú roky preferovaní tí istí herci, tí istí výtvarníci, tí istí spisovatelia, tanečníci... A keď sa im siaha na „ich“ peniaze, sú precitlivení.
Čo prekáža niektorým umelcom na súčasnom vedení rezortu kultúry?
Zrejme im prekáža, že chceme verejné financie rozdeliť spravodlivo medzi všetkých umelcov a do všetkých kategórií kultúry. Asi sa im nepáči, že sme vlastenci a podporujeme aj tradičnú ľudovú kultúru Slovákov. S kolegami nie sme kozmopoliti, pre nás je prioritou slovenský národ a národnostné menšiny, ktoré s nami vytvárajú Slovenskú republiku.
V čom je podľa vás tzv. alternatívna kultúra hrozbou pre tradičnú slovenskú kultúru?
Predstavitelia modernej tzv. alternatívnej progresívnej kultúry majú pocit, že len oni sú nositeľmi pokroku, rozvoja a udržateľnosti kultúrnosti. My si myslíme, že v kultúre musí byť zachovaná pluralita, sloboda tvorby, ktorá však nijakým spôsobom neuráža publikum, alebo neohrozuje mravnú výchovu mládeže. Prepáčte, ale rebrík s vedrom vody postavený uprostred prázdnej miestnosti, vulgárne nadávajúcich hercov alebo trasúcich sa spotených ľudí v spodnej bielizni nepovažujem za kultúru. Máme obrovský národný poklad vo forme tradičnej ľudovej kultúry. Je to studnica nášho poznania aj vedomia.
Zhováral sa Juraj DOMIN – Foto: SNN