Jedinečný zážitok zo spomienky v autentickom priestore
Tieto nadčasové slová jedného z najväčších synov slovenského národa platia pre celý rad predstaviteľov našej kultúry, školstva, osvety, cirkvi 19. storočia. V tom čase začal dvíhať hlavu aj utláčaný slovenský národ a mal šťastie, že v jeho čele stáli muži ako Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Ján Francisci, Samo Chalupka, Samo Tomášik a v neposlednom rade aj evanjelický kňaz Samuel Ormis, národný dejateľ, spisovateľ, osvetový pracovník, folklorista, dramatik, publicista.
Práve tomuto generačnému druhovi štúrovcov venovali siedmeho júla v Revúcej spomienkové podujatie, na ktorom si účastníci pripomenuli dvojsté výročie jeho narodenia. Všestrannej osobnosti tamojšieho rodáka Samuela Ormisa vzdali úctu slávnostnými službami Božími v evanjelickom chráme, kde sa prítomným prihovoril predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Po cirkevnom obrade sa účastníci spomienkovej slávnosti presunuli do starej časti revúceho cintorína, kde sa už osamotene vyníma len miesto posledného odpočinku Samuela Ormisa. Jeho pamiatku si uctili predstavitelia Mesta Revúca, Matice slovenskej a Múzea Prvého slovenského gymnázia položením vencov.
Keďže súkromná stredná odborná škola v Revúcej už tri desaťročia má čestné pomenovanie po tejto výnimočnej osobnosti, jej vedenie sa rozhodlo odhaliť mu aj pamätnú tabuľu, aby ďalším generáciám pripomínala významné činy, lásku k národu a príklady hodné nasledovania. Akt odhalenia tabule vykonali predseda MS Marián Gešper, primátor mesta Ing. Július Buchta a zriaďovatelia školy Mgr. Ida Andraščíková a Mgr. František Novotný. Portrét Samuela Ormisa na pamätnej tabuli vytvorila výtvarníčka Eva Wilsonová. Spomienkovú slávnosť zavŕšila vedecká konferencia v priestoroch Múzea Prvého slovenského gymnázia, ktorý k odborným príspevkom prednášajúcich ponúkol jedinečnú atmosféru a autentický zážitok, sprítomňujúci ducha doby, keď sa formovali základy slovenského vzdelávania a národného hnutia, ku ktorému významne prispel práve Samuel Ormis.
„Kto žije duchom, v tom žije celý svet a on v celom svete.“ (Ľudovít Velislav Štúr)
Ľuboslava LACJAKOVÁ a Diana KOHOUT LAMPEROVÁ ‒ Foto: D MS v Rožňave