Bratislava 23. septembra (TASR) - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) čelí na pôde Národnej rady SR opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie. Opozícia tvrdí, že premiér je svojím postojom po odhalení kauzy Bašternák, jej bagatelizovaním a zámerným odsúvaním tohto obrovského problému hanbou SR práve v čase jej predsedníctva v Rade EÚ. Po Ficovi bude čeliť odvolávaniu aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
"Robert Fico svojím konaním nielenže podporuje zločinecké praktiky členov vlády, ale vedome podporuje korupčné prostredie, čím ospravedlňuje a dáva zelenú pre takéto konanie aj na nižších úrovniach štátnej správy," upozorňuje opozícia v odôvodnení návrhu. Podľa poslancov také masívne podozrenia z korupcie, akým čelí minister vnútra Kaliňák, nemajú obdobu od éry mečiarizmu.
Ficovi tiež opoziční poslanci vyčítajú, že býva v byte podnikateľa Ladislava Bašternáka, pričom mesačné nájomné, ktoré platí, je podľa nich zvýhodnené o približne 4450 eur, čo je za 44 mesiacov takmer 196.000 eur. Túto zľavu nazýva opozícia úplatkom od Bašternáka.
S odvolávaním Fica chcela opozícia začať ešte pred letnou parlamentnou prestávkou, koalícia však neumožnila otvorenie tejto schôdze ani po viacnásobných pokusoch. Návrh preto skončil zaradený na riadnej septembrovej schôdzi.
Schôdza k odvolávaniu Kaliňáka sa začala ešte 30. júna. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju prerušil po tom, čo líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič priniesol do pléna veľký transparent s fotografiami Bašternáka a Kaliňáka a s heslom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne". Toto odvolávanie by malo pokračovať po premiérovi Ficovi.
Predseda vlády na adresu ministra vnútra povedal, že opozícia vytvára takýmito aktivitami zlé meno SR počas predsedníctva v Rade Európskej únie. "Minister vnútra Robert Kaliňák počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH. Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur," zdôraznil premiér.
Zároveň pripomenul, že pod Kaliňákovým vedením bol prijatý zákon o verejnom obstarávaní a bolo rozbehnuté elektronické trhovisko, kde počas rok a pol dlhej prevádzky bola úspora 85 miliónov eur. "Za toto obdobie nebola jediná podozrivá kauza v súvislosti s verejným obstarávaním a ministerstvo vnútra nakupuje o tretinu lacnejšie, ako sú trhové ceny. Skúsenosti a prax ukázali, že pod vedením Roberta Kaliňáka má rezort vnútra aj polícia najlepšie výsledky v histórii samostatného Slovenska, ktoré dnes patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Európy," vyhlásil.
Informácie, ktoré prináša opozícia, podľa Fica už Kaliňák niekoľkokrát vysvetlil pred svojimi koaličnými partnermi, ale aj priamo médiám. "A tým podozrenia jasne argumentmi a dôkazmi vyvrátil," dodal premiér, podľa ktorého je Slovensko vnímané ako dôveryhodná krajina a opozícia môže tomuto obrazu šírením nenávisti a zla škodiť, koľko chce.
Premiér: Schôdza je zbytočná, opozícia si buduje permanentnú imunitu
Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR venovaná opozičnému pokusu o odvolanie predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) je zbytočná, bezdôvodná, pričom ju organizujú nedôveryhodní ľudia s cieľom budovať si permanentnú politickú imunitu. Vyhlásil to dnes premiér Fico v reakcii na aktivitu opozičných poslancov, ktorí ho chcú odvolať za nečinnosť v kauze Bašternák.
Fico vidí dva dôvody, prečo opozícia takéto schôdze organizuje. "Buduje si permanentnú imunitu. Viacerí predstavitelia opozície čelia vážnym podozreniam zo spáchania trestnej činnosti. Tento cirkus robia preto, aby si vybudovali permanentnú politickú imunitu, a domnievajú sa, že keď sa tieto podozrenia potvrdia, budú môcť kričať, že vidíte, to je preto, že sme upozorňovali, že toto sú tí zločinci," povedal premiér.
Ako druhý a hlavný dôvod vidí sklamanie opozície po voľbách. "Strieľali šampanské, rozdávali sa funkcie. Potom prišlo vytriezvenie, lebo strany, ktoré majú zdravý rozum, pochopili, v čom je význam stability, a postavili silnú koalíciu. Sklamanie je o to hlbšie, že si uvedomujú, že neexistuje nejaká alternatívna ponuka voči koalícii. Preto prichádzajú s filozofiou politickej nenávisti. Vedia, že nie je možné alternovať hospodárske a sociálne výsledky vlády, tak sa nás snažia vtiahnuť do politiky nenávisti. Chcú vyvolať dojem, že sme rozhádaní, aby verejnosť bola ešte nahnevanejšia a povedala si, že oni sú všetci rovnakí," povedal predseda vlády.
