S cenou dôvery, ktorú nám dali občania vo voľbách, sa nemá hazardovať

thumbnail

Koalícia nie je manželstvo z lásky

Vládna koalícia zažila počas posledných týždňov turbulentné obdobie. Odchodom troch poslancov z poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany sa skomplikovalo jej doterajšie účinkovanie v Národnej rade SR. Nielen o tom sme sa rozprávali s poslancom Národnej rady SR za SNS Karolom FARKAŠOVSKÝM.

Presne pred rokom začala vládnuť súčasná koalícia Smeru-SSD, Hlasu-SD a SNS. Ako hodnotíte jej doterajšie pôsobenie?

Pred rokom sme po „najlepších vládach všetkých čias“ zdedili ekonomicky a duchovne zdevastované Slovensko, ktoré malo najhoršie verejné financie v celej eurozóne.  Koalícia musela sanovať rozpočet, no napriek tomu sa nám podarilo prijať množstvo užitočných zákonov napríklad v sociálnej oblasti: počnúc plnohodnotným trinástym dôchodkom cez zvýšenie podpory o zdravotne postihnutých až po zvýšenie minimálnej mzdy. V oblasti životného prostredia, ktoré má pod gesciou SNS, sme riešili vážne problémy premnoženia medveďov, kanalizácií, ochrany prírody. V kultúrnej sfére sme zreformovali a zefektívnili umelecké fondy a rozbehli reformu verejnoprávnych médií. Osobne sa najviac teším z etablovania ministerstva cestovného ruchu a športu. Segment, ktorý zastrešuje, je mimoriadne perspektívny a má potenciál na tvorbu až desiatich percent HDP Slovenska. Otvárame nové možnosti podnikateľom v oblasti turizmu, gastra, športu aj z hľadiska daňových benefitov. Prepojenie medzi rezortmi životného prostredia, kultúry, cestovného ruchu považujem za veľmi sľubné a z hľadiska synergie aj veľmi užitočné a perspektívne.

Posledné týždne zažil poslanecký klub SNS turbulentné obdobie. Po odchode trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka vás formálne posilnil dlhoročný poslanec Smeru-SSD Dušan Muňko. Do akej miery to podľa vás narušilo krehkú stabilitu koalície?

Uvedomujeme si cenu dôvery, ktorú nám dali občania vo voľbách, a určite nikto z nás s ňou nechce a nebude hazardovať. Koalícia nie je manželstvo z lásky, ale korektný a rozumný vzťah na pragmatickom základe. Nemusíme mať vždy a na všetko rovnaké názory. Ale musíme mať vôľu, schopnosť a trpezlivosť problémy riešiť. O to viac, že už nikto nechce návrat Slovenska do rúk politických kaskadérov a diletantov. Preto súčasná vládna koalícia Smer, Hlas a SNS nemá inú alternatívu. Je a bude jednotná a pevná aj napriek odchodu troch poslancov z klubu SNS. Tí sa napokon aj verejne vyjadrili, že budú podporovať súčasnú vládu.

Ako sa pozeráte na súčasný stav slovenskej žurnalistiky z pohľadu bývalého novinára?

Je mi smutno z toho, do akého bahna upadla slovenská žurnalistika v posledných rokoch. Stratila svoju tvár. Médiá zabudli na svoje poslanie – informovať ‒ a zapáčilo sa im verejnú mienku ovplyvňovať. Mnohí novinári so slabšou etickou výbavou namiesto poctivej žurnalistiky začali robiť nadprácu, ventilovať svoje vlastné názory, pocity či sympatie a doslova začali robiť politický aktivizmus. Ten do žurnalistiky nepatrí. Skrátka zabudli na to, že existujú princípy objektívnosti, vyváženosti, nestrannosti a nezávislosti. Preto mnohé médiá stratili a dlhodobo strácajú dôveru verejnosti. Na Slovensku dôveruje médiám iba dvadsaťdva percent občanov. To je už veľmi povážlivé.

Veľkou témou je aj zavedenie informovaného súhlasu rodičov žiakov základných a stredných škôl v prípade, ak škola vykonáva činnosti nad rámec vzdelávacieho programu. Aký je váš osobný názor v tomto smere?

Škola zabezpečuje vzdelávanie mladej generácie, ale rodič má primárnu a najväčšiu zodpovednosť za výchovu a hodnotovú orientáciu svojho dieťaťa. Preto má jednoznačné a nespochybniteľné právo rozhodnúť o tom, čo je z jeho pohľadu pre jeho dieťa vhodné alebo prijateľné. Som presvedčený, že informovaný súhlas rodiča pre akékoľvek školské aktivity nad rámec vzdelávacieho programu je legitímna požiadavka plne v súlade s výsostnými rodičovskými právami. A je to určite prospešné aj zdravý vývoj každého dieťaťa.

Koniec vojny za našimi východnými hranicami je zatiaľ v nedohľadne. Dokáže sa podľa vás nový americký prezident Donald Trump dohodnúť s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na postupom ukončení bojov?

Slovensko má od nástupu novej vlády konzistentný postoj k vojne na Ukrajine. V našej rétorike sa skloňuje slovo mier. Ten je v záujme všetkých. A jeho nastolenie je otázkou krátkeho času. Utrpenia a obetovaných životov už bolo dosť. Určite si to uvedomuje aj nový americký prezident. Bude mať dosť starostí na vlastnej pôde a nepredpokladám, že bude prispievať k eskalácii vojnového napätia v Európe. Keď má na svojej strane aj nový Kongres, jeho rozhodnutia budú mať vyššiu legitimitu. Očakávam zmenu politického kurzu USA vo vzťahu k Ukrajine. Keď splní svoj predvolebný sľub a dokáže ukončiť vojnu, myslím, že máme vážneho ašpiranta na Nobelovu cenu mieru.

Náš dvojtýždenník spoluvydáva najstaršia celonárodná ustanovizeň Matica slovenská. Akú úlohu by mala mať podľa vás v dnešnom globalizovanom svete?

V globalizovanom svete je veľmi dôležité uchovať si národné špecifiká, rozvíjať jedinečnosť, ktorou prispievame do civilizačnej a kultúrnej rozmanitosti európskeho spoločenstva. V tomto úsilí má Matica slovenská nezastupiteľné miesto.

Juraj DOMIN ‒ Foto: FB Karol Farkašovský, TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.