Spisovatelia odmietajú účasť na odovzdávaní ceny Charlie Hebdo

Ilustračné foto. Majiteľ novinového stánku dáva do stojana nové vydanie francúzskeho satirického týždeníka Charlie Hebdo v juhofrancúzskom Nice 14. januára 2015. Foto: TASR/AP

New York 27. apríla (TASR) - Na protest proti oceneniu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo sa skupina najmenej piatich známych spisovateľov odmieta v máji zúčastniť na galavečere spojenom s udeľovaním cien za slobodu prejavu amerického PEN centra.

PEN centrum v noci nadnes oznámilo, že pätici spisovateľov sa vo všeobecnosti nepozdáva zobrazovanie moslimov vo francúzskom magazíne, ktorého redakcia v Paríži bola začiatkom januára terčom útoku dvojice islamistov, pričom zahynulo 12 ľudí. Satirickému týždenníku 5. mája v New Yorku americký PEN odovzdá cenu Freedom of Expression Courage Award.

Umelec kreslí portrét francúzskeho karikaturistu Jeana Cabuta, jedného z obetí útoku na francúzsky satirický magazín Charlie Hebdo Foto: TASR/AP

Väčšina literárnej komunity po januárovom útoku podporila zdecimovanú redakciu Charlie Hebdo a jej články i karikatúry, ale časť spisovateľov nepovažovala karikatúry proroka Mohameda a ďalších moslimov za vhodné.

"Bola som dosť nahnevaná, keď som sa dopočula o ocenení," uviedla v rozhovore pre agentúru AP bývalá prezidentka amerického PEN centra, spisovateľka Francine Proseová. Vysvetlila, že podporuje slobodu prejavu bez akýchkoľvek obmedzení, a zdôraznila aj svoju ľútosť nad útokom na novinárov a karikaturistov, ale uviedla, že udeliť cenu znamená aj "obdiv a úctu" k práci vyznamenaného. "Nedokázala som si samu seba predstaviť v sále pri standing ovation pre Charlie Hebdo," vysvetlila.

Časť titulnej strany magazínu Charlie Hebdo Foto: TASR/AP

Galavečer spojený s udeľovaním cien sa uskutoční 5. mája v rámci Festivalu hlasov sveta. Medzi vyznamenanými má byť toho roku okrem redakcie Charlie Hebdo aj dramatik Tom Stoppard, azerbajdžanská novinárka Chadidža Ismajlovová a výkonný riaditeľ spoločnosti Penguin Random House Markus Dohle.

Proseová a kanadský spisovateľ Michael Ondaatje boli medzi viac ako 60 pozvanými hosťami. Podľa zdrojov PEN svoju neúčasť na galavečere už okrem nich oznámili aj nigérijsko-americký spisovateľ Teju Cole, americká spisovateľka Rachel Kushnerová, americká spisovateľka nigérijsko-ghanského pôvodu Taiye Selasiová a austrálsky spisovateľ Peter Carey.

Na archívnej snímke šéfredaktor francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo, Stéphane "Charb" Charbonnier v Paríži. Foto: TASR/AP

Súčasný prezident PEN centra Andrew Solomon v liste potvrdil, že viacero pozvaných odmietlo účasť na slávnostnom podujatí, keďže niektoré karikatúry Charlie Hebdo vnímajú ako urážlivé, ale PEN centrum naďalej považuje udelenie ceny tomuto týždenníku za primerané.

Solomon uznal, že tak ako karikatúry v Charlie Hebdo urazili a nahnevali mnohých moslimov, iné karikatúry urazili aj príslušníkov iných komunít, na ktoré boli zamerané. Solomon však vyjadril presvedčenie, že zámerom ich autorov nebolo ostrakizovať alebo uraziť moslimov, ale skôr dôrazne odmietnuť úsilie menšiny spomedzi nich obmedziť slobodu slova, bez ohľadu na účel či úmysel a význam diela.

Uviedol, že karikatúry Charlie Hebdo "sa nemusia páčiť každému", ale zdôraznil, že "treba tlieskať statočnosti a držaniu sa princípov a hodnôt (týždenníka) tvárou v tvár hrozbe smrti".

Polemika súvisiaca s Charlie Hebdo v americkom PEN centre je najbúrlivejšia od roku 1986, keď Norman Mailer nahneval mnohých spisovateľov pozvaním vtedajšieho ministra zahraničných vecí USA Georgea Shultza na kongres Medzinárodného PEN klubu.

Spisovateľ E.L. Doctorow sa vtedy sťažoval, že Mailer ako predseda amerického PEN klubu zmenil spisovateľské stretnutie "na fórum Reaganovej administratívy."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.