Keby som tu nežil, neuverím!


KALISKÝ-HRONSKÝKOMENTÁR

Keby som tu nežil, neuverím!

Roman  KALISKÝ-HRONSKÝ

Znie to ako z rozprávky. Nového rómskeho kráľa Róberta Botoša v apríli slávnostne korunovali v Košiciach. Tamojšieho podnikateľa si predstavitelia slovenských Rómov zvolili za svojho panovníka koncom februára. Svoju úlohu vidí Róbert I. najmä v zjednocovaní Rómov, ale aj v spolupráci s tými, ktorí rómskej komunite pomáhajú. Zlatú korunu mu na hlavu položil predchádzajúci rómsky kráľ Jendo zo Senca. Pompéznu slávnosť a „historickú udalosť“ sledovalo v Dome umenia osemsto hostí zo Slovenska i zahraničia. Išlo o vôbec prvú takú ceremóniu v dejinách Slovenska. Na pódiu visela veľká rómska vlajka.

Róberta Botoša po korunovácii obliekli do červeného plášťa so zlatou reťazou. Vzápätí predniesol v rómčine kráľovskú prísahu, v ktorej vyhlásil, že sa bude usilovať o blaho rómskeho národa a bude mu verne slúžiť. Potom vymenoval svojho prvého ministra Jozefa Ravasza, kráľovských guvernérov i radcov a udelil ocenenia vybraným osobnostiam za ich prínos pre rozvoj rómskej kultúry a komunity.

„Cítim silu svojho národa, cítim podporu a Božiu silu. Pevne verím, že je to voľba nášho Pána z neba. Môj národ ma zvolil a urobím všetko preto, aby som Rómov viedol k lepšej ceste, k Bohu, k našej krásnej kultúre,“ uviedol Róbert I., ktorý verí, že z korunovácie sa stane tradícia. O svojej korune povedal, že bola špeciálne vyrobená na túto príležitosť a je zdobená briliantmi, rubínmi a smaragdami. Finančne na ňu prispela jeho rodina. Do Košíc prišli na slávnosť rómski predstavitelia z celej Európy...

Až potiaľto by to mohlo vyzerať ako scenár filmovej rozprávky, prípadne ako svojrázna folklórna zábava či snaha o recesiu typu Valašské kráľovstvo Bolka Polívku. Lenže celé to dostalo punc zvláštnej oficiálnosti, keď po korunovácii nasledovala v Dóme svätej Alžbety svätá omša s požehnaním. Novému kráľovi gratuloval aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a poslanec NR SR Peter Pollák. Predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít (RMORK) Ladislav Richter je presvedčený, že nový rómsky kráľ Róbert I. ako najvyššia autorita pre Rómov na Slovensku pomôže pri ich zjednotení a riešení problémov. Poukázal na to, že na Slovensku žijú okrem olašských Rómov aj komunity Rumungrov a Sintov, pričom vzájomná komunikácia v minulosti často viazla.

„Už to, že sme si sadli za jeden stôl v Dunajskej Strede zhruba pred mesiacom a zvolili kráľa, už to bol taký prvý historický moment, ktorý sa nám podaril,“ povedal Richter. Otázka znie, či celá tá pompézna slávnosť nie je v rozpore s dvoma princípmi: oficiálne so štátnym zriadením SR a morálne prezentáciou bohatstva istej skupiny Rómov, keď väčšina iných skupín živorí v osadách a žije len zo štátnych príspevkov. Na Slovensku, ktoré je republikou a nemá v zákonoch ustanovený ako paralelný útvar monarchiu jednej z národností, oficiálny predstaviteľ vlády Pollák gratuluje k zvoleniu za kráľa Rómov podnikateľovi, ktorý sa nechá ešte aj posvätiť v košickom Dóme. Toto nevymyslíš ako novinársku kačicu, to sa musí stať a aj sa stalo.

Stalo sa potom aj to, že následný bašável, teda rómska nekonečná oslava, sa dočkal návštevy kukláčov. Nie preto, že by si niekto na ministerstve vnútra uvedomil, že korunovácie na Slovensku sa skončili pred stáročiami, ale preto, že v takej veľkej skupine Rómov sa objavil aj podozrivý z trestnej činnosti. Po korunovácii rómskeho kráľa zatkli hľadaného zločinca, ktorý údajne viedol skupinu dílerov drog a od roku 2011 vraj jeho skupine zhabali dvesto kilogramov narkotík. Upozornil na seba aj tým, že počas odovzdávania koruny stál za Róbertom I. Colníci a kriminalisti mali akciu premyslenú. Nechceli narušiť priebeh korunovácie. Tak toto už znie len ako zlý vtip, keď silové zložky republiky pri zatýkaní zločinca počkali, kým „monarchia“ ukončí slávnosť...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.