Aj budúci rok zostane vojna u východného suseda najhorúcejšia bezpečnostná téma

thumbnail

Konflikt na Ukrajine sa chýli k neodvratnému koncu

Vojna na Ukrajine má za sebou už viac ako tisíc dní trvania. Najväčší ozbrojený konflikt v Európe  od druhej svetovej vojny zostane najhorúcejšou bezpečnostnou témou aj budúci rok. Vývoj udalostí však naznačuje, že rok 2025 by mohol priniesť rozuzlenie, a azda aj pokoj na frontoch.

Po drvivom víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, ktorý v predvolebnej kampani deklaroval pevné odhodlanie rýchlo ukončiť vojnu na Ukrajine, sa Bidenova administratíva ponáhľa so zasielaním ďalšej pomoci a zbraní tejto krajine. Začiatkom decembra Washington oznámil ďalší balíček pomoci vo výške 725 miliónov dolárov priamo zo zásob americkej armády. Zahrňuje najmä dodávku protipechotných mín na spomalenie ruského postupu.

MIER NA OBZORE

Príchod novej administratívy do Bieleho domu, ako aj nelichotivý vývoj na fronte núti Kyjev pripustiť myšlienku na mierové rokovania, ako referoval americký denník Wall Street Journal. Rovnako prenikol do médií aj predbežný mierový plán nastupujúceho osobitného zástupcu pre Ukrajinu v Trumpovej administratíve Keitha Kellogga. Je nepravdepodobné, že Moskva na podobné návrhy pristúpi, lebo z jej pohľadu neriešia príčiny konfliktu, ktorými je podľa Kremľa „demilitarizácia a denacifikácia“ Ukrajiny. Vývoj na fronte je jednoznačne v prospech Ruska. Sebavedomo to vyjadril 3. decembra Putinov hovorca Dmitrij Peskov: „Neexistujú nijaké dôvody, aby Rusko uzavrelo s Ukrajinou prímerie.“ A ďalej: „Špeciálna vojenská operácia bude pokračovať, kým Kyjev neprijme všetky ruské požiadavky.“ Teda kým nekapituluje!

VOJACI UBÚDAJÚ

Ozbrojené sily Ukrajiny trpia v prvom rade nedostatkom živej sily, čo umožňuje ruským jednotkám zrýchlený postup na Donbase, ako priznáva aj vojenské velenie nášho východného suseda. Ako uviedol Oleksandr Syrský: „Situácia zostáva zložitá,“ a ukrajinské sily „zadržiavajú jednu z najsilnejších ruských ofenzív od začiatku plnohodnotnej invázie.“ Podľa štúdie agentúry AFP, ktorá analyzuje údaje amerického think tanku Institute for the Study of War (ISW), ruská armáda v októbri zabrala ukrajinské územie s rozlohou 478 štvorcových kilometrov. Ide o najväčší postup, ktorý uskutočnila od začiatku bojov na Ukrajine na jar 2022. Po neúspešnej minuloročnej ofenzíve ukrajinských síl obnovený tlak Rusov od jari tohto roka prináša výsledky. Podľa expertov sa môže front zrútiť pod náporom zrýchľujúcich sa ruských územných ziskov. Z údajov ISW vyplýva, že ruské sily sa tento rok doteraz zmocnili približne 2 700 štvorcových kilometrov ukrajinského územia, zatiaľ čo za celý rok 2023 to bolo len 465 štvorcových kilometrov. Predstavuje to takmer šesťnásobný nárast. Medzi 1. septembrom a 3. novembrom bolo zabraných vyše tisíc štvorcových kilometrov, čo dokazuje spomínanú realitu.

SMERY POSTUPU

Dve oblasti, ktoré zasahuje hlavná ťarcha ruského postupu, sú v súčasnosti Kupjansk v Charkovskej oblasti a Kurachovo, ktoré je odrazovým mostíkom ku kľúčovému logistickému uzlu Pokrovsk v Doneckej oblasti. Nachádzajú sa tu aj posledné veľké ložiská koksovateľného uhlia, ktoré je pre staré vysoké pece Ukrajiny kľúčovou surovinou pri výrobe surového železa, z ktorého sa potom taví oceľ. Hutnícky priemysel – druhý najväčší sektor v krajine ‒ by sa v tom prípade zrútil. Samozrejme, ak ho skôr nevyradí ničenie elektrickej siete, na ktorú Rusi cielene, i keď s prestávkami útočia. Ukrajinská ekonomika je už aj tak v troskách a Kyjev financuje vojnu len z externých zdrojov. Rusi sa blížia aj k ševčenkovskému ložisku lítia, ktoré je nevyhnutné pre budúcu ekonomiku Európy. Zásoby surovín by stačili na to, aby Európa do roka 2035 úplne prešla na lítium-iónové batérie a ďalšie modifikácie na báze tohto prvku. Podľa Ústavu geologických vied Ukrajiny možno v oblasti ťažiť dvadsaťjeden prvkov vzácnych zemín zo zoznamu tridsiatich, ktoré Európska únia označila za kritické suroviny.

BAŠTY DONBASU

Podľa analýzy skupiny Deep State s väzbami na ukrajinskú armádu zvlášť nebezpečná pre ukrajinské sily je situácia ich posledných pevností v regióne v Kurachove a vo Velykej Novosilke, čo by podľa odborníkov mohlo otvoriť cestu na ovládnutie celého Donbasu Ruskom. Situácia v kurskej oblasti sa tiež nevyvíja na prospech Ozbrojených síl Ukrajiny. Nedosiahli sa tu nijaké výrazné úspechy. Ruská armáda vedie útočné operácie vo viacerých smeroch. Ukrajinci už stratili vyše štyridsať percent územia, ktoré obsadili v auguste. Vojaci expedičnej skupiny v Kurskej oblasti oznámili britským novinárom, že dostali rozkaz držať svoje pozície „za každú cenu“ až do konca januára, teda až do inaugurácie Donalda Trumpa, aby bolo možné mať prípadne lepšiu rokovaciu pozíciu s Moskvou. Dynamika udalostí naznačuje, že Ukrajina natrvalo stratí územia, aj keď bliká nádej na blízky mier.

Text: Radoslav ŽGRADA

Kresba: Ľubomír KOTRHA

 

 

 

 

 

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.