Bratislava 28. septembra (TASR) – Odvetvie centier zdieľaných služieb je jedným z najdynamickejších sektorov regiónu strednej a východnej Európy s dlhodobo veľkým potenciálom a vplyvom na zamestnanosť na Slovensku. Ukázal to aktuálny prieskum personálnej agentúry Grafton Slovakia, ktorý zrealizovala v druhom kvartáli tohto roka.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí viac ako 48 centier zdieľaných služieb, z toho 31 centier má sídlo v Bratislave, deväť centier na západe Slovenska, päť centier na východe a na severe a Považí sú tri centrá.
Tento sektor pritom na Slovensku celkovo zamestnáva viac ako 30.000 zamestnancov. Z pohľadu počtu pracujúcich je však zastúpenie regiónov odlišné. V Bratislave pracuje v centrách viac ako 23.000 zamestnancov, čo predstavuje 78 % z celkového počtu. Na východe je len päť centier, avšak z pohľadu počtu zamestnancov toto číslo predstavuje 17 %. V porovnaní so štúdiou z roku 2014 počet zamestnancov v sektore vzrástol o 5000 zamestnancov, čo zodpovedá približne 10 % medziročnému rastu.
Menšie centrá pritom zohrávajú úlohu prevažne vo finančnej a účtovníckej oblasti, v IT a administratíve. S nárastom centra však rastie aj zastúpenie menej tradičných funkcií, medzi aké patrí nákup, obchod, či marketing. "Na Slovensku je najväčšou výzvou z oblasti ľudských zdrojov získanie tých správnych a kvalifikovaných uchádzačov. Do popredia záujmu personalistov sa stále viac dostáva motivácia zamestnancov a dôraz na manažovanie talentov, ktorými centra disponujú," uviedla manažérka Grafton Slovakia Katarína Bobotová.
V centrách zdieľaných služieb najčastejšie pracujú ľudia vo veku do 30 rokov. Z prieskumu taktiež vyplynulo, že viac ako 50 % zamestnancov na Slovensku pracuje v centrách so 100 zamestnancami a menej. Až 62 % centier nepredpokladá znižovanie počtu zamestnancov v horizonte 12 mesiacov. Podľa prieskumu Grafton Slovakia, by centrá zdieľaných služieb mali nasledujúci rok znížiť počet zamestnancov v tomto období iba o 500 zamestnancov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR