Bratislava 8. augusta (TASR) – Začínajúce firmy na Slovensku sa môžu uchádzať o podporu bánk. Tie neposkytujú len rôzne druhy úverov, ale niektoré sa v rámci svojich nadácií podieľajú aj na rôznych projektoch zameraných na podporu startupov, poskytujú poradenstvo a rôzne školenia.
Začínajúci podnikatelia môžu na rozbeh spoločnosti využiť rôzne druhy úverov z bánk. Musia však splniť určité podmienky. "Štandardne poskytujeme úvery podnikateľom s minimálnou dobou podnikania 12 mesiacov, to znamená musia mať uzatvorené jedno daňové obdobie. Podmienky poskytnutia úveru do značnej miery závisia aj od typu financovania, teda, či má klient záujem o prevádzkové alebo investičné financovanie," vysvetlila hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Zuzana Ďuďáková. Zároveň uviedla, že banka hodnotí startup v určitej fáze a pozerá sa aj na ucelenosť projektu. "Napríklad, ak klient dokáže so svojimi partnermi vyskladať aspoň 20 až 30 % vlastných zdrojov, dokáže prísť s biznis plánom, ktorý sa dá predať, má pripravenú základnú trhovú štúdiu alebo predbežnú dohodu o odbyte a potrebuje zainvestovať napríklad do kúpy technológie, dokážeme v princípe takýto projekt podporiť," doplnila Ďuďáková.
Viaceré banky poskytujú úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, povolené prečerpanie na účte, ako aj úvery bez zabezpečenia nehnuteľnosťou. Financie na rozbeh firmy môžu ľudia získať aj prostredníctvom podnikateľskej úverovej linky, ktorú má k dispozícii VÚB Banka. "Jej výška sa odvíja od obratov na účte klienta a od toho, ako využíva produkty a služby banky. Vďaka nej má klient možnosť získať prakticky okamžite dodatočné zdroje na rozvoj svojho podnikania až do výšky 35.000 eur bez predkladania akýchkoľvek dokladov," vysvetlila hovorkyňa banky Alena Walterová. V Slovenskej sporiteľni zase môžu klienti získať bezplatný podnikateľský účet.
Poskytovanie pôžičiek však nie je jediný spôsob ako získať podporu od finančných domov. ČSOB Banka je partnerom akcelerátora pre začínajúcich podnikateľov na Slovensku s názvom The Spot Booster. "Talenty zapojené do tohto projektu sme podporovali napríklad aj odovzdávaním profesionálnych skúseností prostredníctvom workshopov či koučingov," priblížila hovorkyňa banky Zuzana Eliášová.
Slovenská sporiteľňa podporuje začínajúcich podnikateľov prostredníctvom svojej nadácie. "Tá je už tretí rok generálnym partnerom iniciatívy Social Impact Award Slovensko, ktorou podporuje najlepšie spoločensky prospešné startup nápady mladých ľudí. Nápady sú každoročne podporené nielen štartovacím kapitálom, ale aj obsiahlym mentoringovým a inkubačným programom," doplnila hovorkyňa sporiteľne Marta Cesnaková.
VÚB banka zase dlhodobo podporuje napríklad ženské startupy. "Už sedem rokov organizujeme biznis akadémiu určenú začínajúcim podnikateľkám, kde školíme ženy v rôznych oblastiach a poskytujeme im mentoring," uviedla Walterová s tým, že lektormi sú externí odborníci napríklad z Nottingham Trent Univerziy, poradenských a účtovných firiem, manažéri VÚB, podnikateľky, ktoré samy niekoľko rokov podnikajú a tiež úspešné absolventky predchádzajúcich ročníkov akadémie. "Tento rok budeme robiť projekt spolu s coworkingovým združením Impact Hub," dodala Walterová.
Bankám sa takto podarilo podporiť už niekoľko rozbiehajúcich sa firiem. "Podporili sme stovky začínajúcich podnikateľov z rôznych častí Slovenska s veľmi rôznorodým zameraním od spracovania maštaľného odpadu, autoservis, až po IT služby, či predaj potravín. Niektorí podnikatelia sa na základe našich konzultácií rozhodli namiesto rozširovania svojich aktivít zvyšovať efektivitu už existujúcich," dodala Cesnaková. Začínajúce firmy z rôznych odvetví podporila aj ČSOB Banka. "Z podnikateľov a firiem, ktoré majú za sebou priemerne dvojročnú históriu, financujeme najčastejšie tie, ktoré pôsobia v oblasti maloobchodu, veľkoobchodu, no pomerne veľké zastúpenie majú aj stavebné firmy," dodala Eliášová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR