Vence vďaky padlým vojakom

thumbnail

Jedenásteho novembra, v deň, keď bola oficiálne skončená prvá svetová vojna, sa každoročne na celom svete uskutočňujú pietne spomienkové akcie venované pamiatke padlých. Za účasti zástupcov ministerstva vnútra, predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, kňazov, Klubu vojenskej histórie Beskydy a občanov okolitých obcí sa pietny akt uskutočnil aj tohto roku na najväčšom cintoríne prvej svetovej vojny vo Veľkrope, okres Stropkov.

Miesto posledného odpočinku vo Veľkrope našlo 8 662 vojakov cisárskej rakúsko-uhorskej a cárskej ruskej armády. Známych je len jedenásť mien. Cintorín vznikol až po presunutí frontových udalostí z rokov 1914 a 1915, keď tu prebiehali boje a kataster i obec niekoľkokrát obsadili obe bojujúce strany.  V širokom okolí  boli exhumované vojenské hroby, ktoré boli prenesené na vojenský cintorín v obci.  Po druhej svetovej vojne cintorín začal chátrať. S jeho obnovou začal Klub vojenskej histórie Beskydy z Humenného. Ako uviedol jeho predseda historik Martin Drobňák, o cintorín sa začal klub bližšie zaujímať v roku 2009, keď pripravoval publikáciu zameranú na mapovanie  pietnych miest v severovýchodnej časti Slovenska. „V rámci tohto výskumu sme navštívili aj obec Veľkrop, kde sme si chceli pozrieť vojenský cintorín, o existencii ktorého sme našli dokumenty vo Vojenskom historickom archíve.“

Spoločne so samosprávou obce Veľkrop sa rozhodli pietne miesto zachrániť. Obnova prebiehala od roka 2010 do roka 2018. Väčšinu prác v prvých rokoch zabralo čistenie cintorína od náletových drevín, popadaných konárov, kmeňov, pňov a pod. „Od roka 2012 po vypracovaní plánu obnovy odbornými architektmi sme začali so samotnou realizáciou obnovy. Väčšinu prác vykonávali dobrovoľníci a nadšenci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Okrem toho sme vybudovali aj náučný chodník,“ uviedol M. Drobňák. Už po vyčistení cintorína od náletových drevín sa ukázala zaujímavá architektúra cintorína, ktorú získali z archívneho náčrtu. To ich viedlo k rekonštrukcii cintorína so zachovaním historického tvaru. Keďže  cintorín sa rozprestieral na ploche veľkej približne ako futbalový štadión a bol finančne náročný, rekonštrukčné práce trvali dlhých sedem rokov. Slávnostne bol otvorený a vysvätený v roku 2018 pri príležitosti stého výročia od ukončenia prvej Veľkej vojny. V súčasnosti je cintorín národnou kultúrnou pamiatkou.                                                                   

Text a foto: Marián ŠIMKULIČ



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.