Hanba primátora Slafkovského


POZNÁMKA

Hanba primátora Slafkovského

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Keď primátor Liptovského Mikuláša odmietol účasť ruskej delegácie na pietnom akte pre osloboditeľov nielen mesta, ale aj celého Liptova, médiá akosi nehovorili o jeho extrémizme. Alexander Slafkovský z SDKÚ je iste demokrat, len jeho konanie je také extrémne, až to vyráža dych! Ľudia, ktorí na Liptove v bojoch druhej svetovej vojny zahynuli, aby oslobodili aj jeho krásne mesto, isto neriešili, či sa narodí nejaký primátor, ktorý bude „brániť Krym“. Neviem, kde sa primátor Slafkovský narodil, len viem, že urobil takú hanbu, akú tu neurobil ešte asi nikto. Zakázal prístup ruskej delegácii na pietnu akciu pri príležitosti oslobodzovania mesta Liptovský Mikuláš a jeho okolia.

 

Ja osobne som sa to dozvedel zo sociálnej siete, keď som išiel rozhorčene písať status s otázkou, prečo 4. apríla, keď je (aj) výročie oslobodenia Bratislavy, nie je večer nad hlavným mestom osvetlený pamätník Slavín?  Kolega spisovateľ Ľuboš Blaha ma upozornil na to, čo sa udialo v Liptovskom Mikuláši. Povedal to veľmi tvrdo, ani ho radšej nejdem citovať. Podstatné je, čo sa vlastne stalo.

Bolo to prvý aprílový týždeň – 4. 4. Pri oficiálnych pietnych aktoch k šesťdesiatemu deviatemu výročiu oslobodenia Liptovského Mikuláša odmietol primátor mesta Alexander Slafkovský účasť vojenského pridelenca obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie na oslavách: „Sme toho názoru, že Ruská federácia v súčasnosti porušuje medzinárodné zmluvy a dohody, ktoré sama podpísala,“ zdôvodnil primátor Slafkovský odmietavé stanovisko vedenia mesta (teda seba), čím chcel poukázať zrejme na situáciu krymského obyvateľstva po tamojšom referende. „Zatelefonoval som na ruské veľvyslanectvo, že si účasť pridelenca na oslavách neželáme. Naše stanovisko zobrali na vedomie. Vojaci Sovietskeho zväzu oslobodili mesto, ale dnes Rusko vystupuje ako agresor,“ povedal A. Slafkovský.

„Musíme vyjadriť poľutovanie nad tým, že zrejme v zajatí zintenzívňujúcich sa rusofóbnych nálad zabudol, že pre všetkých slušných ľudí existujú nadčasové hodnoty, s ktorými sa nesmie manipulovať. Medzi ne zaraďujeme spoločný boj proti fašizmu,“ reagoval ruský tlačový atašé Alexej Kulagin. „Sme presvedčení, že tento postoj je súkromným názorom pána Slafkovského a nezodpovedá mienke obyvateľov mesta, ktorému šéfuje, o to viac celého Slovenska,“ dodal. Pri oslobodzovaní mesta zahynulo takmer päťtisíc česko-slovenských a sovietskych vojakov. Aj riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev považoval krok primátora Slafkovského za chybu. Podujatia spojené s oslavou historických udalostí majú v prvom rade odrážať ich pietu a význam.

„Vím, byla by to chyba plivat na pomníky,“ spieva Karel Kryl. Primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský mi cez Facebook odpísal na otázku, či pre jeho konanie v komunálnej funkcii skutočne nebol nikto z ruského veľvyslanectva na začiatku slávnosti k oslobodeniu mesta v druhej svetovej vojne, že tam síce ruskí predstavitelia boli, ale hodinu pred oficiálnym začatím spomienkových podujatí. Niekoľko dní po pietnych aktoch sa v meste Liptovský Mikuláš začala petičná akcia za odvolanie primátora...

 

 

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.