Fico je podľa svojich slov hrdý, že tu máme koalíciu zloženú z troch strán, ktoré rešpektujú demokratické pravidlá hry. "Som hrdý, že sme postavili koalíciu na stranách, ktoré tvrdo pracujú na svojich štruktúrach. Je to obrovský rozdiel v porovnaní s tým, čo je na druhej strane. Novotvary založené na internete, strany so štyrmi členmi, pri ktorých nevieme nič o ich financovaní. Urobím všetko pre to, aby sme v týchto demokratických tradíciách pokračovali ďalej," uistil.
Koalíciu vyzval, aby sa do špiny, ktorú organizuje opozícia, nenechala naviesť. "My nie sme rovnakí a ja neprijmem takto hodenú rukavicu. Chce mi niekto povedať, že za šesť mesiacov koalície nedosahujeme dobré výsledky? Prečo nekričíte o nezamestnanosti? Nemôžete, lebo ide prudko dole. Nehovoríte o zamestnanosti, lebo je historicky najvyššia. Neotvárate otázku hospodárskeho rastu, lebo sme v tomto premiantom v eurozóne. Neotvárate otázku investícií, nemôžete, lebo len pred chvíľou sa začala výstavba Jaguar Land Rover. Takýchto ukazovateľov je tu veľmi veľa," menoval šéf exekutívy.
Spomenul aj prijatie protischránkového zákona, boj s korupciou či snahu o lepšiu justíciu. "Slovensku sa darí, ale o tomto opozícia nechce hovoriť, lebo nemá čo ponúknuť. Opozícia zbytočne vyrušuje vládu pri práci," povedal.
Fico v závere zdôraznil, že žiaden právny predpis nemôže prinútiť ani premiéra, ani člena vlády, ani poslancov, aby sa nechali zatiahnuť do tejto špiny. "Je to cielený pokus prekryť dobré výsledky vlády. Nemá to význam," odkázal a požiadal členov vlády, aby z rokovacej sály NR SR odišli a privítal by, keby to urobili aj koaliční poslanci. Členovia vlády po tejto výzve odišli, rovnako postupovala aj väčšina koaličných poslancov.
Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar (Most-Híd) faktické poznámky na Ficovo vystúpenie neumožnil. Upozornil totiž, že Fico vystupoval ešte pred otvorením rozpravy, preto na neho nie je možné reagovať. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 12 poslancov, následne bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.
B. Kollár: Vláda sa prestala zodpovedať svojim voličom
Vláda SR prestala pracovať pre obyčajných ľudí, prestala sa zodpovedať svojim voličom, ale zodpovedá sa svojim oligarchom a akcionárom. Počas dnešnej rozpravy k návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) to vyhlásil líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár.
"Je na čase, aby do politiky prišli ľudia, ktorí sa budú zodpovedať len voličom a obyčajným ľuďom a budú pracovať v prospech týchto ľudí, nie v prospech oligarchie a sponzorov. Toto je dôležité. Preto sa aj naša strana pridá k odvolávaniu premiéra," deklaroval Kollár.
Lídrovi Sme rodina sa tiež nepáčilo, že koalícia po pokyne premiéra Fica odišla zo sály. Zdôraznil, že politici sú platení daňovými poplatníkmi a mali by pracovať. "Je to absolútna arogancia moci," povedal Kollár.
Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) je presvedčený, že najviditeľnejšia tvár slovenskej politiky, ktorá nás reprezentuje počas tohto polroka v rámci predsedníctva, má problém, lebo býva v dome, ktorého majiteľom je človek podozrivý z daňových únikov.
"Počas leta sa ukázali nové skutočnosti, že podnikateľ Ladislav Bašternák je komplic, porušuje bežné predpisy, ktoré smerujú k tomu, že je človekom súčasnej vlády. Čoraz viac sa ukazovalo, že ide o zakrývanie kriminálnej činnosti," tvrdí Budaj. Podľa jeho slov premiér Fico napokon dal kritikom za pravdu a prednedávnom ohlásil, že sa zo spomínaného komplexu odsťahuje. "Očakával som, že to najskôr povie opozícii," priznal opozičný poslanec s tým, že Fico nie je odkázaný na to, aby bol nájomníkom Bašternáka.
Budajovi sa nepáčilo, že sa Fico vo svojom vystúpení k spomínanej daňovej kauze Bašternák vôbec nevenoval. "Všetky otázky, čo sme dokázali položiť, sme počas leta vskutku položili. A teraz všetci koaliční poslanci vyšli zo sály a odmietajú spolu s premiérom odpovedať. Tadiaľto politika demokratického a európskeho Slovenska nevedie. Ak chceme zostať v Európe, európskej politike, politik musí zniesť aj kritiku. Ak má odpovede, mal by ich voči kritike ponúknuť," dodal Budaj.
Koaliční poslanci sa rokovania v sále na základe výzvy premiéra Fica nezúčastňujú. Na vystúpenia opozície preto cez faktické poznámky nikto nereaguje.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR