Matica slovenská uviedla unikátnu knihu Bojovali za našu slobodu

thumbnail

Matičiari v Slovenskom národnom povstaní

Matica slovenská uviedla 24. novembra v akademických priestoroch Technickej univerzity v Košiciach knihu pri príležitosti osemdesiateho výročia Slovenského národného povstania. Publikácia pod názvom Bojovali za našu slobodu a s podtitulom Matičiari, kultúrnici a umelci v protifašistickom odboji na Slovensku a v zahraničí mapuje významné osobnosti a ich prínos v boji proti fašizmu.

Knihu interaktívne predstavili predseda Matice slovenskej Marián Gešper a vedecký pracovník Slovenského literárneho ústavu Lukáš Perný prostredníctvom rozhovorov a premietania historických fotografií. Podujatie moderoval Peter Schvantner, známy stvárnením Ľudovíta Kukorelliho v dramatizácii Vrátim sa živý! Medzi hosťami boli kvestor TUKE Marcel Behún a Marcela Macharáčková (neter Anny Kostkovej Kukorelliovej). Prezentáciu doplnili ukážky z inscenácie a zúčastnilo sa na nej vyše stovky účastníkov.

Účastníci konferencie si pred podujatím uctili pamiatku Ľudovíta Kukorelliho pri jeho hrobe v Košiciach. Matica sa téme SNP venuje dlhodobo a v roku 2024 usporiadala v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí medzinárodnú konferenciu v Hanušovciach nad Topľou, kde Ľudovít Kukorelli a Ivan Konovič Baľuta pôsobili v rámci partizánskej skupiny Čapajev. Obom tam Matica odhalila busty od majstra Polonského.

Knihu zostavila riaditeľka Krajanského múzea Katarína Koňariková v koordinácii s riaditeľkou Vydavateľstva MS Ingrid Majerikovou. Ideovým otcom publikácie je predseda ustanovizne, ktorý sa téme dlhodobo venuje a koordinoval jednotlivé príspevky. Autormi príspevkov sú Marián Gešper, Samuel Jovankovič, Marcela Macharáčková, Peter Šafranko, Ladislav Skrak, Anna Horváthová, Ján Tkáč, Ján Bulík, Kristijan Obšust, Pavol Beňo, Michal Hrivňák, Adam Antal a Pavol Parenička, ktorý komplexne mapuje osudy členov MS v odboji a na frontoch SNP. V publikácii sú tiež texty zamestnancov ustanovizne, konkrétne od J. Semana, P. Schvantnera, L. Perného, R. Žgradu, J. Dureca, V. Komoru, Blanára, R. Zachera,  Germušku a ďalších. Ako uvádza posudzovateľ Svetozár Krno, dielo vychádza s perspektívou ďalších výskumov aj pre zahraničný kontext.

Text a foto: Ján BESKYDOV

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.