Matičná spomienka na Cyrila Daxnera
Matica slovenská, ECAV Vranov nad Topľou, Hornozemplínska knižnica, Gymnázium Cyrila Daxnera, Spolok Cyrila Daxnera, Múzejné oddelenie Vojenského historického ústavu Svidník, Mesto Vranov nad Topľou a mnohé ďalšie organizácie a osobnosti verejného, kultúrneho, politického a cirkevného života si pripomenuli celým spektrom podujatí právnika, kultúrneho činovníka, dozorcu evanjelického zboru, hrdinu Malej vojny, organizátora protifašistického odboja, politického väzňa a potomka slávneho daxnerovského rodu Cyrila DAXNERA.
Slávnostná spomienka k stodvadsaťročnici Cyrila Daxnera, ktorá sa uskutočnila 19. a 21. júla 2024 vo Vranove nad Topľou, bola zároveň rekapituláciou doterajších aktivít venovaných pamiatke na túto osobnosť. Podujatie už vyše desaťročie organizuje predseda Matice slovenskej Marián Gešper ‒ je tiež autorom výstupného zborníka z tejto udalosti. Zúčastnili sa na ňom aj príbuzní Cyrila Daxnera, riaditeľka organizačného odboru Slovenskej advokátskej komory Katarína Marečková, farári Kristína Vargovčáková, Helena Madurová, Slavomír Gallo, generálny duchovný OS SR plukovník Viktor Sabo, Emília Antolíková za Prešovský samosprávny kraj, zástupcovia Dozorného výboru MS, zamestnanci Matice slovenskej z Bratislavy a Martina, riaditelia okolitých Domov MS a mnohí ďalší.
- OŽIL AJ DIVADLOM
Výraznou súčasťou spektra podujatí bola divadelná dramatizácia založená na skutočných udalostiach zo života Cyrila Daxnera pod názvom Rozsudok nad Dr. Cyrilom Daxnerom, ktorej autorom je predseda Matice slovenskej. Cyril Daxner sa priamo zapojil do odboja proti nemeckému nacizmu a aktívne spolupracoval s významnými celoslovenskými odbojovými osobnosťami, ako boli Ján Ursíny, Viliam Žingor, Ľudovít Kukorelli, Ján Nálepka, Michal Barbarič, ale aj prvá slovenská profesionálna novinárka Oľga Haľamová Grebeníková. Divadelná hra Rozsudok nad Dr. Cyrilom Daxnerom bola dotvorená rekonštrukciami vojenských scén ‒ stvárnili ich študenti miestneho vranovského gymnázia, ktoré je pomenované po Cyrilovi Daxnerovi.
- ODBOJÁR
„Cyril Daxner je významná osobnosť nielen východoslovenských dejín, ale najmä dejín Slovenska. Išlo o hrdinu Malej vojny, ktorý dobrovoľne nastúpil na front v marci 1939, keď Slovensko stálo pred pomyselnou historickou križovatkou. Cyril Daxner sa s mnohými dobrovoľníkmi hlásil na obranu našej vlasti v okamihu, ktorý vôbec nebol pre republiku závideniahodný. Obrana štátu ležala na pleciach mladých odhodlaných dobrovoľníkov, ktorí zastavovali nepriateľa na východných hraniciach. Cyril Daxner je vnukom Štefana Marka Daxnera, ktorý bol tiež účastníkom Slovenského povstania, avšak toho prvého štúrovsko-hurbanovského v rokoch 1848 ‒ 1849. Daxnerovská rodina stála pri zrode Československej republiky, a teda sám Daxner nebol príliš stotožnený s režimom Slovenského štátu, ale keď to bolo potrebné, aktívne bránil svoju vlasť. Následne organizoval spolu s mnohými inými protifašistický odboj, pretože v zmysle odkazu svojich predkov nemohol stáť v týchto dejinných udalostiach bokom. V rámci podujatia sme sa preto rozhodli osvetliť tieto neznáme kapitoly zo života Cyrila Daxnera. Jeho odbojová činnosť má celoslovenský charakter. Je smutnou skutočnosťou, že Cyril Daxner, legenda odporu proti nemeckému nacizmu na východe Slovenska, bol zatknutý ústredím Štátnej bezpečnosti na začiatku roka 1944 a po trýznení v koncentráku Mauthausen zomrel iba štyri týždne po skončení druhej svetovej vojny v Bratislave 7. júna 1944. Zaujímavou skutočnosťou je, že ide o deň a mesiac, ktorý je zhodný s konaním Memoranda národa slovenského 6. až 7. júna 1861, ktorý inicioval jeho dedo Štefan Marko Daxner,“ uviedol vo svojom príhovore predseda Matice slovenskej Marián Gešper.
Lukáš PERNÝ – Foto: IUMS