Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 22 januára, 2025
Menu

SLOVO O SLOVENSKU 15-16 – 2014

28 apríla, 2014
Menej ako minúta čítania minút čítania

SEMANCOSlovo o Slovensku

Emil SEMANCO

Pôvodne som chcel týchto pár riadkov venovať pozimným radostiam, čaru prebúdzania prírody, kúzlam astronomického slnovratu  a kalendárnych rovnodenností – návratu slnka – najsledovanejšiemu seriálu jarných zázračností, bahniatkam, jahniatkam – veľkonočnej optimistickej symbolike, čo rozmrazí dušu aj toho najväčšieho skuhroša a mrzúta. Veď sotva je čosi silnejšie ako nádej nových životov a zmŕtvychvstania, ktorou je vesna až biblicky povestná… Skrátka, trošku si zaveršovať a aj vám zavinšovať k veľkonočným sviatkom „peknotou nadšený“.  

Už ani neviem ako, ale takto nabudený všimol som si nadpisy na internetovom článku čerpajúcom ako z otrávenej studničky údaje zo štúdie akéhosi Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) – aj som tú treťosektorovú čeliadku objavil neskôr kdesi v bratislavskom Ružinove –, kde doslova stálo: „Zarobiť a domov. Rodina ako reťaz na nohe; Slováci sa za hranicami neudržia dlho…“

Až ma zamrazilo! A ten pocit napriek optimisticky poskakujúcim celziovým stupňom stupňoval sa každým ďalším slovom brýzgajúceho škrabáka či perohryza, lebo slovo novinár sa mi na tú znôšku bludov bridí použiť. Z výskumu totiž vyplynulo, že len čosi nad osem percent Slovákov chce pobudnúť v cudzine dlhšie ako päť rokov… A na základe toho ten zamindrákovaný mrdús usudzuje, že si málo vážime, ak môžeme nespokojnosť a nestabilitu domova vymeniť za štedrosť zahraničia. A doslova: „… migranti z členských štátov strednej a východnej Európy v EÚ majú často pomerne silné väzby na ich domovské krajiny. A tam je ten kameň úrazu. Sme vraj takí malí vlastenci s prevažujúcim pocitom zodpovednosti za svoju rodinu, kvôli ktorej nie sme ochotní len tak odísť.“

Takže pre to svetoobčianske kukúča je vzťah k rodine a domovu závažie, guľa, reťaz na nohe a kameň úrazu! Naši predkovia – a v požehnaných famíliách doteraz – práve o takomto čase, počas najväčších výročitých sviatkov, obkrúcali nohy rodinného stola reťazou, spájali sa ňou symbolicky dovedna a pripútavali k postati, starootcovskej a národnej roli.

Želám vám teda veľa takých reťazí, priatelia!