Ukrajina na šachovnici Západu


O ČOM JE REČ

Ukrajina na šachovnici Západu

Drahoslav MACHALA                                   

Opäť som sa presvedčil, aká to bola dobrá voľba, keď sme vlani pri 150. výročí Matice slovenskej odovzdali Cenu predsedu MS českému ekonómovi a politikovi, exprezidentovi Českej republiky prof. Václavovi Klausovi. Nikdy sa nebál povedať, čo si myslí, a nikdy nemal problém pomenovať trápenia a problémy súčasnej Európy. A nedávno ma prekvapil znova. Na diskusnom stretnutí so študentmi vysokej školy ekonomickej sa ho jeho starý priateľ Pavel Babka, s ktorým v mladosti hrával basketbal, spýtal na jeho názor na dianie v Ukrajine. Babka zastával samozrejme nekriticky servilné proeurópske a proamerické postoje a povrchne odsudzoval vývoj situácie na Ukrajine.

A čo odpovedal Václav Klaus: „Zmena geopolitickej situácie nastala. V tvojich očiach, Pavel (Babka, jeho priateľ – pozn. autora), tú zmenu geopolitickej situácie podľa teba vyvolalo Rusko a Putin. To je detinský a nezmyselný názor! Myslím si, že túto zmenu vyvolal európsky Západ a USA, ktoré chceli nezmyselným spôsobom konfrontáciu s Ruskom, a použili Ukrajinu ako nebohý, smutný, nešťastný nástroj, ako to docieliť. Rozoštvanie Ukrajiny, rozohranie tejto ukrajinskej karty v nijakom prípade nespôsobil Putin, to spôsobili naši súdruhovia zo západnej Európy a zo Spojených štátov. Varovali sme predtým od začiatku, bolo to skutočné nešťastie. Tento spôsob rozoštvať Ukrajinu  a organizovať tie Majdany, to bola cestička, ako Ukrajinu rozbiť a vyvolať všetky tie tendencie, ktoré tam teraz prebiehajú. Je to nešťastie, Ukrajina je obeť a Ukrajina je si sama za to vinná. Ukrajina nezvládla transformačný proces od pádu komunizmu ani v politickej, ani v ekonomickej rovine, ale mala vo vnútri  nepríjemnú geografickú rozpoltenosť, a vina ukrajinských politikov je obrovská. Dvadsať rokov ma pozývali ukrajinskí politici a vedel som, že ak by som tam prišiel, tak by som iba legitimizoval tú nešťastnú politiku Ukrajiny. Bolo to nešťastne rozohrané, rovnako ako rozohrali drámu na Ukrajine o dve dekády skoršie. Nie je dôvod, aby sme velebili Rusko a Putina, ale ja si myslím, že v tejto súčasnej situácii sú Rusko aj Putin nevinne. Som stopercentne presvedčený, že Putin  je nešťastný, že ho zavliekli do tejto situácie, ktorá je nešťastím pre Rusko a pre Putina, a v šachovej terminológii to bol od neho vynútený ťah. Hlavnou obeťou je Ukrajina a ľudia, ktorí žijú na Ukrajine. Západná Európa a Spojené štáty hrajú s Ukrajinou svoje hry a niektorí neprezieraví ľudia v Česku to nevedia pochopiť. Musím to povedať takto tvrdo a nemilosrdne!“

Šokujúci je dvojitý meter, ktorý naši propagandisti používajú. Neusilujú sa preniknúť do hĺbky problému, čo sa teraz odohráva na juhu a východe Ukrajiny v malých a vo veľkých mestečkách, informovať o menách, o ktorých sme donedávna ani nechyrovali. Ak si majdanisti v Ľvove na konci roka 2013 vyhlásili Ľvovskú nezávislú republiku,  tak to bol prejav slobodnej vôle a demokratizmu. Ak si ľudia v Donecku vyhlásili vlastnú republiku, tak sú to separatisti. O ideologickom školení našich podvodníckych novinárov vypovedá najmä ich slovník. Sú „dobrí povstalci“, ale zlí „ozbrojenci“, sú „dobrí mladí revolucionári“ a „zlí separatisti“, sú „dobrí vojaci“ a „zlí militanti“. To je slovník propagandistov z  päťdesiatych rokov 20. storočia!

Ak počúvate tzv. Slovenský rozhlas, už slovník týchto sluhov prezradí, aby ste nemuseli sledovať obsah. Nik vám nepovie, že Rusi sa chystajú vydávať zlaté päťdesiatrubľové mince a budú chcieť, aby sa za plyn a naftu platilo zlatom, a nie potlačeným zelenými papierikmi, ako kedysi dolár nazval Ján Slota. Rusi majú  zlata na Magadane nevyčerpateľné zásoby. To isté sa chystá urobiť Čína. Ale v slovenských médiách sa nikomu ani nezachveje hlas, že sa pripravuje celkom „nový svetový poriadok“, o ktorom nebude rozhodovať dolár, preto systematické vojenské obkľučovanie Ruska.

                                                                                            

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.