Matica slovenská odhalila v metropole východu nový pamätník

thumbnail

Košice vzdávajú hold kniežaťu Rastislavovi

V sobotu 12. októbra 2024 sa Košice stali svedkom významnej udalosti. V parku na Rastislavovej ulici sa zišli politici, kultúrni pracovníci, obyvatelia mesta, cirkevní predstavitelia, matičiari a hostia z celého Slovenska, aby spoločne vzdali hold a odhalili pamätník panovníkovi Veľkomoravskej ríše a mužovi, ktorý stál pri zrode slovanského písomníctva, kniežaťu Rastislavovi.

Udialo sa tak pri príležitosti tridsiateho výročia od kanonizácie kniežaťa Rastislava pravoslávnou cirkvou, ktorá sa konala 29. októbra 1994 v Prešove a 30. októbra 1994 v Brne. Podujatie organizovali Dom Matice slovenskej v Košiciach, Miestny odbor Matice slovenskej v Košiciach-Starom Meste v spolupráci so Spolkom sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach. Záštitu nad podujatím mala námestníčka primátora Mesta Košice Lucia Gurbáľová.  Hlavným iniciátorom a hybnou silou pri zhotovení pamätníka kniežaťa Rastislava bol predseda MO MS v Košiciach-Starom Meste a člen Výboru MS Michal Matečka, ktorý vynaložil neobyčajné úsilie na realizáciu tohto významného diela. O organizačné záležitosti súvisiace s realizáciou pamätníka sa postarali členka MO MS Angeľa Maľarová a riaditeľka D MS v Košiciach.

  •   ŠTÁTNICKÝ AKT

Pamätník, ktorého zhotoviteľom je akademický sochár Richard Wagner, posvätil gréckokatolícky arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ. Na odhalení plastiky účinkoval Spevácky zbor sv. Romana Sladkopevca z Prešova. Podujatie, ktoré moderoval Peter Schvantner zahájila slovenská štátna hymna. Spevácky zbor sv. Romana Sladkopevca z Prešova očaril prítomných svojimi hlasmi. Ich vystúpenie bolo nielen hudobným zážitkom, ale aj symbolickým prepojením minulosti a súčasnosti. Hlavným bodom programu bolo odhalenie pamätníka. Na znak úcty bol k pamätníku položený veniec.  Sobotnú slávnosť ukončila matičná hymna Kto za pravdu horí. Knieža Rastislav sa v roku 861 obrátil na byzantského cisára Michala III. so žiadosťou, aby na  Veľkú Moravu delegoval misionárov na šírenie kresťanstva v ľudu zrozumiteľnej  forme. Cisár tým poveril solúnskych bratov –  sv. Cyrila a Metoda, ktorí pre starých Slovákov vypracovali písmo hlaholiku a pričinili sa o to, aby staroslovenčinu uznal Rím ako štvrtý liturgický jazyk, čím sa  Veľká Morava výrazne zbavila vplyvu Franskej ríše a osamostatnila sa, čo sa považuje za epochálny jav. Na podujatí vystúpil aj predseda Matice slovenskej Marián Gešper, ktorý v príhovore uviedol: „Cyrilo-metodská misia je priamo inšpirovaná práve múdrym štátnickým aktom kniežaťa Rastislava. Treba povedať, že jej dosah je taký mimoriadny a taký veľkolepý, že ani jeden slovanský národ sa nemôže odtrhnúť od kultúrneho dedičstva cyrilo-metodskej politickej, cirkevnej, diplomatickej a právnej misie. Oni nedoniesli iba slovanské poňatie kresťanskej viery a písmo hlaholiku, ale priniesli aj vzdelanosť, základ vtedajšej štátnej správy a vyspelého právneho myslenia. Môžeme byť právom hrdí na knieža Rastislava, že dokázal ustáť svojou diplomatickou politikou obrovský globálny tlak na svoj štát. V tom nám môže byť vzorom aj dnes.“

  • OFICIÁLNI HOSTIA

Podujatie účasťou podporili poslanec NR SR Igor Šimko, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Štefan Kuffa, predseda KSK Rastislav Trnka, pravoslávny kňaz michalovsko-košickej eparchie Martin Halík. Je na zamyslenie, že sa na tomto významnom podujatí nezúčastnil ani jeden starosta dvadsiatich dvoch košických mestských častí. Poslanec NR SR Igor Šimko o.i. uviedol: „Máme hodnoty, ktoré nás budú sprevádzať celý náš život aj ďalšie generácie po nás. Pestujme tieto  slovenské národné tradície, kresťanstvo, ale aj vzťah človeka k Bohu a človeka k človeku.“ Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka ho doplnil: „Rastislava by sme v dnešnej dobe mohli nazvať lídrom a vizionárom nielen preto, že pozval sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ale aj preto, aké kresťanské hodnoty vyznával. Snažil sa šíriť kresťanstvo, kultúru a vzdelanie, hodnoty, ktoré by sme aj dnes mohli vyznávať viac. Vďaka tomu môžeme dnes žiť v našom štáte a rozprávať rečou, akou rozprávame. Knieža Rastislav môže byť inšpiráciou nielen pre všetkých Rastislavou.“ Martin Halík, pravoslávny kňaz michalovsko-košickej eparchie dodal: „Knieža Rastislav je pre nás veľkou inšpiráciou, zdobí naše chrámy, máme chrámy, ktoré su mu zasvätené. Jeho odkaz je nebáť sa byť odvážny. Sv. Rastislav netúžil po komforte, ale odhodlal sa napísať list byzantskému cisárovi o zaslanie učiteľov pre svoj národ.“

Martina MATEČKOVÁ − Foto: Jozef PAULENKA

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.