„Felvidécke“ leto na východe Slovenska
V druhej polovici júla sa vo východoslovenskej obci Gombasek konal letný tábor mládeže. Na tom by nebolo nič zlé, ak by podujatie nebolo podporované vládou Maďarska na základe Koncepcie rozvoja karpatskej vlasti 2030. Navyše, na reklamných plochách južného Slovenska bolo propagované výlučne iba v maďarskom jazyku ako Felvidéki nyár (Felvidécke leto), čo je porušením zákona o štátnom jazyku, ako dokazuje fotografia pri našom článku.
Pre pripomenutie, predtrianonské pomenovanie „Felvidék“ sa používalo naposledy na našom južnom území v rokoch 1938 ‒ 1945 po Viedenskej arbitráži. Súčasné podujatie sa teda vracia do čias neslávnej iredentistickej propagandy v oblasti kultúry a školstva, po ktorej nasledovalo odtrhnutie územia, sprevádzané potláčaním práv Slovákov.
- PROVOKAČNÉ SYMBOLY
Organizátor podujatia známy popierateľ Trianonskej mierovej zmluvy Örs Orosz na svojej sociálnej sieti už 1. júla 2024 avizoval podujatie s maďarskou takzvanou „felvidéckou“ vlajkou vztýčenou na pol žrde, ktorá mala privítať maďarskú mládež. V podstavci nechýba uchovaná zemina z každého maďarského miesta „Felvidéku“.Ide o priehľadný odkaz potrianonského veľkomaďarského revizionizmu, odkazujúci na maďarské hnutie tzv. relikvijnej maďarskej vlajky založené politikom Nándorom Urmánczym. Bol známy ako predseda Obranného zväzu územnej výstavby Uhorska, čo bola národnopolitická propagandistická organizácia založená na konci prvej svetovej vojny za pomoci vlády Mihála Károlyiho, ktorá mala v stanovách zachovanie územnej jednoty Uhorského kráľovstva. Symbolom tohto hnutia, ktoré patrí k najvýraznejším prejavom revizionizmu a iredenty, je vztyčovanie maďarskej (v tomto prípade felvidéckej) vlajky na pol žrde. Upozornilo na to Združenie slovenskej inteligencie.
- DOPRAVNÉ ROŠÁDY
Provokácie neustávajú a čoraz viac sa stupňujú. Bez toho, aby zasiahla polícia a prokurátor, poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja Örs Orosz a Ildikó Bauerová spolu s ďalšími účastníkmi v júni v obci Pribeta odstránili dopravnú značku v štátnom jazyku a namiesto nej umiestnili tabuľu s dvojjazyčným textom v štátnom jazyku a menšinovom maďarskom jazyku. Nekonala ani Regionálna správa a údržba ciest, a. s., Nitra, ani Okresný dopravný inšpektorát v Komárne, ktorí sa alibisticky skrývajú pod vyjadrením, že nikto ich o nič nepožiadal, preto nedali súhlas a nikoho nemajú ani za čo stíhať. Takže inak povedané, hocikto si na slovenskom území môže dať vyrobiť tabule nezodpovedajúce zákonu, ktoré nikto neschválil, a namontovať ich na slovenské cesty a označenia obcí. Tak ako v roku 2011, keď sa dvojjazyčné textové tabule objavili na budovách železničných staníc alebo na dopravných označeniach. Pokutu vraj vtedy zaplatila Budapešť. Obom poslancom akosi ušlo, že neskladali poslanecké sľuby Maďarsku, ale Slovensku, a to ich za poslaneckú „prácu“ aj platí.
- MAĎARSKÉ PENIAZE
Örs Orosz je zaujímavou postavou na domácej politickej scéne, hoci mu politická kariéra nevychádza, strana Spolupatričnosť, za ktorú kandidoval, utrpela v roku 2020 debakel. Jeho občianske združenie Sine Metu (Bez strachu) však v roku 2015 kúpilo od bývalého majiteľa areál kempu v Slovenskom krase a je v ňom aj vstup do Gombaseckej kvapľovej jaskyne. Orbánova vláda na organizáciu tábora či na kúpu pozemkov v Gombaseckom údolí poslala podľa dostupných informácií približne 700-tisíc eur. Gombasecký tábor spoluorganizovala organizácia Csemadok, ktorej šéfuje Gyula Bárdos, bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, neúspešný kandidát na prezidenta SR v roku 2014 a rovnako neúspešný líder strany MKS ‒ MKÖ pre parlamentné voľby 2020. Na podujatie prispela aj maďarská vládna Nadácia Gábora Bethlena, od ktorej združenie Sine Metu v roku 2020 dostalo takmer 180-tisíc eur. Csemadok dostal podľa dostupných údajov v tom roku 660-tisíc eur. Maďarskú „Pohodu“, ako sa občas podujatie označuje, pretože rovnako obsahuje nielen kultúru, ale aj politické diskusie, navštívila v roku 2019 aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Keď sa jej novinári pýtali, čo tam robí, povedala, že „aj vďaka svojej doterajšej profesii právničky je citlivá na to, keď sú príslušníci akejkoľvek minority obeťou nespravodlivosti“.
- SIKULSKÉ STĹPY
Kto bol v Gombaseckej jaskyni pred rokmi, už by toto miesto po kúpe Örsom Oroszom ani nespoznal. Musí totiž prejsť popri stĺpoch, ktoré miestni nazývajú posmešne indiánske totemy. Sú to historické sikulské vyrezávané drevené stĺpy, ktoré sa v minulosti umiestňovali na hroby. Sikuli boli vraj legendárny sedmohradský kmeň a mnohí Maďari ho považujú za predchodcu svojho národa. Stále pribúdajú nové, pretože ich chodia rok čo rok vyrezávať maďarskí rezbári. Pribudla aj socha Mihála Tompu, po ktorom je v Rimavskej Sobote pomenovaná základná škola s vyučovacím jazykom maďarským a je po ňom pomenované aj námestie. Bol účastníkom Maďarskej revolúcie v rokoch 1848 ‒ 1849, ktorá sa začala formou petície uhorského snemu na dvanásť hlavných požiadaviek maďarského národa. S malými výnimkami ‒ nemaďarské národy nedostali záruky národných práv, zato väčšina rozhodnutí pomáhala uviesť do života teóriu o národnostne jednotnom Uhorsku. To viedlo až k ozbrojenému vystúpeniu dobrovoľníckych skupín organizovaných Slovenskou národnou radou tvorenou Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom so sídlom vo Viedni. Nuž, neviem, dokedy si necháme slovenskú zem przniť cudzími peniazmi, symbolmi a sochami.
Ivan KRAJČOVIČ – Foto: internet