Bohatý a potrebný Literárny Kežmarok
Naša najstaršia literárna súťaž má za sebou už päťdesiaty deviaty ročník. Opäť úspešný, inšpiratívny aj informatívny, nabádajúci aj vzdelávajúci…
Program podujatia tradične pozorne sledovala odborná aj laická verejnosť a je prínosné, ak sa k nemu v Slovenských národných novinách vrátime. Literárny Kežmarok bol v tomto roku rozdelený do dvoch dní – piatku 4. októbra a soboty 5. októbra. Prvý deň sa začal slávnostne a v slávnostnom priestore ‒ Drevenom artikulárnom kostole, ktorý zaslúžene figuruje aj v celosvetovom zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.
■ ŠTARTOVÁ ČIARA
„Literárny Kežmarok je štartovacou čiarou pre mnohých milovníkov písania, ktorí postupom času dozrejú na úspešných a známych slovenských autorov. Verím, že aj tohtoroční súťažiaci vykročia do sveta literatúry tým správnym smerom. Úprimne im to prajem. Literárna tvorba má – tak v minulosti, ako aj dnes – veľký zmysel nielen pre autorov, ale aj pre nás čitateľov a sme radi, že z Kežmarku stále vychádzajú ocenení mladí autori, ktorí sa v literárnom svete uchytia aj v ďalších rokoch. Toto vzácne podujatie je prínosné pre všetkých Kežmarčanov, ktorí majú možnosť počas galaprogramu sledovať hodnotné momenty spojené s písaním, čítaním a literatúrou všeobecne,“ povedal vo svojom úvodnom príhovore primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák.
■ ODBORNÝ SEMINÁR
Literárny Kežmarok má od svojho zrodu vo funkčnom erbe aj dôležité šírenie vzdelanosti, vedomostí o významných dejoch a ľuďoch našej národnej minulosti. Každý z ročníkov je vždy venovaný konkrétnej udalosti či osobnosti, a ani tentoraz to nebolo inak. Päťdesiaty deviaty ročník podujatia sa niesol v duchu dvojstého výročia prvého vydania básnickej skladby Jána Kollára Sláwy dcera a dvojstého výročia vzniku Slovenskej študentskej spoločnosti na kežmarskom lýceu. Onedlho po spomenutom dôstojnom začiatku sa teda začal odborno-popularizačný seminár venovaný práve Kollárovi, Jánovi Blahoslavovi Benediktimu a spomínanej študentskej spoločnosti pod vedením Jany Cabadajovej – odborníčky zo Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine.
■ ORIENTAČNÉ BESEDY
Paralelne v miestnej knižnici besedovali členovia odborných porôt so súťažiacimi a opäť išlo o dobre mierené i mienené dobré slovo. Spisovatelia hovorili pútavo o písaní ako jedinečnom tvorivom procese, dôležitom čítaní, spomínali na viacerých spisovateľov, zážitky aj knihy… No a, pravdaže, rozoberali ocenené práce v jednotlivých súťažných kategóriách. Poobede program pokračoval otvorením výstavy o Jánovi Kollárovi, doplnenou o populárno-náučný program, na ktorom zazneli zhudobnené verše Sláwy dcery z autorskej dielne a v interpretácii Vlada Krausza, ambasádora tohto ročníka podujatia. Za tým na rad prišiel jeden z najočakávanejších programov – galaprogram v kine Iskra. Napäté obecenstvo, zložené zo súťažiacich a z ich sprievodu, hostí a organizačného tímu, sledovalo čítanie ukážok, rozhovory s porotcami a víťazmi. Najmä však všetci čakali na vyhlásenie výsledkov. Opäť z vystúpenia primátora Kežmarku: „Zloženie poroty garantuje vysokú odbornosť a prínos pre všetkých, ktorí sa na súťaži zúčastňujú: Igor Válek, Dušan Mikolaj, Peter Mišák, Július Lomenčík, Slavomíra Očenášová a Eva Raffajová. Mená, ktoré ste práve počuli, sú mená skúsených profesionálov a fundovaných spisovateľov. Práve ich kvalifikovanými rukami prešli súťažné práce, z ktorých vzišli víťazi tohto ročníka.“ Treba dodať a či skôr predznamenať, že aj tentoraz súťaž zaznamenala veľký záujem najmä medzi začínajúcimi adeptami literárne ohýbaného slova a myšlienok. Z celkových 455 prác od 209 autorov vzišlo 24 víťazov, čestné uznania rozdali za 18 diel. Za všetkých uvedieme aspoň mená víťazov. I. kategória (2. – 5. ročník ZŠ): poézia – Sofia Mária Danielovičová, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa; próza – Bianka Porvažníková, ZŠ Jána Švermu, Humenné. II. kategória (6. – 9. ročník ZŠ, prima – kvarta 8-ročných gymnázií): poézia – Eva Onderišinová, ZŠ Jána Švermu, Humenné; próza – Nela Kaňuchová, ZŠ Hrnčiarska, Humenné. III. kategória (stredné školy, kvinta – oktáva 8-ročných gymnázií): poézia – Laura Godálová, Gymnázium Topoľčany; próza Tomáš Sálus, Gymnázium Kukučínova, Poprad. IV. kategória (dospelých od 20 rokov): poézia – Ivan Barnoky, Dunajská Streda; próza – Patrícia Mutňanská, Nemšová.
■ HVIEZDOSLAVOV NÁVRAT
Kruh dňa sa uzavrel, keď program vyvrcholil koncertom speváčky Kataríny Knechtovej v artikulárnom kostole. Výber speváčky nebol náhodný. Medzi ambasádorom Literárneho Kežmarku 2024 a ňou sú totiž rozvinuté silné väzby. Vlado Krausz píše texty pre najvýraznejšie osobnosti slovenskej hudobnej scény – no a viaceré napísal aj pre Knechtovú. To však nebola bodka za celým podujatím, tá do jeho „kroniky“ pribudla na druhý deň. Vo veľkom štýle totiž v Kežmarku odhalili sochu jednému z našich najväčších básnických tvorcov – Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi. Právom, veď budúci bard národnej poézie tu na lýceu nielen študoval, ale aj národne a tvorivo precitol. Na slávnosti sa zišli viacerí štátni predstavitelia, ďalší významní hostia z kultúrnych kruhov, ale aj široká verejnosť. Aby všetci vzdali hold velikánovi. Ide o dvojmetrovú bronzovú sochu spod rúk významného českého sochára Jakuba Vlčeka. Hviezdoslav je zvečnený v sediacej polohe, usmieva sa a pofajčieva... Ešte jedna pridaná hodnota, tých nikdy nie je dosť. Vydavateľstvo Tranoscius pri tejto príležitosti – po sedemdesiatich dvoch rokoch – uviedlo do života nové vydanie Hviezdoslavových Krvavých sonetov s ilustráciami akademického maliara Jaroslava Uhela. Spisovateľ svoje protivojnové dielo dokončil 15. septembra 1914, teda pred stodesiatimi rokmi (podrobnejšie v recenzii).
Text a foto: Martin JADRANSKÝ