AKO BOLO, ČO BOLO

thumbnail

Postrehy a ponosy doktora Mártona

Pred desaťročiami som sa priženil do juhoslovenského mestečka Šahy, ktoré vo románe zvečnil ako Palánk spisovateľ Laco Ballek. Vďaka manželke som sa tu zoznámil s priateľom svokrovcov veterinárom Štefanom Mártonom. S úsmevom hovorieval: „Nikdy som neemigroval, ale žijem už v piatom štáte. Raz bolo Maďarsko, potom Československo, potom zase Maďarsko, potom opäť Československo a teraz je to Slovensko.“ Podstatné je, že Öči, ako sme ho familiárne volali, mal rád ľudí okolo seba a oveľa viac im dával, ako mohol vziať.

Zarmútila ma správa, že zomrel vo veku deväťdesiatich dvoch rokov. Autor štrnástich kníh − z nich spomeniem: V krajine ohlušujúceho ticha, kde opísal zážitky z expedície v Mongolsku, Šahanský Hollywood o dejinách amatérskeho filmu v Šahách či humornú knihu Aj veterinár je len človek − hýril vtipom. S nadhľadom rozprával o histórii Šiah a so sebairóniou o zážitkoch z praxe.

Svojho času som písal o diskriminačných podmienkach, ktoré pri vstupe do EÚ pre poľnohospodárov a potravinárov spáchal vyjednávač Ján Figeľ. Öčiho som sa opýtal, čo to zmenilo v jeho profesii. Odvetil, že je to na dlhšie a niečo mi napíše. O pár dní mi poslal celú štúdiu. Pri spomienke na neho uverejňujem zopár myšlienok: „Predtým sme mohli z   predávaného plnotučného mlieka doma získať smotanu, kyslé mlieko a vyrobiť z neho sladký tvaroh. Z bravčového mäsa sme mohli vyrobiť domáce trvalé výrobky bez toho, žeby sme nechali odtiecť za dvanásť hodín z  pokrájanej svaloviny niekoľko litrov vody. Z hydiny z dvora po upečení zostalo chutné mäso, do ktorého sa dalo s chuťou zahryznúť a nafúknuté kura sa nescvrklo na veľkosť pečeného holuba, plávajúceho v litri vodnatého výpeku počas pečenia.“

A čo teraz? Namiesto syra z kravského mlieka nám odporúčajú tofu vyrobené zo sóje, výrobky z nej dovážame z krajín, kde ju pestujú z klonovaného zrna. Do rastliny sa implantujú gény odolné proti herbicídom. Siatiny z takého osiva môžu byť ošetrené proti burinám najsilnejšími pesticídmi. Jedy však prechádzajú do rastlín a z nich do potravín. My zakazujeme siať klonovanú  sóju a kukuricu, ale dovolíme dovoz výrobkov z krajín, kde to robia...

Öčiho mrzel klesajúci počet podnikov so živočíšnou výrobou a vznik megachovov na produkciu mlieka a mäsa, ktoré zväčša patria cudzincom. Zákon zakazoval predaj pôdy cudzincom, ale dovoľoval predaj podnikov. Ak niekto predal podnik s pôdou, vyhovel zákonu. Tak Dáni a Holanďania u nás vyrábajú produkty, ktoré expedujú na zahraničný trh, za čo dostávajú vysoké dotácie od vlastných štátov. Dopestované suroviny posielajú podnikom v cudzine, ktorá zaplaví náš trh hotovými výrobkami. Naši poľnohospodári pri nerovnej dotačnej politike štátov EÚ vyrábajú svoje produkty drahšie, ale predávať ich musia podľa cien dotovaných cudzincov.

Naše prísne normy na zdravotnú nezávadnosť potravín zmizli. Produkty, ktoré sme vyrábali doma, ako sú cukor, zemiaky, koreňovú zeleninu, cibuľu, cesnak, ovocie, cestujú k nám tisíce kilometrov. Kupujeme paradajky či jahody bez chuti a šťavy s vôňou konzervantov. Stačí upozornenie, že pred konzumáciou treba z nich umyť konzervačnú látku.

Kvalitné kravské mlieko a jatočné zvieratá živé vyvážame do zahraničia a čosi z nich, rozkúskované, zabalené do krikľavých obalov, opatrené ,,éčkami“ a ochutené esenciami, dovážajú k nám. Pri návšteve Francúzska či Nemecka zistíme rozdiel v kvalite potravín v obchodoch Tesco vonku a u nás.

Médiá deti infikujú americkým životným štýlom. Kupujú sladké pečivá, čipsy s éčkami, zapíjajú ich kokakolou a inými sladenými šmejdmi. Obedujú hamburgery a čisburgery, chrumkajú smažené zemiakové plátky s éčkami a odmietajú domácu stravu. Nečudo, že sú choré, obézne s narušenou imunitou. Pribúdajú alergie, rakovina, cukrovka, rastie úmrtnosť na civilizačné choroby, ale všade nás vyzývajú:  stravujte sa zdravo!

Toľko zlomok zo zamyslení doktora Mártona, ktoré by mali čítať politici a najmä ministri poľnohospodárstva, ak to myslia s budúcnosťou Slovenska vážne.

Peter VALO

 

 

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.