Okolo nenápadnej výstavy na škole o SNP sa v Nitre rozpútali nevraživé útoky

thumbnail

Zneužitá beseda o nebezpečenstve vojen

Výstava bannerov s témou Slovenského národného povstania a beseda s veteránom, členom Siene slávy vojenských misií Petrom Andreánszkym, účastníkom napríklad mierovej misie ISAF v Afganistane, UMPROFOR v čase vojny v Juhoslávii a ďalších, na základnej škole v Nitre rozpútali nenávistnú agresiu proti organizátorom a zbytočné protiruské vášne časti občanov v čase bolestnej vojny na Ukrajine.

 Na výstavu upozornila ako prvá facebooková stránka platformy Nie v našom meste, ktorá tým spustila aj sériu odoziev, ktoré nevyzneli pre organizátorov dobre. Problémom boli banery pripomínajúce SNP, ktoré boli vystavené počas besedy s veteránom.

  • MEDIÁLNY LYNČ

Marcela Stáreková, organizátorka podujatia a predsedníčka občianskeho združenia Ženy v sukni, sa bráni. Podľa nej sa Peter Andreánszky venoval najmä svojim zážitkom z misií a zdôrazňoval, aký je mier dôležitý. Okrem iného odznelo v prednáške, aké je podstatné, že silnejší má chrániť slabšieho, čím sa zameral  najmä na boj proti šikane, ktorá je vážnym problémom nielen na slovenských školách. Zdôrazňoval úctu k starším a pomoc, ktorú treba ponúknuť tam, kde je potrebná. „Na prednáške sa nezúčastnil žiadny ruský subjekt, nešlo o žiadne vymývanie mozgov a ani putinovskú propagandu, ako tvrdia autori zavádzajúcich článkov. Naše občianske združenie vyznáva hodnoty humanizmu, úcty k človeku. Venovali sme príprave prednášok svoj voľný čas a energiu a všetko sme financovali len zo svojich zdrojov. Práve pre našu obetavú prácu, ktorú sme tomuto venovali, sa nám ťažko vyrovnáva s faktom, že sme nedostali žiadny priestor pre svoju obhajobu. Boli sme falošne obvinené, mediálne lynčované a odsúdené bez akejkoľvek možnosti sa k tomu vyjadriť. Považujeme to za nedemokratické a šírenie nenávisti, ktoré je s tým spojené, za extrémne nebezpečné,“ uviedla organizátorka prednášky. Médiá tvrdia, že bannery k osemdesiatemu výročiu SNP na besedu dodal Miloš Zverina.

  • BIČOVANIE VÁŠNÍ

Poslanec za Nitriansky samosprávny kraj Henrich Varga za Tím Kraj Nitra z Kancelárie progresívneho primátora Mareka Hattasa napísal na sociálnej sieti, že „pod rúškom nevinne vyzerajúcej debaty s bývalým vojakom skupina osôb okolo notoricky známeho ruského agenta Miloša Zverinu a OZ Slavica prepašovala do priestorov školy bannery velebiace Rusko, Sovietsky zväz a skresľujúce históriu SNP. (...) Po stretnutí a rozhovore s vedením školy je zrejmé, že organizátor zneužil dôveru triednej učiteľky, ktorá sa na organizácii besedy v dobrej viere podieľala. Sama sa napokon stala obeťou hybridnej hrozby. Učiteľka sa však dopustila chyby, keďže o podujatí vopred neinformovala vedenie školy, ale ani škola nemala zavedený jasný mechanizmus pre schvaľovanie takýchto podujatí“. Mesto Nitra sa vyjadrilo podobne. „O týchto nosičoch (banneroch, pozn. redakcie) organizátor vopred zástupcov školy neinformoval.“  Henrich Varga sa verejne netají, že mu s výnimkou dvojkríža prekáža samotná slovenská vlajka, pretože má farby totožné s vlajkou Ruskej federácie, a vyzýva na debatu o zmene štátnej symboliky. Časť nitrianskych mestských poslancov už vo februári vyzvala primátora Mareka Hattasa, aby zrušil post poradcu pre komunikáciu, ktorý zastáva Henrich Varga. Primátor považuje odvolávanie za politické vybavovanie účtov a celá diskusia k tejto téme je podľa jeho verejných vyjadrení zbytočná.

  • Stanovisko historika

K takzvanej kauze sa na sociálnej sieti vyjadril aj historik Anton Hrnko, ktorý sa zaoberá najmä  dejinami Slovenska počas druhej svetovej vojny, teda má plné právo vyjadrovať sa k tejto téme: „Na jednej škole v Nitre sa objavili bannery občianskeho združenia Slavica, ktoré svojím spôsobom vykladali dejiny Slovenského národného povstania. (...) Priznám sa, nie som stúpencom združenia Slavica, nie som ani pansláv, ani rusofil, hoci priznávam, že si myslím, že Slovensko nemá mať prečo zlé vzťahy s Ruskom, a som zásadným odporcom akejkoľvek fóbie − vrátane rusofóbie. Avšak nechápem rozčúlenie progresívcov a ani reakciu ministerstva školstva, že tak vehementne sa zrazu zobudili, keď niekto ináč prezentuje čechoslovácko-boľševické videnie dejov na Slovensku v rokoch vojny a v Slovenskom národnom povstaní. (...) V našej spoločnosti sa silno podceňuje význam výchovy dejinami. Síce naše štátne orgány nedospeli ešte tam, kde u našich západných susedov, keď spravodajská služba žiada ministerstvo školstva, čo sa má z učebníc českých dejín vyčiarknuť, ale zas na druhej strane to, čo sa učí na našich školách z národných dejín, je už tak všetko poškrtané, že žiaden pozitívny národný cit to nemôže vyvolať. A takéto búrky v nočníkoch len utvrdzujú naše deti, že sa nie je ani čo učiť.“

  • SLAVICA SA BRÁNI

Slovenské národné noviny oslovili aj Miloša Zverinu, člena Výboru Matice slovenskej a predsedu Slovanského spolku Slavica, ktorého náplňou je propagácia slovanskej vzájomnosti a bohatého kultúrneho a duchovného dedičstva Slovanov. Médiá pripisujú autorstvo bannerov jeho spolku. Ten tvrdí, že informácie o banneroch, ktoré sa objavili, sú nepresné. „Mal som ich zapožičané z Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave a ponúkol som ich organizátorom besedy, ktorí po konzultácii so školou súhlasili s jej umiestnením v priestoroch konania besedy. Výstava o SNP je putovná a najbližšie bude, myslím, v Detve.“ V čase rozhovoru pán Zverina práve autom šiel do Polichna a viezol tam výstavu pod názvom Čaro slovenského ornamentu. Ministerstvo školstva pochválilo progresívnych predstaviteľov mesta Nitra iba na sociálnej sieti, nie prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy. „Výstavu o SNP a druhej svetovej vojne s prvkami politickej propagandy, aká sa uskutočnila na nitrianskej základnej škole (ministerstvo), rázne odsudzuje a organizáciu podobných výstav školám dôrazne neodporúča.“

  • ÚPADOK ŽURNALISTIKY

Je už iba dokladom úpadku spoločnosti, že časť novinárov, ale aj verejnej a štátnej správy bez rozmyslu a bez overenia si všetkých skutočností prevzali okamžite jednostranné stanoviská progresívnych odporcov besedy a zverejnili ich hľadiská bez oslovenia aspoň časti dotknutých subjektov a možnosti vyjadriť sa.

Ivan KRAJČOVIČ – Foto: baner z výstavy

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.