SLOVO O SLOVENSKU
Dušan D. KERNÝ
Neraz je všetko naopak. Trebárs jeseň 2013 takmer plynne prechádza do jari 2014; zima vlastne – aspoň do chvíle, keď píšem tieto riadky – nijaká nebola. Zima je naruby. Doslova. A v podstate sme mnohí spokojní – účty za vykurovanie budú zrejme menšie, na cestách a chodníkoch sa nám lepšie jazdí aj chodí…
Aj keď si mnohí zimy neužijú, aj keď nám chýba obraz zasneženej krajiny, predsa len veľa z nás sa z takejto zimy teší len preto, lebo bude lacnejšia a menej šmykľavá. Azda sme predtým ani netušili, že práve z takejto zelenej a nie bielej zimy môžeme mať potešenie. Viaceré veci sú akosi a akoby naopak. Mali by sme sa asi zamyslieť nad tým, čo môžeme ovplyvniť a čo nie, čo je v rukách ľudských a čo v rukách prírody či Všemohúceho.
Nielen táto zima, ale tento svet vyzerá inak, ako sme si predstavovali ešte pred niekoľkými rokmi. Asi by sme sa mali zriecť, zbaviť ilúzií, že všetko speje k lepšiemu, že sú nejaké iné poriadky, systémy vhodnejšie pre človeka. Táto zdanlivo čudná zima by nám mohla ukázať rozdiel medzi počasím a zmenou svetovej klímy. Pre predpovedačov počasia je zopár dní už veľa, pre klimatológov je zasa desať, pätnásť rokov prikrátky čas na to, aby vedeli len podľa neho povedať to, čo väčšina z nich tvrdí. Svetová klíma sa mení, otepľuje sa, svet bude vyzerať inak, bude menej ľadovca a vyššia hladina morí; tam, kde bolo teplo, bude zima, a kde bola zima, bude teplo.
Táto zima by nám mohla azda dať aj trocha bázne pred tým všetkým, čo je mimo nás, mimo našich možností a neraz mimo nášho chápania – trocha viac bojazlivosti, rešpektu, pokory a možno aj lásky k blížnemu, pochopenia k prírode, zastaveniu sa, zabrzdeniu chute po konzume, ziskoch, pochybnom prospechu. Mnohé, ak nie všetko, je naopak – nemali by sme sa tak pechoriť a tak mrhať svoj pozemský čas a premrhávať svoju krajinu, nehovoriac o premrhávaní štátu, ktorý napokon takmer všetci potrebujeme.