Venované pamiatke tvorcu Obchodu na korze
Súčasťou projektu Humenné − mesto kultúry 2024 bol aj Literárny festival na pamiatku humenského rodáka, spisovateľa, publicistu a scenáristu Ladislava GROSMANA. Divákov i poslucháčov čakali štyri dni venované židovskej kultúre.
V piatok 6. septembra si pri budove pošty na mieste, kde stál obchod na korze – galantéria Rozálie Lautmannovej − zaspomínali na významného humenského rodáka, spisovateľa, publicistu a scenáristu Ladislava Grosmana. Príbeh o jeho živote a diele ožil v rozprávaní netere Anny Shved či manželov Anny a Mariána Šimkuličovcov, autorov knihy Zvečnené v slzách a pote tváre. Vďaka historikovi Jánovi Hlavinkovi a predsedovi miestnej Židovskej náboženskej obce Jurajovi Levickému sa prítomní dozvedeli o histórii tamojšej židovskej komunity. Súčasťou besedy bola tiež videoprojekcia a hudba a spev Kaschauer Klezmer Bandu.
Sobota a nedeľa 7. a 8. septembra v humenskej Vihorlatskej knižnici patrili festivalu Literatúra v exile. Literárni vedci Peter Cabadaj a Radoslav Passia predstavili exilovú literatúru a tvorbu Ladislava Grosmana, Daniela Hroncová Faklová priblížila svoju knihu Dobrí ľudia v zlých časoch, vydavateľstvá Ikar, Martinus a SNM-Múzeum židovskej kultúry prezentovali svoju edičnú činnosť a dôstojnou bodkou bol koncert Mojše Bandu. Druhý deň festivalu patril otvoreniu výstavy Ladislav Grosman, Jana Ondrušová priblížila pripravovanú knihu o umelcovi, neter Anna Shved, rodená Grosmanová, porozprávala o strýkovi Ladislavovi Grosmanovi. Keďže prišla do Izraela v roku 1969 a manželia Edita a Ladislav emigrovali rok predtým, napriek očakávaným ťaživým pocitom, práve vďaka svojim príbuzným, už od prvých chvíľ sa v novej vlasti cítila ako doma. Prvotné, čo ich so strýkom spájalo, bolo štúdium hebrejčiny. Ona pri vysokoškolskom štúdiu v technickom odbore, strýko ako profesor univerzity Bar-Ilan pri Tel Avive, kde prednášal slovanskú literatúru a vyučoval tvorivé písanie. Od začiatku cítil za ňu veľkú zodpovednosť. Keďže však bol aj veľmi vtipný človek, napriek problémom mladosti a neznalosti jazyka, pobyt v Izraeli bol pre ňu a neskôr aj pre jej rodinu v spoločnosti manželov Grosmanovcov vždy príjemným osviežením života. A takým bol pre účastníkov aj koncert Young Voices zo SZUŠ Múza.
V pondelok 9. septembra sa v priestoroch Vihorlatského múzea účastníci pripojili k celoslovenskému pietnemu aktu Nezabudnutí susedia. V pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia sa na nádvorí kaštieľa čítali mená obetí a záchrancov. Následne sa účastníci vybrali po stopách štyroch miest židovskej histórie.
Text a foto: Marián ŠIMKULIČ