To nie je iba bezočivý návrh


BROŽÍK webPOZNÁMKA

To nie je iba bezočivý návrh

Ivan BROŽÍK

 Apelujeme, aby si náš občan vyberal takých europoslancov, ktorí majú aspoň trochu „šajnu“ o potravinárstve, pôde a poľnohospodárstve. Iba manažéri alebo karieristi nám totiž vôbec nepomôžu, naopak. V Bruseli sa bude čoskoro schvaľovať nová budúcnosť vzájomných obchodných vzťahov medzi USA a Európskou úniou. Ono to znie naozaj pekne, že znížime vzájomné clá a znížime výšku iných administratívnych prekážok v obchode medzi starým kontinentom a zaoceánskym zámorím, ale... Na to „ale“ nedávno poukázal vedúci volebnej kandidátky českých sociálnych demokratov Jan Keller. Podľa neho pripravovaná dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA zlikviduje farmárske trhy. U nás na Slovensku je to takmer jediná šanca, ako môžu farmári dostať svoje produkty na stoly odberateľov – občanov – bez toho, aby museli uplácať veľké obchodné reťazce s cieľom dostať svoj tovar na ich pulty za dumpingové ceny. Napíšme to aj po slovensky – za ceny, ktoré nepokryjú ani len výrobné náklady.

Je drzosť, že farmárske trhy budú mať možnosť konkurovať nadnárodným obchodným reťazcom v „slobodnej súťaži“ o zákazníka. Nikto síce nevie čím a ako, ale Jožko Novák z Liptovskej Osady zjavne ohrozuje multipodnikateľov, ak dopestuje o pol metráka krumplí viac, ako spotrebuje, a v sobotu ten polmetrák predá piatim babkám v Ružomberku na farmárskom trhu. O nezmysloch, ako bolo nariadenie o predaji olúpaných banánov alebo zakrivených v presne stanovenom uhle, alebo o rovnakých mrkvách, alebo o divotvornom nariadení o nepoužívaní lacných žiaroviek a v rámci úspor ich nahradení drahým čímsi, čo svieti vraj dlhšie, v tejto chvíli neuvažujeme. Teraz ide naozaj o vážnu vec. Len čo sa naše poľnohospodárstvo, zdecimované našou Európskou úniou ako-tak nadýchlo zo smrteľného kŕča rôznych povolených kvót a iných pohrôm, povedzme aj zásluhou farmárskych trhov, komusi začalo prekážať, že by sme mohli mať viac záujmu o naše kvalitné odrodové víno ako o žbrndu z Argentíny. Alebo o naše hrozno, hoci malé, zošúverené, ale chutnejšie ako to krásne, veľké, oválne bez chuti, navyše plné vody z pultov supermarketu.

Radšej si fakt kúpime na polievku sliepku v sobotu na farmárskych trhoch ako mrazenú dinosauricu v hypermarkete, ktorá má v bruchu namiesto drobov desať až pätnásť dekagramov ľadu. Len aby vážila toľko, koľko vraj podľa EÚ noriem má. Podľa českého kandidáta Kellera chcú Američania zamedziť usporadúvanie farmárskych trhov v Európe, a teda aj u nás. Vraj sú „nekalou konkurenciou veľkým nadnárodným potravinovým reťazcom“. Vraj farmárske trhy zvýhodňujú lokalitu. A Američania nechcú nič iné iba „férovú súťaž“. Veď áno, chcú čokoľvek, aby naďalej mohli lifrovať na pulty našich obchodov svoje tovary jednoducho bez možnosti porovnávať nielen cenu, ale aj kvalitu na trhu dostupnom pre občana. Netreba sa hnevať a ponosovať na tých z USA.  Hnevajme sa, že zo slovenských kandidátov do europarlamentu tento problém  nateraz ešte nikto nerieši.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.